کد خبر: ۸۱۷۷۲۷
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۳
محمد مهدی کرمی و سیدمحمد حسینی امروز اعدام شدند
یکی از وکلای دادگستری  در واکنش به این اعدام‌ها، مدعی شد که وی برای وکالت محمدمهدی کرمی به مرجع قضایی مراجعه کرده و به او اجازه داده نشده است که وکالت محکوم علیه را برعهده بگیرد.
آفتاب‌‌نیوز :

صبح امروز محمدمهدی کرمی و سیدمحمد حسینی که در جریان اعتراضات اخیر به اتهام قتل شهید عجمیان در کرج بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند، اعدام شدند.

یکی از وکلای دادگستری  در واکنش به این اعدام‌ها، مدعی شد که وی برای وکالت محمدمهدی کرمی به مرجع قضایی مراجعه کرده و به او اجازه داده نشده است که وکالت محکوم علیه را برعهده بگیرد.

خبرگزاری قوه قضائیه(میزان) در واکنش به اظهارات این وکیل نوشته است: پیگیری‌ها در رابطه با ادعای این وکیل دادگستری حاکی از آن است که محمد مهدی کرمی از زمان بازداشت تا صدور حکم، وکیلی به دادگاه معرفی نکرده بود و به همین جهت مطابق مقررات وکیل تسخیری برای وی تعیین شد. بعد از صدور حکم و زمانی که پرونده در دیوان عالی بود، یک وکیل دادگستری، راسا به دیوان عالی مراجعه و اعلام کرد که می‌خواهد وکالت این فرد را برعهده بگیرد. براساس قانون، وکالت، عقد و توافقی دو طرفه است، این وکیل دادگستری به صورت یک‌طرفه تقاضای وکالت از کرمی نموده بود و تقاضایی از سوی محکوم برای اینکه حاضر است این فرد وکالت وی را برعهده بگیرد توسط وکیل مورد اشاره ارائه نشد.

میزان افزود: پیگیری‌ها همچنین نشان می‌دهد، این وکیل دادگستری از دیوان عالی کشور نوشته‌ای ارائه کرد که می‌خواهد وکالت محمدمهدی کرمی را برعهده بگیرد و این تقاضا از سوی دادگستری کل استان نیز جهت اقدام قانونی برای دادگاه ارسال شد. دادگاه در این موارد در صورتی که احراز کند متهم یا محکوم نیز تمایل به اعطای وکالت داشته باشد، پس از امضای وکالتنامه از سوی وکیل و موکل، به آن ترتیب اثر می‌دهد. حسب اعلام دادگاه تقاضایی از سوی متهم کرمی که بخواهد به این وکیل دادگستری یا هر وکیل دیگری وکالت بدهد به دادگاه ارائه نشد. محمد مهدی کرمی نه در مرحله تحقیقات مقدماتی در دادسرا و نه در دادگاه وکیلی معرفی نکرده است و وکیل دادگستری هم که اعلام آمادگی برای وکالت وی را داشت، فقط زمانی که پرونده در دیوان عالی در حال رسیدگی بود به صورت یک طرفه‌ تقاضای خود را اعلام کرده بود. محمد حسینی یکی دیگر از متهمان پرونده که به اعدام محکوم گردید، در زمان رسیدگی به پرونده در دیوان عالی کشور وکیل معرفی نموده و دارای وکیل انتخابی بوده است.

خبرگزاری قوه قضائیه در ادامه و در واکنش به برخی اظهارنظرها در خصوص عدم ملاقات خانواده پیش از اجرای حکم اعدام، نوشت:   یکی دیگر از ادعاهای مطرح شده در رابطه با این پرونده، این است که محکومان پیش از اجرای حکم، نتوانسته‌اند با خانواده خود دیدار کنند. محمدمهدی کرمی مطابق مقررات از جمله آیین نامه اجرایی سازمان زندان‌ها در طول بازداشت به صورت متعدد تماس تلفنی، همچنین ملاقات حضوری با خانواده خود شامل پدر، مادر و برادر داشت و حسب بررسی صورت گرفته از زندان آخرین بار نیز در هفته قبل ملاقات حضوری با والدین و برادرش داشته است.

با این توضیحات میزان، مشخص شد که خانواده محمدمهدی کرمی ساعات قبل از اعدام موفق به دیدار وی نشده‌اند.

خبرگزاری قوه قضائیه درباره سید محمد حسینی هم که برخی گفته‌اند پدر و مادر وی فوت شده بودند و برادر وی نیز مفقود است، نوشته است: محمد حسینی امکان تماس تلفنی و ملاقات حضوری داشته است لکن با توجه به فوت والدین وی و نیز حسب اعلام ایشان مبنی بر اینکه هیچ ارتباطی با سایر اعضاء خانواده خود ندارد، هیچ تقاضایی جهت ملاقات با شخص یا اشخاصی نداشته و کسی هم جهت ملاقات حضوری با ایشان تقاضا و یا مراجعه ای نداشته است.

علی شریف‌زاده اردکانی، وکیلی که داوطلبانه پرونده محمد حسینی را پیگیری می کرد در توئیتی مدعی شد: «چهارشنبه روز بعد از تایید حکم، اعاده دادرسی محمد حسینی را ثبت کردم و به شعبه نهم ارجاع شد. هرچه تلاش کردم که توقف حکم را بگیرم موافقت نشد و گفتند شنبه بیا. امروز صبح در مسیر دیوان شنیدم که متاسفانه موکلم اعدام شده است. لااقل اجازه می‌دادید یک بار دیگر پرونده رسیدگی شود...»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۸
احمدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
56
15
یعنی وکیل می تواند اعترافات و اسناد را مخدوش کند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
14
180
وکیلی معرفی نکرده است؟! چون نمی توانسته..... اصلا اجازه ملاقات او را با وکیل نداده بودند که بتواند امضا کند.......ای مدعیان... تا کجا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
11
108
دیگه اعدام شد و این حرف ها را برای خودتون و اون دنیاتون اگه باشه نگه دارین
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
6
87
توضیحات قوه قضائیه همه ادعاهی وکیل و خبرگزاری های خارجی را تایید کرد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
131
26
آفتاب جون خجالت بکش تا کی از جنایت گرا میخوای حمایت کنی
عاشقتم مرد سرزمینم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
11
131
عاشقتم مرد سرزمینم .از خون جوانان وطن لاله دمیده
ش
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
184
25
حقش اعدام بوده وکیل هم هیچ کاری نمیتونسته بکنه......خوب کاریش کردن ......درس عبرتی بشه برا اراذل و اوباش....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
193
29
دیگه باید اعدام میشد. مثل روز روشن بود که قاتله و باید قصاص بشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین