کد خبر: ۸۱۲۸۴
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۸۷ - ۱۱:۳۸
رئیس جمهور روسیه:
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رئيس جمهوری روسيه اعلام كرد مسكو برای مقابله با طرح‌های نظامی آمريكا در اروپای شرقی، موشک‌های كوتاه‌برد خود را نزديک لهستان مستقر خواهد ساخت.

به گزارش سرویس بین الملل آفتاب به نقل از فارس، «ديميتری ميدويديف» در اولين پيام رسمی خود در مقام رياست‌جمهوری به پارلمان روسيه واشنگتن را مقصر جنگ در گرجستان و بحران مالی جهانی دانست و تاكيد كرد كه اين مسئله به واشنگتن بستگی دارد كه روابط مخدوش روسيه-آمريكا را اصلاح كند. 

رئيس جمهوری روسيه همچنين در اين سخنرانی پيشنهاد افزايش طول دوره رياست جمهوری به مدت شش سال را ارائه داد.
وی در ادامه تاكيد كرد: «آنچه ما در سال‌های اخير شاهد آن بوديم يعنی ايجاد سامانه دفاع موشكی، احاطه روسيه با پايگاه‌های نظامی و گسترش بی‌اندازه سازمان پيمان آتلانتيک شمالی (ناتو) ما را به اين امر رهنمون می‌كند كه آنها در حال سنجش توانمندی ما هستند».
 
رئيس جمهوری روسيه همچنين اعلام كرد كه مسكو تسليم تقاضاهای غرب برای خارج كردن نيروهای خود از مناطق آبخازيا و اوستيای جنوبی يا لغو به رسميت شناختن استقلال آنها نخواهد شد. 

ميدويديف همچنين در سخنرانی 85 دقيقه‌ای خود تصريح كرد: «ما از قفقاز عقب‌نشينی نخواهيم كرد».
 
روسيه با استقرار سامانه دفاع ضد موشكی يا همان سپر موشكی آمريكا در خاک لهستان و جمهوری چک به بهانه مقابله با تهديدهای احتمالی ايران و كره‌شمالی مخالف است و آن را تهديدی برای مرزهای خود می‌داند.
 
وی تصريح كرد كه موشک‌های اسكندر در استان «كالينگراد» در غرب روسيه مستقر خواهند شد كه بين لهستان و ليوانی قرار دارد و در صورت لزوم برای بی‌اثر كردن سامانه دفاع موشكی آمريكا به كار گرفته خواهد شد. 

بر همين اساس نيز «دميتری روگوزين» نماينده روسيه در ناتو گفت: «استقرار موشك‌های روسی نزديک لهستان برای خنثی‌سازی سپر موشكی آمريكاست».
 
«شون مک كورمک» سخنگوی وزارت امور خارجه آمريكا نيز مجدد اعلام كرد كه دفاع موشكی آمريكا تهديدی برای روسيه نيست و تاكيد كرد: «اقداماتی كه دولت روسيه آن را اعلام كرد نااميد كننده است».
 
اين اخبار در حالی منتشر می‌شود كه «آرتيوم مالگين» تحليلگر روسی چهارشنبه در پی پيروزی «باراک اوباما» در انتخابات رياست جمهوری آمريكا اظهار داشت كه دولت آينده واشنگتن احتمالاً طرح‌های سپر موشكی در لهستان و جمهوری چک را متوقف خواهد كرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین