کد خبر: ۸۲۰۴۶۷
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶
نرخ تورم نقطه‌ای دی ماه ۱۴۰۱، در مقایسه با ماه قبل ۲.۸ واحد درصد افزایش یافته است
نرخ تورم سالانه دی ماه برای خانوار‌های کشور به ۴۶.۳ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ۱.۳ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.
آفتاب‌‌نیوز :

براساس گزارش مرکز آمار ایران(اینجا ببینید) درباره شاخص قیمت مصرف کننده؛ منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ۱۴۰۱، به عدد ۵۱.۳ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۵۱.۳ درصد بیشتر از دی ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای دی ماه ۱۴۰۱، در مقایسه با ماه قبل ۲.۸ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­‌ها و دخانیات» با افزایش ۳.۹ واحد درصدی به ۶۹.۲ درصد رسیده و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۲.۳ واحد درصدی به ۴۱.۲ درصد رسیده است.

نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ۵۰.۶ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۲.۷ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۵۴.۹ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۵ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه دی ۱۴۰۱ به ۴.۳ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۲.۴ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» ۴.۱ درصد و برای گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» ۴.۵ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب ۴.۳ درصد و ۴.۳ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل برای خانوار‌های شهری ۲.۲ واحد درصد افزایش و برای خانوار‌های روستایی ۳.۱ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه دی ماه ۱۴۰۱، برای خانوار‌های کشور به ۴۶.۳ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۳ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب ۴۵.۵ درصد و ۵۰.۰ درصد می‌باشد که برای خانوار‌های شهری ۱.۲ واحد درصد افزایش و برای خانوار‌های روستایی ۱.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (پیاز، بادمجان و کاهو) و گروه «انواع گوشت» (گوشت گوسفند، گوشت گاو یا گوساله و انواع ماهی) و گروه «میوه و خشکبار» می‌باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع اتومبیل سواری)، گروه «هتل و رستوران» (انواع غذا‌های سرو شده در رستوران) و گروه «بهداشت و درمان» (انواع دارو) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی ماه ۱۴۰۱ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۳.۷ درصد برای دهک دهم تا ۵۳.۲ درصد برای دهک اول است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
14
2
با توجه به اینکه بودجه کل کشور برای سال 1402 به مجلس رفته، لازم است نمایندگان طبق روال چند سال قبلها، هر ساله 30- 40 درصد افزایش دهند تا پس از چندی مثل دولت قبل افزایش یک باره قیمت بنزین به جامعه شوک وارد نکند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
21
1
در اینکه ما درگوشه وکنار ناکارآمدی‌هایی داریم و فشار زندگی به مردم کشورمان زیاد است حرفی نیست ولی نباید تصور کرد فقط ایران و ایرانی‌ها مشکل دارند و غربی‌ها از هرمشکلی در امان هستند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
16
1
با اینکه بدون برجام نفت خودمان را می‌فروشیم و پول آن هم برمی‌گردد ولی عده ای مرتب به جامعه القا می‌کنند که تنها راه نجات تسلیم شدن ایران در برجام است! مگر انسان عاقل چند بار باید کلاه سرش برود! جریان سلطه با ایران انقلابی کنار نخواهد آمد. یا باید قدرت کشور را بالا ببریم و دشمن را مایوس کنیم یا به دشمن باج بدهیم مثل دولت پهلوی‌‌ها و قاجار سرسپرده‌اش بشویم.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
0
14
من هنوز زنده ام.......
ناشناس
|
Canada
|
۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
0
15
دلار از 45 هزار تومان هم عبور کرد.
45،250 تومان تا این لحظه!
حامد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
0
7
بی عرضه ها
اکبر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
0
5
هیچ وقت در تاریخویک ایرانی رنگ خوشی ندیده مخصوصا ۴۰ ساله
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین