کد خبر: ۸۱۴۰۳۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸
اراده‌ای برای مالیات‌ستانی از تریلیاردر‌ها وجود ندارد

راغفر: دولت عامل گرانی نرخ ارز است/ وعده توخالی کاهش تورم از سال آینده

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: مشکل دیگر بانک‌های هستند که به غده‌های سرطانی تبدیل شدند. این غده‌های سرطانی در اقتصاد کشور را باید تعطیل کنند و این مجموعه‌هایی که دردسر اقتصاد کشور شده‌اند باید یا تعطیل یا در هم ادغام شوند. اما موضوع این است که این بانک‌ها و مجموعه‌ها متعلق به بنیاد‌ها و ستاد‌ها هستند.
راغفر: دولت عامل گرانی نرخ ارز است/ وعده توخالی کاهش تورم از سال آینده
آفتاب‌‌نیوز :

حسین راغفر درباره التهابات بازار ارز و دلایل افزایش نرخ دلار اظهار داشت: به طور قطع دولت عامل گرانی نرخ ارز است و دولت هر صبح به بانک‌ها و صرافی‌ها اعلام می‌کند که امروز نرخ دلار و نرخ ارز چقدر باشد و چقدر بفروشند.

وی با بیان اینکه دولت به دلیل کسری بودجه نسبت به افزایش نرخ ارز اقدام کرده است، ادامه داد: به نظر می‌رسد دولت توان اداره امور را ندارد و اعضای آن ناکارآمد هستند از سوی دیگر منافع عده‌ای سودجو و غارتگر در این میان بوده و منافع آن‌ها در این وضعیت و گرانی ارز است.

این کارشناس اقتصادی درباره افزایش نرخ ارز در حالی که دولت مدعی است برنامه‌های ضد تورمی را به اجرا می‌رساند، گفت: رییس دولت سیزدهم خط قرمز دولت را دو موضوع مطرح و اعلام کرده، یکی از آن‌ها موضوع تورم و مهار افزایش نرخ تورم و دیگری کاهش ارزش پول ملی است و تیم اقتصادی این دولت عنوان کردند که این دو موضوع خط قرمز دولت بوده، اما می‌بینیم که نرخ دلار در ۶ الی ۷ ماه گذشته ۱۱ هزار تومان افزایش یافته است. به معنای دیگر تنها در این مدت بیش از ۴۰ درصد بر قیمت دلار اضافه شد وخودِ دولت هم عامل گرانی افزایش نرخ دلار بوده چراکه با کسری بودجه مواجه است. پیامد این وضعیت شورش طبقه فقرا یا همان شورش گرسنگان است و به نظر می‌رسد که اتفاقا عده‌ای به دنبال این هستند که این اتفاق رخ دهد و این مسیر طی شود.

وی درباره ادعای وزارت اقتصاد مبنی بر اینکه از نیمه اول سال آینده آثار کاهش تورم مشاهده می‌شود، تاکید کرد: این ادعا همان وعده‌های توخالی هستند که با ادامه این روند قطعا به اجرا نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه راهکار پوشش کسری بودجه افزایش نرخ دلار و ارز نیست، اظهار داشت: دولت باید بودجه را اصلاح کند و بر پایه مالیات باشد و آن هم نه اخذ مالیات از مردم و کسبه بلکه مالیات باید از تریلیاردر‌هایی که در این کشور ساخته شدند و از ثروت و دارایی‌های آن‌ها گرفته شود. بانک مرکزی آمار و اطلاعات تمام آن‌ها را دارد و می‌توانند مالیات ستانی از آن‌ها را انجام دهند، اما اراده‌ای برای انجام این کار وجود ندارد و اساسا این اجازه به دولت داده نمی‌شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: مشکل دیگر بانک‌های هستند که به غده‌های سرطانی تبدیل شدند. این غده‌های سرطانی در اقتصاد کشور را باید تعطیل کنند و این مجموعه‌هایی که دردسر اقتصاد کشور شده‌اند باید یا تعطیل یا در هم ادغام شوند. اما موضوع این است که این بانک‌ها و مجموعه‌ها متعلق به بنیاد‌ها و ستاد‌ها هستند.

راغفر درباره تغییر در ترکیب تیم اقتصادی دولت ادامه داد: سیاست‌ها باید تغییر کنند اگر آدم‌ها و مدیران تغییر کنند، اما سیاست‌ها همان سیاست‌های گذشته باشد که روند تغییر نخواهد کرد. قرار بر این بود این مدیران در اقتصاد تحول ایجاد کنند، آن تحول کجاست؟ در کدام بخش اقتصاد رخ داده است؟ آیا این تحول همین تخریب هر چه بیشتر اقتصاد بوده‌است؟

وی افزود: باید سیاست‌ها و جهت‌گیری‌ها تغییر کند. باید در نظام فاسد بانکی جراحی عمیقی داشته باشند و غده‌های سرطانی را به دور بیندازند و نظام مالیاتی اصلاح شود و از افرادی که در سه دهه گذشته ثروت‌های کلانی به دست آوردند، مالیات اخذ کنند. از سوی دیگر دولت هم باید مخارج خود را کاهش دهد، در این شرایط کسری بودجه دیگر امکان ولخرجی وجود ندارد. باید از خروج سرمایه از کشور جلوگیری شود و تمرکز دولت بر روی بهبود وضعیت طبقات محروم و فقیر کشور باشد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
2
35
آقای راغفر برای ما تاکنون اثبات شد هر دولتی بیاید همه وعده ها حاصلش بجز دروغ چیز دیگری نبود.
آقای احمدی نژاد آمد دلار 1000 تومانی به 3600 تومان تحویل داد.
آقای روحانی آمد دلار 3600 تومانی را به 24000 تومان تحویل داد.
آقای رئیسی آمد دلار 24000 تومانی را فعلا به 37000 تومان رسانده.
مطئنیم تا پایان چهارساله این دوره ایشان حداقل به 50000 تومان میرسد.
کارگر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
1
35
تکلیف حقوق کارگران چی میشه سال بعد باید بالای صددرصد افزایش پیدا کنه وگرنه دیگه کارگری اصلا نمیصرفه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین