کد خبر: ۸۲۲۴۴۰
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۷
روزنامه تایمز چاپ لندن روز پنجشنبه گزارش داد که دولت لندن برنامه‌های خود را برای افزودن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های موسوم به تروریستی خارجی متوقف کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :

بر اساس گزارش تایمز، این تحول پس از آن صورت گرفت که وزارت خارجه انگلیس از بسته شدن کانال‌های ارتباطی با ایران در نتیجه این اقدام ابراز نگرانی کرد.

این نشریه انگلیسی افزود: مقامات همچنین نگرانی‌هایی را در مورد اینکه چگونه می‌توان سپاه را به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرد، ابراز کرده‌اند، زیرا سپاه یک سازمان دولتی است.

تایمز به نقل از یک منبع دولتی نوشت: «مقامات وزارت خارجه نگرانی‌های جدی در مورد شناسایی سپاه بعنوان نهاد تروریستی دارند، زیرا آن‌ها می‌خواهند دسترسی خود را حفظ کنند. البته وزارت کشور و به طور گسترده‌تر دولت از این حرکت حمایت می‌کنند و سپاه تا الان باید بعنوان نهاد تروریستی شناسایی می‌شد، اما کل این روند متوقف شده است.»

این نشریه انگلیسی افزود: وزارت کشور امیدوار است که شناسایی سپاه بعنوان سازمان تروریستی در نهایت پیشرفت کند، اما انتظار می‌رود این روند هفته‌ها یا ماه‌ها به تعویق بیفتد.

تایمز در ادامه نوشت: وزارت امور خارجه انگلیس از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرد. یک نماینده دولت بریتانیا گفت: «در حالی که دولت فهرست سازمان‌های تروریستی را تحت بررسی قرار می‌دهد، ما در مورد اینکه آیا سازمان خاصی برای ممنوعیت در نظر گرفته شده است یا خیر، اظهار نظر نمی‌کنیم.»

اولین بار نشریه دیلی تلگراف ۱۳ دی‌ماه در گزارشی ادعا کرد که طرح شناسایی سپاه بعنوان نهاد تروریستی، مورد حمایت «سوئلا براورمن» وزیر کشور و معاونش «تام توگندهات» یکی از حامیان اصلی گروهک تروریستی منافقین قرار گرفته است.

بر اساس گزارش ادعایی این نشریه انگلیسی، قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی به این معناست که تعلق به آن، شرکت در جلسات و همچنین حمل نشان آن در ملاء عام جرم محسوب خواهد شد.

۲۷ دی ماه فایننشال تایمز با انتشار گزارشی به نقل از مقامات رده بالای این کشور نوشت که دولت لندن نسبت به تبعات شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی نگران و بعید است که در این زمینه تصمیم‌گیری قریب‌الوقوعی صورت گیرد.

این نشریه انگلیسی نوشت که روند بررسی تروریستی نامیدن سپاه «به‌عنوان قدرتمندترین شاخه نظامی ایران»، توسط وزارت کشور انگلیس آغاز شده، اما هنوز «هیچ تصمیم نهایی گرفته نشده است، زیرا در داخل دولت بحث‌هایی در مورد نحوه اجرای این اقدام وجود دارد.»

فایننشال تایمز با بیان اینکه «برای یک دولت بسیار غیرعادی است که سازمان نظامی یک کشور دیگر را به عنوان سازمان تروریستی معرفی کند و انگلیس باید خطرات و مزایای چنین اقدامی را بسنجد» افزود: به گفته مقاماتی که در جریان مذاکرات داخلی دولت قرار دارند، یک اضطرابی در وزارت امور خارجه انگلیس نسبت به شناسایی سپاه به عنوان سازمان تروریستی وجود دارد.

در ادامه این گزارش آمده است: تحلیلگران می‌گویند که قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی، تنش‌ها بین لندن و تهران را تشدید خواهد کرد و خطر اقدامات تلافی جویانه جمهوری اسلامی ایران را در پی خواهد داشت. همچنین هرگونه امید‌های آینده در خصوص تلاش‌های دیپلماتیک برای نجات توافق سال ۲۰۱۵ را که ایران با قدرت‌های جهانی امضا کرد پیچیده خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه سپاه پاسداران یک نهاد نظامی رسمی کشور بشمار می‌رود هشدار داده است که تحریم آن اقدامی غیرقانونی خواهد بود. ناصرکنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در این باره گفته است که اظهارنظر مقام‌های اروپایی «در ارتباط با تصمیم برای تحریم سپاه، در ادامه اقدامات غیرسازنده و غیرمسئولانه این کشور است که ناشی از ادامه رویکرد غلط این‌ها در ارتباط با دولت و ملت ایران است.»

کنعانی تاکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهاد نظامی رسمی جمهوری اسلامی است و امیدواریم دولت‌هایی که در این زمینه اقدامی دارند، به نتیجه اقدامات غیرسازنده خودشان توجه کنند و به طور خاص منافع دوجانبه خودشان را قربانی مصالح سیاسی زودگذر و تصمیمات احساسی نکنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین