کد خبر: ۸۲۲۲۳۹
تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۹
رئیس اورژانس کشور در نشست خبری عنوان کرد؛
رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: سالیانه بیش از ۱۵ میلیون تماس در کشور داشته ایم که حدود ۵ میلیون از این تماسها منجر به ماموریت و انتقال بیمار شده، پنج میلیون تماس ها مشاوره داده می شود و ۳۰ درصد تماس ها غیر مفید هستند.
آفتاب‌‌نیوز :

جعفر میعادفر رئیس سازمان اورژانس کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه بمناسبت سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی اظهار داشت: نزدیک به ۵ هزار و ۷۰۰ آمبولانس در کشور داریم که در پایگاه‌های اورژانس مشغول خدمت رسانی بوده که ۳ هزار دستگاه آمبولانس متاسفانه فرسوده است. برای تصادفات و مراسم خاص تعداد ۶۸ دستگاه اتوبوس آمبولانس موجود بوده و ۳۷۰ موتور لانس و ۳۱۷۰ پایگاه اورژانس در کشور فعال است.

به گزارش وبدا، به گفته رئیس سازمان اورژانس کشور در حال حاضر ۵۱ پایگاه هوایی بالگرد اورژانس در کشور راه اندازی شده است. در جزیره قشم و هرمز اورژانس دریایی فعال بوده و به زودی در ابوموسی نیز اورژانس دریایی راه اندازی خواهد شد.

میعادفر افزود: در دولت سیزدهم تاکنون ۲۰۲ پایگاه اورژانس اضافه شده و نیروی انسانی بیش از ۵۲ پایگاه آن‌ نیز تامین شده است. بیش از ۲۶ هزار نفر نیروی انسانی فعال در اورژانس هستند و ۸۷ درصد نیروهای ما عملیاتی هستند. سیستم های تماس مردم تجمع شده است. سالیانه بیش از ۱۵ میلیون تماس در کشور داشته ایم که حدود ۵ میلیون از این تماسها منجر به ماموریت و انتقال بیمار شده، پنج میلیون تماس ها مشاوره داده می شود و ۳۰ درصد تماس ها غیر مفید هستند.

میعادفر با تاکید بر اینکه اورژانس موتوری یکی از اهداف جدی سازمان اورژانس است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۷۰ دستگاه موتور لانس آماده شده که ۱۰۰ دستگاه فعال هستند و ۷۰ دستگاه موتور لانس در حال توزیع در کشور است.

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه در حال حاضر ۴۰ عملیات انتقال اعضای اهدایی توسط اورژانس انجام شده است، تصریح کرد: برای انجام پیوند، یک تیم پزشکی از مبدا با هواپیما به مقصد منتقل می شود و برای هر پیوند حدود یک میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت که برای بیماران رایگان است.در سال جاری شش پایگاه اورژانس هوایی افتتاح و ۲۰ دستگاه آمبولانس به تعداد دستگاه های قبلی اضافه کرده ایم و این آمبولانس ها در ایام اربعین بسیار مفید بود.

میعادفر با اشاره به برگزاری اولین جلسه شورای عالی سلامت با محوریت اورژانس گفت: در این جلسه رییس جمهور دستورات خوبی را ابلاغ کردند.

وی با بیان اینکه در زلزله اخیر در شهر خوی متاسفانه سه نفر از هموطنانمان جان خود را از دست دادند، تصریح کرد: کادر اورژانس از همان لحظات نخست پس از وقوع زلزله، در منطقه حاضر و به ارائه خدمت مشعول شدند؛ در همان لحظات اولیه ۴۳ دستگاه آمبولانس و پنج دستگاه اتوبوس آمبولانس به منطقه زلزله زده اعزام کرده ‌ایم.

رییس اورژانس کشور با بیان اینکه در زلزله خوی دو بیمارستان دچار آسیب جدی دیده اند، عنوان کرد: بخشی از آسیب دیدگان در زلزله خوی به بیمارستان های دیگر منتقل شدند. یک هزار و ۴۵۳ نفر در زلزله خوی مصدوم و ۱۴۲ نفر بستری شدند که ۳۲ مصدوم هنوز در بیمارستان ها بستری هستند.

میعادفر با بیان اینکه دولت و مجلس ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پول برای خرید آمبولانس در نظر گرفته ‌اند، درخصوص تصویب این بودجه از سوی مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرده و گفت: در صورت تصویب این بودجه، خرید حدود هزار الی هزار و ۵۰۰ آمبولانس در برنامه هایمان قرار دارد.

در ادامه این نشست، حمید نوری، معاون آموزش سازمان اورژانس کشور نیز اظهار کرد: سطح بندی بسته تریاژ بیماران به چهار سطح تقسیم بندی شده است. آموزش نیروهای انسانی اورژانس نیز انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه پزشکان عملیاتی نحوه ارائه مشاوره به مددجویان را آموزش دیده اند، افزود: تاکنون، ۵۴۰ دوره آموزشی برای پرسنل اورژانس برگزار شده است.

نوری با بیان اینکه درحال حاضر، ۶۴ دانشگاه و دانشکده خدمات اورژانس را ارائه می دهند، یادآور شد: ابعاد عملیاتی وزارت بهداشت با سنجه های مشخص، اعتبار بخشی می شوند. امسال پایگاه ها و ادارات اعتبار بخشی شده اند و تا نیمه اسفند تمام دانشگاه ها با معیار و محورهای مختلف اعتبار بخشی خواهند شد. آموزش های فوریت های پژشکی ابتدایی به مردم انجام می شود و محتواهای آموزشی خوبی در کشور و از طریق رسانه ها درحال توزیع است و با همکاری آموزش و پرورش، آموزش های لازم به فرزندان داده می شود.


معاون آموزش سازمان اورژانس کشور با اشاره به کمبود نیرو در بخش اورژانس، گفت: به زودی مجوز جذب نیرو تا پایان سال داده می شود. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست داریم که در بودجه سال آینده به سازمان اورژانس کشور توجه ویژه ای داشته باشند. زیرا برای مثال، هر پایگاه اورژانس هوایی سالانه ۱۵ میلیارد تومان هزینه در بر دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین