کد خبر: ۸۱۱۸۴۸
تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۰
براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، امروز (۱۳ آذرماه) با توجه به بارش باران و وزش باد مؤثر طی ساعات گذشته کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌ قبول قرار گرفته است.
آفتاب‌‌نیوز :

بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، طی صبح امروز(۱۳ آذرماه) با توجه به شرایط ناپایدار جوی، بارش باران و وزش باد مؤثر طی ساعات گذشته کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌قبول قرار خواهد گرفت. تداوم این شرایط جوی همراه با وزش باد مؤثر در طول روز شرایط مناسب را برای پراکندگی آلاینده‌ها را فراهم خواهد کرد.

تداوم ناپایداری جوی همراه با احتمال بارش تا اواخر وقت یکشنبه سبب کاهش غلظت ذرات معلق خواهد شد و برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

با کاهش تدریجی تندی باد تا صبح فردا (۱۴آذرماه) همزمان با آغاز تردد خودروها تاحدودی بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود. حاکمیت ناپایداری جوی و تداوم بارش در طول روز از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد.

ادامه این شرایط جوی تا ساعات پایانی دوشنبه پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد، هرچند افزایش ترافیک شامگاهی، افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد را به دنبال خواهد داشت.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۵۵ یعنی شرایط قابل قبول قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات‌ معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۸۰ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده از ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین