کد خبر: ۸۲۱۲۹۳
تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۸
بعد از انتشار خبر‌هایی از لرستان مبنی بر اینکه در شهرستان‌های ازنا و الیگودرز، قبوض میلیونی به دست مردم رسیده است؛ رئیس دولت سیزدهم، دستور تخفیف ۷۰ درصدی تعرفه‌های گاز را صادر کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

براساس دستور جدید ابراهیم رئیسی، مصوبه 16 آذر ماه هیات دولت مبنی بر "افزایش تعرفه‌های گاز" متوقف می‌شود. بعد از انتشار خبرهایی از لرستان مبنی بر اینکه در شهرستان‌های ازنا و الیگودرز، قبوض میلیونی به دست مردم رسیده است؛ رئیس دولت سیزدهم، دستور تخفیف 70 درصدی تعرفه‌های گاز را صادر کرد.

در روزهای اخیر پس از اعمال سیاست‌های جدید و تعرفه‌های جدید گاز، اکثر مشترکان گاز در شهرستان‌های ازنا و الیگودرز با صدور قبض‌های این ماه خود شوکه شده‌اند . برهمین اساس به نقل از تسنیم ، دادستان خرم‌آباد خطاب به مردم منطقه اعلام کرده است: دارندگان قبض‌های نجومی گاز در ازنا و الیگودرز فعلا قبض‌شان را پرداخت نکنند.

به گفته دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان ، رقم قبض‌های گاز در شهرستان‌های ازنا و الیگودرز که از مناطق سردسیر استان محسوب می‌شوند، بسیار عجیب و میلیونی بود. او افزود: پس از بررسی‌های ویژه شاهد بودیم مصرف برخی خانواده در ماه‌های قبل بعضا کمتر از ۵۰ هزار تومان بوده است، ولی در قبض جدید ۱۰ میلیون و یا بیشتر بود؛ در یکی از موارد یک پیرزن با یک بخاری قبض گازش چند میلیون محاسبه شده بود.

خبرهایی که منجر به تغییر سیاست دولت مبنی بر افزایش قیمت گاز شد. مسلم رحمانی مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران خبر داد،" با دستور رئیس‌جمهور به‌منظور کمک به اقتصاد خانوارها در شرایطی که کشور با سرمای بی‌سابقه مواجه شده بود، تعرفه افزایش‌یافته طبق مصوبه‌ای که از 16 آذرماه ابلاغ شده بود، برای تمامی قبوض صادرشده و در دست صدور، 70 درصد تخفیف خواهد داشت."

او گفت: بازبینی و اصلاح قبوض صادرشده از روز شنبه 8 بهمن آغاز می‌شود و کسانی که قبوض خود را پرداخت کرده‌اند، در مبالغی که با تعدیل مواجه می‌شود، در قبوض بعدی بستانکار خواهند شد.

رشد صعود قیمت گاز در 1402

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفت: بر اساس بند م تبصره یک قانون بودجه 1401 باید الگوی مصرف را اصلاح می‌کردیم و همچنین بر اساس بند "ک" تبصره 15 همین قانون، بایستی مشترکینی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بودند و الگوی مصرف را رعایت می‌کردند، قبوض آنها رایگان شود که این رایگان شدن قبوض خانوارهای تحت حمایت نهادهای حمایتی، از محل افزایش تعرفه بدمصرف‌ها و پرمصرف‌ها باید تأمین شود که بر این اساس، اصلاح تعرفه‌ها برای پرمصرف‌ها در دستور کار قرار گرفت.

او افزود: از 16 آذر مصوبه جدید در مورد اصلاح تعرفه‌ها از سوی دولت ابلاغ شد که بر اساس آن، سه پله اول بدون تغییر به‌اسم مصارف متعارف، سه پله 4 تا 6 با سی درصد افزایش تعرفه‌ها و 4 پله 7 تا 10، با 50 درصد افزایش تعرفه مواجه شدند که مشترکینی که در این 7 پله قرار می‌گرفتند مشترکین پرمصرف ما هستند.

رحمانی ادامه داد: دو پلکان یازدهم و دوازدهم مشترکینی بسیار پرمصرف و بدمصرف هستند که تعرفه‌های آنها، با رقم ثابت 5 هزار تومان و 6 هزار تومان محاسبه می‌شود.

او افزود: از 16 میلیون و 700 هزار قبض گازی که در این چند روز صادر شده‌اند، نزدیک به 60 درصد قبض‌ها در همان سه پلکان اول قرار گرفتند و افزایش تعرفه‌ای نداشتند و فقط 1.6 درصد مشترکین وارد پلکان یازدهم و دوازدهم شدند، اما با توجه به اینکه در همین 1.6 درصد، برخی مشترکین در روستاها و شهرهای کوچک بودند، آقای رئیس جمهور دستور تخفیف 70 درصدی را برای صادر کردند.

رحمانی تاکید کرد: مصوبه دولت پابرجا هست و این مصوبه از ابتدای 1402 اجرایی خواهد شد، اما با دستور جدید رئیس‌جمهوری، این تخفیف تعرفه تا پایان فصل سرد امسال اعمال می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین