کد خبر: ۸۲۱۲۲۲
تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶
سفیر ایران در ژنو:
سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در ژنو گفت: چندجانبه گرایی و دیپلماسی تحت حملات بی سابقه‌ای قرار گرفته و فضای امنیتی جهان با وخامت مواجه شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

علی بحرینی در سخنانی در کنفرانس خلع سلاح، ضمن تشریح فضای حاکم بر امنیت در سطوح منطقه ای و جهانی، اعلام کرد که با اتکای هر چه بیشتر کشورهای دارنده سلاح هسته ای و خطر فزاینده امکان استفاده از این سلاحهای کشتار جمعی، اولویت اصلی جامعه جهانی باید خلع سلاح هسته ای باشد.

وی تصریح کرد که تا زمانی که این سلاحها وجود دارند همواره خطر استفاده از آنها علیه بشریت وجود دارد و لازم است کنفرانس خلع سلاح تمرکز خود را بر مذاکره برای تحقق این هدف جهانی قرار دهد.

بحرینی در این نشست که به ریاست سفیر مصر در ژنو برگزار می شد و دبیر کل کنفرانس خلع سلاح نیز در آن حضور داشت، تاکید نمود که چند دهه بن بست در کنفرانس خلع سلاح برای مذاکره در خصوص سندی الزام آور جهت خلع سلاح هسته ای ناشی از فقدان اراده سیاسی کشورهای دارنده این سلاحها و تلاش آنها برای حفظ زرادخانه های هسته ای خود می باشد که لازم است جامعه جهانی بر این بن بست فائق آید.

سفیر ایران در ژنو ضمن اشاره به ایده ایجاد خاورمیانه عاری از سلاحهای هسته ای که توسط ایران در سال ۱۹۷۴ به سازمان ملل ارایه شد تاکید نمود که تنها مانع شکل گیری چنین منطقه ای رژیم صهیونیستی است که با برنامه های نظامی هسته ای خارج از نظارت بین المللی تحت حمایت آمریکا و متحدان غربی خود، تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه و جهان ایجاد نموده است.

بحرینی در پاسخ با اتهامات مطروحه در خصوص مشارکت ایران در جنگ اوکراین اظهار داشت که بسیار مایه تاسف است که برخی برای پیگیری اغراض سیاسی خود اتهامات بی اساس به ایران می زنند.

وی تاکید کرد که از ابتدای درگیری در اوکراین موضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص روشن و ثابت بوده و بارها در سطوح مختلف آن را اعلام نموده است. ایران همواره تاکید کرده است که تمامی اعضای ملل متحد باید به اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد و قوانین بین المللی همچون حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات، حاکمیت، استقلال و یکپارچگی سرزمینی احترام بگذارند.

سفیر ایران در این نشست تاکید نمود که ایران از هرگونه تلاشی برای یافتن راه حل مسالمت آمیز برای این بحران حمایت می کند.

وی همچنین تاکید نمود که ایران اتهامات و ادعاهای بی پایه مطروحه در خصوص انتقال پهپاد برای استفاده در جنگ در اوکراین را رد می کند.
بحرینی همچنین در این نشست ضمن رد ادعاهای مطروحه توسط کشورهای غربی در مورد برنامه موشکی ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ اظهار کرد که برنامه دفاعی موشکی ایران هیچ ارتباطی با متن و روح قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد چرا که موشک های ما برای حمل سلاحهای هسته ای طراحی نشده اند؛ از این رو که اساسا ما سلاح هسته ای نداریم که نیاز به موشکی وجود داشته باشد که آنها را حمل نماید.

وی این ادعاهای بی اساس را ناشی از رویکرد فریبکارانه کشورهای غربی برای قلب واقعیت و فرار از تعهداتشان دانست.

بحرینی در این نشست همچنین اظهار کرد که ایران به عنوان قربانی سلاحهای کشتار جمعی که همچنان از زخم های سلاحهای شیمیایی رژیم صدام که کشورهای غربی بویژه آلمان در اختیارش قرار دادند رنج می برد، تاکید می‌کند که تنها تضمین علیه استفاده یا تهدید به استفاده از چنین تسلیحاتی نابودی کامل و غیر قابل بازگشت آنها توسط کشورهای دارنده این تسلیحات است.

وی ضمن تاکید بر عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد هدف دنیای عاری از سلاحهای کشتار جمعی و اشاره به ایده ایجاد منطقه عاری از سلاحهای هسته ای در خاورمیانه، که ابتدا از سوی ایران مطرح شده است، آمریکا و متحدان غربی اش را به خاطر حمایت و تجهیز رژیم صهیونیستی به سلاحهای هسته ای و ناکام گذاشتن هر ابتکاری جهت تحقق ایده مذکور، مقصر دانست و برنامه تسلیحلاتی رژیم صهیونیستی و تاسیسات هسته ای خارج از پادمان این رژیم را مانع اصلی تحقق چنین منطقه ای در خاورمیانه ذکر کرد.

لازم به ذکر است که کنفرانس خلع سلاح متشکل از ۶۵ عضو سازمان ملل است که وظیفه مذاکره و تدوین اسناد و معاهدات بین المللی در زمینه خلع سلاح و کنترل تسلیحات بویژه سلاحهای کشتار جمعی را بر عهده دارد. طی دو دهه گذشته به دلیل مخالفت کشورهای دارنده سلاح هسته ای با پذیرش هرگونه تعهدی برای خلع سلاح هسته ای عملاٌ این نهاد مهم با بن بست مواجه شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین