کد خبر: ۸۱۲۵۱۵
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۶
پارلمان پرو در واکنش به تصمیم «پدرو کاستیلو» رئیس جمهوری این کشور برای انحلال مجلس، وی را از قدرت برکنار و پلیس وی را بازداشت کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :

کاستیلو چهارشنبه شب ساعاتی پیش از آنکه پارلمان درباره استیضاح وی بحث و تصمیم‌گیری کند، مجلس را منحل کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاستیلو که پیشتر معلم مدرسه بود، از زمان آغاز ریاست جمهوری با بحران‌های متعددی از جمله ترمیم کابینه و تحقیقات درباره فساد و اعتراضات روبرو بوده است. در حال حاضر، ۶ پرونده فساد درباره خانواده و اطرافیانش جریان دارد.

اپوزیسیون پرو در تلاش است تا وی را بدلیل «عدم صلاحیت اخلاقی» استیضاح کند.

وی چهارشنبه در نطقی تلویزیونی با بیان اینکه «این وضعیت غیرقابل تحمل نباید ادامه پیدا کند» افزود: پارلمان موقتا منحل شده و یک دولت ویژه اضطراری منصوب می‌شود.

کاستیلو گفت: بزودی پارلمان جدیدی شروع به کار خواهد کرد تا ظرف مدت کمتر ۹ ماه قانون اساسی جدیدی بنویسد.

وی افزود: از امروز تا زمان روی کار آمدن دولت جدید، از ساعت ۱۰ شب تا ۴ بامداد مقررات منع آمد و شد در کشور برقرار می‌شود.

رئیس جمهوری پرو همچنین از تصمیم خود برای «بازسازی نظامی قضایی، وزارت عمومی قوه قضاییه، هیات ملی عدالت و دادگاه قانون اساسی خبر داد.

فرانسیسکو مورالس رئیس دادگاه قانون اساسی در واکنش به اقدام کاستیلو گفت: امروز یک کوتا به سبک قرن بیستتم رخ داد. پرو می‌خواهد دموکراسی باقی بماند. کودتا هیچ اساس و بنیان قانونی ندارد.

پاتریشیا بناویدس دادستان کل پرو نیز نسبت به این تصمیم ابراز تاسف کرد و «هر گونه نقض نظم قانون اساسی» را رد کرد و از کاستیلو خواست به قانون اساسی، حاکمیت قانون و دموکراسی احترام بگذارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین