کد خبر: ۸۱۲۷۳۸
تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶
رئیس جمهور گفت: ماموریت شورای عالی انقلاب فرهنگی حفظ و ارتقای فرهنگ انقلاب اسلامی است.
آفتاب‌‌نیوز :

سید ابراهیم رئیسی روز شنبه در سی و هشتمین سالروز آیین سالگرد تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در تالار وحدت با تسلیت شهادت حضرت فاطمه (س) و تقدیر از برگزارکنندگان این همایش گفت: مباحثی که در حوزه علم و فرهنگ مطرح شده، حتما مفید و ارزشمند بوده است و در این ایام که در پرتو فرمایشات راهگشای رهبر معظم انقلاب که ایشان خود چهره عالم و فرهنگی و فرهنگ شناس هستند و رهنمود‌های ایشان چراغ راهی برای شورای انقلاب فرهنگی و همه اهل علم و فرهنگ است.

رئیس جمهور در ادامه گفت: برای تحول لازم است نگاهی به آنچه که تاکنون شورای عالی انقلاب فرهنگی عمل کرده داشته باشیم و فاصله بین وضع مطلوب و موجود را کم را کنیم. همچنین نگاه باید دقیق و نقادانه و کارشناسانه باشد آنچه از این شورا انتظار می‌رفت که انجام شود. شورا اگر بخواهد آنچه انجام شده یا نه باید به اسناد بالادستی نگاه کند و روز‌های آغازینی که امام راحل نکاتی را بیان کردند که هدف من از شورای انقلاب فرهنگی چیست؟ به نظرمن برای اینکه تحول را بتوانیم اجرایی و عملیاتی کنیم باید به آن‌ها نگاه شود و معلوم شود شورا در این ادوار تا امروز بر اساس اسناد بالادستی در چه بخش‌های موفق بوده و کاستی که وجود دارد به سرعت جبران کند. شورای عالی انقلاب فرهنگی هر کدام از این واژگان اقتضایی دارد و این اقتضای جمعی است که ماموریت دارند به عنوان حفظ فرهنگ انقلاب اسلامی و هم ارتقا این فرهنگ.

رئیسی تاکید کرد که در تحول یک الزاماتی است اولین گام در تحول نگاه تحولی است. انگیزه و اندیشه تحولی مهم است که این دو نباشد تحول رخ نمی‌دهد و دوم باید در فرایند‌ها توسط اهل فن و خرمندان بازنگاه شود که آیا این فرایند‌ها با یک کار تحولی هم زسازی دارد یا نه؟ در این زمینه باید بخش مختلفی که متکلف علم و فرهنگ هستند بازنگاهی به ساختار‌های خود داشته باشند. اگر این نگاه نباشد تحول در ساختار رخ نمی‌دهد. آنچه که در جلسه اخیر مقام معظم رهبری تاکید کردند بالاتر از بحث سازمان‌ها و نهاد‌ها بود که آن هم ضروت است و در جای خود باید معلوم شود موازی کاری‌ها کجاست و باید نگاه شود ما در کنار سرمایه گذاری در حوزه علم و فرهنگ افزایش بهره وری را رضروری می‌دانیم و ما در کشور نیازمند به افزایش بهره وری هستیم.

رئیس جمهور با تأکید بر بهره‌وری گفت: با وجود ۱۰۱ هزار هیات علمی باید به بهره وری نگاه کرد. بودجه در آموزش و پرورش و آموزش عالی که البته معتقدم نوعی سرمایه گذاری است، اما رصدکنندگان ببینند که آیا به میزان هزینه کرد، محصول و نتیجه درخور داریم یا نه. درغیراین‌صورت باید بازنگاه جدی اعمال شود.

وی با اشاره به بحث عدالت، ادامه داد: طبق تاکید رهبری عدالت بسیار مهم است و در بحث آموزش هم باید دیده شود، چون در فرهنگ اسلامی بعد از توحید مفهومی به گستردگی مفهوم عدالت نیست.

رئیسی با انتقاد از تعطیلی پرورشی در مدارس گفت: پرورشی موجب تربیت می‌شد و آموزش بدون پرورش نبود؛ عدالت آموزش و پرورشی هم یک عدالت است. چهار ساعت با دانش اموزان سمپادی در اردوگاه شهید باهنر دیدار داشتم که حرف‌های بسیار خوب و شنیدنی داشتند و می‌گفتند در جلسات به خوبی علم می‌آموزند، اما جلسه‌ای برای مباحث سیاسی و بصیرت افزایی نمی‌گذارند و چرا حرف‌های ما را نمی‌شنوند و چرا اساتید فقط نگران این هستند که نمره فیزیک و ریاضی ما در حد عالی است یا نه و چرا نباید تحلیل درستی از وضعیت کشور داشته باشیم؟

وی با اشاره به نگرانی رهبری درباره بصیرت در سال ۸۸ گفت: این نگرانی منحصر به سال ۸۸ نیست بلکه برای همه دوران است و درکنار علم و دانش افزایی دانش آموزان نسبت به شرایط و وضعیتی که در آن زندگی می‌کنند باید تحلیل درست داشته باشند و این ضرورت حتمی است.

رئیسی با اشاره به وجود سازوکار‌ها برای حفظ و ارتقای فرهنگی گفت: سازوکار‌های هدایت فرهنگی وجود دارد و باید البته بازنگاهی به آن شود. چون ماموریت شورای عالی انقلاب فرهنگی هدایت فرهنگی است. پرداخت در خصوص رتبه بندی معلمان بهانه بود بلکه اصل شأن و جایگاه معلمان است که در این دولت به آن توجه شد. اما قسمتی که باید توجه شود مساله شأن و جایگاه و منزلت یک معلم است که آنچه به دانش‌آموز می‌آموزاند باید او را در مقابل مسائل جامعه و در مقابل انحراف‌ها مصون بدارد و باید در مقابل این هجمه‌ها دانش آموز را مصونیت بخشد تا دانش آموزان بتوانند فرهنگ، آداب و رسوم، وداشته ها، باور‌ها و اعتقادهایشان را حفظ کنند.

رئیس جمهور با انتقاد از برخی واژگان مانند بازنشستگی، فارغ التحصیلی و مهاجرت گفت: واژه بازنشستگی باید عوض شود و این یعنی نشستن و منتظر ماندن و فارغ التحصیل هم واژه عجیب است، چون امام راحل بعد از تحصیل، زعامت یک انقلاب جهانی را در دست گرفت.: فردی ۴۵ سالگی بازنشسته می‌شود و می‌گوید همه کار تمام شد و خود این لفظ بار فرهنگی دارد و طرف را متوقف می‌کند.

رئیسی با بیان اینکه باید بسیاری از الفاظ و واژگان باید بازنگاه و بازنگری شود، گریزی به واژه اقتصاد مقاومتی از رهبری زد و اضافه کرد: واژه اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری در فرهنگ ما مفهوم بلندی ایجاد کرده است؛ اقتصاد مقاومتی یعنی در مقابل تکانه‌ها تکان نخورد. این نگاه که همه دارندگان مدرک به میز وصندلی نظر داشته باشند نه تولید، نگاه درستی نیست و در سفر پنچ شنبه گذشته ام به رباط کریم و هفته قبل‌تر از آن به پاکدشت این مفهوم را دیدم وقتی به من گفتند نیروی کار کم دارند و افراد تحصیل کرده حاضر نیستند در کارخانه‌های تولیدی کار کنند.

رئیس جمهور با گسترده خوانده مفهوم عدالت به عدالت ونبوت، عدالت ومعاد، عدالت انفسی، عدالت اقتصادی، عدالت آموزشی، عدالت اجتماعی اشاره و تأکید کرد: هر جا از محوریت عدالت عقب ماندگی داریم باید جبران کنیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین