کد خبر: ۸۲۲۵۰۵
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۴
ولادیمیر پوتین در ۸۰ امین سالگرد نبرد استالینگراد آمریکا و متحدانش را تهدید کرد و گفت ما تانک‌هایمان را به مرز آن‌ها نمی‌فرستیم، امّا راه‌هایی برای مقابله داریم.
آفتاب‌‌نیوز :

ولادیمیر پوتین در سخنرانی سالگرد پیروزی روسیه در نبرد استالینگراد در جنگ جهانی دوم و در تلاش برای کسب حمایت داخلی برای تهاجمش به اوکراین، به ایالات متحده و متحدانش هشدار داد که نمی‌توانند روسیه را شکست دهند.

بنابر گزارش خبرگزاری بلومبرگ، پوتین در جریان کنسرتی به مناسبت بزرگ‌داشت هشتادمین سالگرد شکست نیرو‌های نازی در ولگوگراد گفت: «کسانی که انتظار دارند در میدان نبرد علیه روسیه پیروز شوند، نمی‌دانند که جنگ مدرن با روسیه برای آن‌ها نتیجه‌ای کاملاً متفاوت خواهد داشت. ما تانک‌هایمان را به مرز‌های آن‌ها نمی‌فرستیم، اما ابزار‌هایی برای مقابله داریم. همه باید این را بفهمند.»

در حالی که تهاجم پوتین به شروع دومین سال خود نزدیک می‌شود و کرملین به دنبال کسب حمایت عمومی برای تلاش‌های جنگی در حال گسترش خود است، تبلیغات روسی سعی کرده‌اند این جنگ را به عنوان مبارزه‌ای علیه تلاش‌های آمریکا و متحدانش برای تحت سلطه در آوردن روسیه نشان دهند. حامیان اوکراین مراقب بوده‌اند تا از درگیری مستقیم با نیرو‌های مسکو اجتناب کنند، اگرچه به طور پیوسته در حال افزایش کمک‌های تسلیحاتی خود هستند. کیف بار‌ها گفته است که هدفش بیرون راندن تمام نیرو‌های روسیه از خاک اوکراین است.

نبرد استالینگراد، لحظه‌ای تعیین‌کننده در جریان جنگ جهانی دوم، همچنان یک نماد ملی قدرتمند در روسیه است. این نبرد بیش از شش ماه ادامه داشت و جان بیش از دو میلیون نفر را از هر دو طرف را گرفت و با تسلیم نیرو‌های آلمانی به پایان رسید.

پوتین با اشاره به برنامه‌های کشور‌های اروپایی برای ارسال تانک‌های لئوپارد ۲ به اوکراین گفت: «تانک‌های آلمانی دوباره ما را تهدید می‌کنند.»

سال گذشته، نیرو‌های اوکراینی موفق شدند کنترل بخشی از قلمروی را که روسیه در طول تهاجمش به تصرف خود درآورده بود- از جمله شهر خرسون- را پس بگیرند. روسیه که اولین موفقیتش در شش ماه گذشته تصرف پرهزینه یک شهر کوچک بود، اکنون در تلاش برای تصرف شهر مجاور آن، باخموت، در حال تحمل تلفات بیشتری است.

روسیه در سپتامبر سال گذشته، چهار استان اوکراین را علیرغم کنترل تنها بخشی از آنها، به طور غیرقانونی ضمیمه خاک خود کرد و تقریباً بلافاصله شروع به از دست دادن این مناطق کرد.

پوتین همچنین در ادامه صحبت‌های خود با شبیه‌سازی جنگ اخیر با جنگ جهانی دوم مدعی شد که «روسیه اوکراین را که ظاهرا در چنگال نازیسم جدید است، شکست خواهد داد.» او همچنین کشور‌های دیگر را که از اوکراین حمایت می‌کنند تهدید کرد، که پاسخی سخت علیه اقدامات خود دریافت خواهند کرد. او در ادامه گفت: «ما به مرز‌های آن‌ها تانک اعزام نمی‌کنیم، اما ابزار‌های لازم برای پاسخ را داریم. این پاسخ محدود به استفاده از سخت‌افزار زرهی نخواهد بود. همه باید این موضوع را بفهمند.» او در ادامه تهدیدات تند خود همچنین تهدیدات هسته‌ای را هم اضافه کرد و افزود: «ما آماده‌ایم از کل زرادخانه روسیه که شامل سلاح‌های هسته‌ای است استفاده کنیم.»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین