کد خبر: ۸۱۸۰۲۳
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۲

هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۱۰/۱۹/ تداوم بارش برف و باران /کاهش دما تا ۱۵ درجه

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش برف و باران در نقاط مختلف همچنین کاهش دما تا ۱۵ درجه سانتیگراد خبر داد.
هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۱۰/۱۹/ تداوم بارش برف و باران /کاهش دما تا ۱۵ درجه
آفتاب‌‌نیوز :

صادق ضیاییان درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: امروز (۱۹ دی) در استان‌های ساحلی دریای خزر، مناطقی از شمال غرب، غرب، شمال شرق و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، قزوین و مرکزی بارش باران و برف پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: با ورود سامانه بارشی به جنوب غرب کشور در استان‌های خوزستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد نیمه‌شمالی و غرب فارس، جنوب و غرب اصفهان، غرب یزد و شمال کرمان بارش باران و برف و در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف رخ می‌دهد. شدت بارش در کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، شمال بوشهر، گیلان و غرب مازندران است.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا سه‌شنبه (۲۰ دی) بارش در نوار شمالی کاهش می‌یابد و در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات رشته کوه البرز به‌صورت پراکنده ادامه خواهد داشت همچنین در جنوب غرب مناطقی از غرب، مرکز، شرق، شمال شرق و استان‌های هرمزگان، کرمان و بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان بارش باران و برف و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. در فارس، بوشهر و کرمان بارش از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود.

وی به خبرگزاری ایسنا گفت: چهارشنبه (۲۱ دی) در برخی مناطق یزد، اصفهان، کرمان، سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، اردبیل، گیلان، غرب مازندران، شمال خراسان رضوی، شمال آذربایجان شرقی و ارتفاعات البرز در استان‌های تهران، سمنان و البرز بارش پراکنده و وزش باد رخ می‌دهد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اضافه کرد: پنجشنبه و جمعه (۲۲ و ۲۳ دی) در سواحل غربی خزر و بخش‌هایی از اردبیل بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در ادامه گفت: از امروز تا جمعه ( ۱۹ تا ۲۳ دی) در بیشتر مناطق کشور کاهش محسوس دما پیش‌بینی می‌شود. کاهش دما در شمال شرق بین ۱۰ تا ۱۵ درجه و در شمال غرب و شرق کشور بین ۷ تا ۱۰ درجه خواهد بود.

وی افزود: دوشنبه تا پنجشنبه (۱۹ تا ۲۲ دی) دریای خزر، دوشنبه و سه‌شنبه (۱۹ و۲۰ دی) شرق خلیج فارس و از سه‌شنبه تا پنجشنبه (۲۰ تا۲۲ دی) خلیج فارس مواج و متلاطم خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۲۰ دی ) نیمه‌ابری تا ابری با احتمال بارش پراکنده و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۱ و حداکثر دمای ۵ درجه سانتیگراد و روز چهارشنبه ( ۲۱ دی‌ ) نیمه‌ابری تا ابری و در پاره‌ای نقاط بارش باران و برف و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۱ و حداکثر دمای ۴ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا( ۱۹ و ۲۰ دی) بندرعباس با دمای ۲۱ و ۱۰ درجه سانتیگراد گرمترین و اردبیل با دمای ۱۲- و ۱۰- درجه سانتیگراد سردترین مرکز استان کشور است.

ورود سامانه بارشی و هشدار کاهش شدید دما

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی و نفوذ توده هوای سرد به کشور نسبت به بارش‌های سیل‌آسا و کاهش ۳ تا ۱۵ دجه‌ای دما در کشور هشدار صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های ساحلی دریای خزر، مناطقی از شمال غرب، غرب، شمال شرق و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، قزوین و مرکزی بارش باران و برف پیش بینی شده است. ضمن این‌که با ورود سامانه بارشی به جنوب غرب کشور در استان‌های خوزستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شمالی و غرب فارس، جنوب و غرب اصفهان، غرب یزد و شمال کرمان بارش برف وباران روی می‌دهد.

شدت بارش‌ها برای استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، شمال بوشهر، گیلان و غرب مازندران است.

روز سه‌شنبه بارش در نوار شمالی کاهش یافته و در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات البرز به صورت پراکنده ادامه خواهد داشت.

در جنوب غرب، مناطقی از غرب، مرکز، شرق، شمال شرق و استان‌های هرمزگان، کرمان و بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان بارش برف، باران و وزش باد پیش بینی می‌شود. بارش‌ها در استان‌های فارس، بوشهر و کرمان از شدت ببیشتری برخوردار است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی چهارشبه در برخی مناطق استان‌های یزد، اصفهان، کرمان، سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، اردبیل، گیلان، غرب مازندران، شمال خراسان رضوی، شمال آذربایجان شرقی، ارتفاعات البرز در استان‌های البرز، تهران و سمنان بارش پراکنده و وزش باد روی می‌دهد.

روز‌های پنجشنبه و جمعه در سواحل غربی دریای خزر و بخش‌هایی از اردبیل بارش پراکنده روی می‌دهد. از امروز تا روز جمعه در بیشتر مناطق کشور کاهش محسوس دما پیش بینی می‌شود. این کاهش دما در شمال شرق ۸ تا ۱۵ درجه و در شمال غرب و شرق کشور ۶ تا ۱۰ درجه خواهد بود.

توصیف سامانه: نفوذ توده هوای سرد

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۰

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۲۳

نوع مخاطره: شمال شرق کشور: کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۵ درجه از سه شنبه و ماندگاری هوای سرد تا جمعه.

شمال غرب کشور: کاهش محسوس دما بین ۶ تا ۱۰ درجه از سه شنبه و ماندگاری هوای سرد تا جمعه.

شرق کشور: کاهش محسوس دما بین ۶ تا ۱۰ درجه از چهارشنبه و ماندگاری هوای سرد تا جمعه.

غرب کشور: کاهش محسوس دما بین ۳ تا ۵ درجه از چهارشنبه و ماندگاری هوای سرد تا جمعه.

جنوب شرق، جنوب و مرکز کشور: کاهش دما بین ۳ تا ۵ درجه از پنج شنبه و ماندگاری هوای سرد تا جمعه.

سواحل دریای خزر: کاهش محسوس دما بین ۳ تا ۶ درجه از سه شنبه و ماندگاری هوای سرد تا جمعه.

منطقه اثر: شرق و شمال شرق و غرب و شمال غرب و گلستان، مازندران.

اثر مخاطره: افزایش مصرف منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز، یخبندان و لغزندگی جاده‌ها و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: مدیریت در مصرف منابع انرژی، احتیاط در سفرها، محافظت و پوشش لوله‌های آب، استفاده از ضدیخ در رادیاتور خودرو‌ها و ماشین آلات کشاورزی.

توصیف سامانه: وزش باد با جهت شمال غربی و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: پیش از ظهر سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۰

زمان پایان: صبح جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۲۳

نوع مخاطره: وزش باد و افزایش ارتفاع امواج درمناطق ساحلی و دور از ساحل حداکثر ۲ متر

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۰: خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر و شرق خلیج فارس.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۱: خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر و شرق خلیج فارس.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۱: تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در خلیج فارس.

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۲: تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در خلیج فارس.

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۲۳: تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان، در دریای عمان.

اثر مخاطره: خسارت به شناور‌های سبک، تفریحی و احتمالا نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناور‌ها به بندرگاه‌ها، پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی.

توصیه: جلوگیری از تردد با شناور‌های سبک و نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع آوری تور‌های صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین