کد خبر: ۸۲۱۷۵۳
تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۸
براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (۱۰ بهمن) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، با توجه به شکل‌گیری ناپایداری جوی همراه بارش پراکنده و وزش باد مؤثر تا صبح امروز (۱۰ بهمن ماه) از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل قبول قرار می‌گیرد.

با حاکمیت ناپایداری جوی و افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها تسهیل خواهد شد. تداوم این شرایط جوی تا اواخر وقت دوشنبه کاهش غلظت آلاینده‌ها و برقراری وضعیت قابل قبول در بیشتر مناطق را به‌دنبال خواهد داشت.

وزش باد مؤثر و احتمال بارش تا صبح فردا (۱۱ بهمن) سبب کاهش غلظت آلاینده‌ها خواهد شد، هرچند هم‌زمان با آغاز تردد خودرو‌ها افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد مورد انتظار خواهد بود.

شرایط ناپایدار جوی و بارندگی در طول روز سبب پراکندگی آلاینده‌ها می‌شود. با توجه به وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی سه‌شنبه همراه با تداوم بارش کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل قبول و پاک در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۹۷ یعنی شرایط قابل قبول قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۱۳ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین