کد خبر: ۸۲۲۰۳۹
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳
منابع مطلع از دیدار یکشنبه رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در شهر رام الله با اشاره به جزئیات جدیدی از این دیدار اعلام کردند که رئیس سیا پیشنهادهایی را در راستای آرام کردن اوضاع در اراضی اشغالی به رئیس تشکیلات خودگردان داده است.
آفتاب‌‌نیوز :

روزنامه رأی الیوم به نقل از منابع مطلع از جزئیات دیدار محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نوشت که برنز پیشنهادات خاصی را در چارچوب منطق دولت کنونی آمریکا برای برقراری آرامش پایدار در سرزمین‌های اشغالی مطرح کرد.

طبق این گزارش، تمرکز این پیشنهادها بر طرح‌های اقتصادی بوده و گفته می شود که آمریکایی‌ها تشکیلات خودگردان فلسطین را تحت فشار قرار داده تا در دومین اجلاس نقب که قرار است در مراکش برگزار شود، مشارکت کند، چراکه اردن ملحق شدن به این اجلاس را مشروط به حضور فلسطینی‌ها کرده است.

منابع مطلع در این باره گزارش دادند که برنز از عباس خواسته است که سرویس‌های امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین تلاش ملموس‌تری برای کنترل اتفاقات در اردوگاه جنین و شهر نابلس انجام دهند و به نظر می‌رسد که واشنگتن درحال حاضر بیش از هر زمان دیگری بر روی مهار گروه‌های مقاومت و در رأس آنها گروه «عرین الأسود» و گردان جنین تمرکز کرده و از تشکیلات خودگردان خواسته است که در مقابل چنین اقداماتی سکوت نکند چراکه این سکوت به نفع آن نخواهد بود.

طبق این گزارش، محمود عباس نیز در پاسخ به پیشنهادهای برنز گفته است، می‌توان به برنامه آتش‌بس آمریکا دست یافت یا با آن تعامل کرد؛ اما به شرطی که سیستم امنیتی اسرائیل تلاش نکند فلسطینی‌ها و تشکیلات خودگردان را مسؤول کاستی‌ها بداند.

رأی الیوم در ادامه نوشت: با این حال، به نظر می‌رسد که تشکیلات خودگردان فلسطین به صورت احساسی و سریع و بدون هزینه سیاسی به این پیشنهادها پاسخ ندهد، چراکه محمود عباس از تحریم‌های اقتصادی اعمال شده توسط کابینه افراطی اسرائیل شکایت و به رئیس سیا اعلام کرده است که سازمان و نهادهای تشکیلات خودگردان با وجود تحریم‌ها، بلوکه شدن حقوق‌ها و درآمدهای گمرکی نمی‌توانند با هیچ پیشنهاد آتش‌بسی تعامل داشته باشند.

در سایه تنش فزاینده میدانی میان فلسطین و رژیم صهیونیستی، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز یکشنبه با رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) دیدار کرد.

طبق گزارش این خبرگزاری، پیش از نشست عباس و برنز، نشست‌هایی بین مسؤول آمریکایی و مسؤولان امنیت فلسطین برگزار شده بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین