کد خبر: ۸۲۰۸۶۱
تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۱
سرانجام جنگ عرضه بورسی محصولات خودروسازان
عالی ترین مقام اجرایی کشور درباره فروش خودرو در بورس کالا نظر داد.
آفتاب‌‌نیوز :

وزیر صمت در جلسه شورای عالی بورس حضور یافت و دفاع جانانه از عرضهر خودرو در بورس کالا داشت. رضا فاطمی امین در این دفاع جانانه از هیچ کوششی فروگذار نکرد و حتی از رییس دولت مایه گذاشت. وزیر صمت دولت سیزدهم در این جلسه با نقل قولی از ابراهیم رییسی تلاش کرد تا روی نظر افراد حاضر در این جلسه تاثیر بگذارد و جاده عرضه خودرویی در بورس کالا را هموار کند. فاطمی امین گفت رئیس جمهور بر حفظ حقوق یک میلیون سهامدار شرکت‌های خودروساز و سهامداران عدالت تاکید دارد.

سکاندار وزارت صمت درباره زاویه نگاه رییس دولت درباره قیمت خودرو گفت رئیس جمهور بارها تاکید کردند که در قیمت گذاری ها نه حق تولید کننده تضییع شود و نه حق مصرف کننده.

فاطمی امین از نظر رییسی دربازه شیوه قیمت گذاری اینگونه استنباط کرد که سرکوب قیمت به هیچ وجه مورد تایید ایشان نیست.

وزیر صمت در جلسه سورای عالی بورس تحلیلی متفاوت از بازار خودرو نیز ارائه داد. این عضو کابینه سیزدهم گفت عرضه خودرو در بورس کالا، نه تنها توانسته تا حدودی قیمت های محصولات صفر کیلومتر شرکت های خودروساز را در بازار کاهش دهد که روی قیمت خودروهای دست دوم نیز تاثیر مثبت داشته و نمودار قیمتی این خودروها را نیز نزولی کرده است.

فاطمی امین معتقد است مهمترین اثر مثبتی که عرضه خودرو در بورس کالا دارد و به آن توجهی نکردیم، این است که قیمت خودروهای دست دوم که اتفاقا بیشترین میزان گردش مالی در بازار خودرو را دارند، کاهش چشمگیری داشته و به این صورت منافع مصرف‌کنندگان، هزاران برابر بیش از اعدادی که اعلام می‌شود حفظ شد.

پیش تر سازمان بازرسی کل کشور و برخی نمایندگان مجلس مخالفت روند فعلی عرضه خودرو در بورس کالا بودند از این رو از شورای رقابت خواستند تا به موضوع عرضه خودرو در بورس کالا ورود کند. این شورا نیز جلسه هایی درباره خودرو بگذار کرد و در نهایت در نامه ای به بورس کالا خواستار توقف عرضه پژو 207، شاهین و دنا روی تابلوی بورس کالا شد. اما وزیر اقتصاد و دارایی و همچنین برخی مدیران بورس کالا توقف روند فعلی را منوط به دستور شورای عالی بورس کالا کردند. حال با ورود رییسی به موضوع خودرو با نقل قولی که وزیر صمت کرد به نظر می رسد قصه عرضه محصولات خودروسازان سر دراز دارد و قرار نیست به این زودی ها تعیین تکلیف شود.

منبع: اکوایران

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین