کد خبر: ۸۲۲۵۵۸
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۰
تشریح آخرین وضعیت نیروگاه‌های هسته‌ای

نامه اعتراضی ایران به آژانس| اسلامی: قطار هسته‌ای ایران در حرکت است؛ فقط بلیطش در دست آنهاست

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: امروز دیگر قطار (هسته ای) ایران در حرکت است. وی گفت: حتی یک گزارش نبوده که بگویند ایران از مسیر صلح آمیز انحراف داشته‌ است.
نامه اعتراضی ایران به آژانس| اسلامی: قطار هسته‌ای ایران در حرکت است؛ فقط بلیطش در دست آنهاست
آفتاب‌‌نیوز :

محمد اسلامی جمعه شب در برنامه صف اول، ضمن تبریک ایام دهه فجر و میلاد علی (ع) با تشریح پیشرفت و توسعه انرژی هسته‌ای نسبت به قبل از انقلاب گفت: ظرفیتی که در بخش هسته‌ای ایجاد شده ابتدا در دانشگاه تهران و راکتور ۵ مگاواتی بوده است. در سال۱۳۴۶ که کار ساخت این راکتور آغاز شد، کشور دنبال احداث نیروگاه‌ها برای ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای بود و تعدادی قرارداد هم منعقد، اما با پیروزی انقلاب این قرارداد‌ها متوقف شد. بعد از انقلاب کار ساخت یک راکتور تحقیقاتی هم به دلیل تامین نشدن سوخت متوقف شد.

وی ادامه داد: زمانی که نوبت نصب تجهیزات این راکتور فرا رسید، نیرو‌های ایرانی را بیرون کردند و اجازه ندادند انتقال دانش برای ماهیت فناوری راکتور صورت گیرد و نیرو‌های انسانی آن زمان در خاطراتشان این‌ها را گفتند؛ یعنی در این حد مصمم بودند که هیچ فناوری به ایران منتقل نشود، اما ما این راه سخت پر مزاحمت و با تخریب‌های بسیار را طی کردیم.

اسلامی با بیان اینکه همه سرفصل‌های انرژی اتمی به تنهایی توسط یک کشور انجام نمی‌شود و این زنجیره بین کشور‌ها و شرکت‌ها تقسیم شده است گفت:، ولی ما با همکاری و درون زایی و همت نسل جوان در سازمان انرژی اتمی تا به امروز از استخراج و اکتشاف معدن گرفته تا رسیدن به کیک زرد و ساخت سوخت برای نیروگاه‌ها را توسط نیروی ایرانی ساختیم. البته عناصری خرید شده است، اما امروز ظرفیت کشور به گونه‌ای است که همه این فرایند‌ها را پوشش می‌دهد و این کلیدی‌ترین و راهبردی‌ترین برش از فناوری هسته‌ای ایران است که ایران به لطف الهی به آن رسیده است و عصبانیت آن‌ها از همین موضوع است و این از برکات انقلاب وبه ویژه خون شهیدان هسته‌ای است.

وی ادامه داد: ما امروز خودمان را در یک تراز برتر آوردیم و کل فرایند از دانش فنی و تجهیزات تا فوت کوزه گری اش را با تجارب و ظرفیت‌هایی که ایجاد شده، به دست آوردیم و این‌ها یک ظرفیت قدرت ساز است. امروز دیگر قطار (هسته ای) ایران در حرکت است و فقط بلیطش در دست آنهاست.

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: به لحاظ ابزاری ساخت و ذخایر سوخت هسته‌ای هم قدرت است و هم ارزش اقتصادی و ارزش افزوده بالایی برای کشور دارای این ظرفیت تولید می‌کند. همین فرانسه که مسبب خیلی از فشار‌ها به کشور ماست ۷۵ درصد برق خود را از انرژی هسته‌ای تولید می‌کند. در کشور‌هایی که دارای منابع اورانیوم هستند؛ از جمله در آفریقای جنوبی و کانادا و کشور‌های دیگر، شاهدیم که قدرت‌های هسته‌ای بر این کشور‌ها تسلط دارند و این حقیقت امروز است.

وی درباره وضعیت نیروگاه‌های هسته‌ای در کشور گفت: ما یک نیروگاه فعال هزار مگاواتی و سه نیروگاه در دست ساخت داریم؛ نیروگاه دوم و سوم در جوار نیروگاه اولی است و نیروگاه جدیدی هم در دارخوین و یک نیروگاه ۱۰ هزار مگاواتی هم در دست مطالعه و بررسی داریم. طبق سند راهبردی که در سازمان انرژی اتمی هدف گذاری شده است، ۵۰ میلیارد دلار برای تامین برق هسته‌ای تا ۲۰ هزار مگاوات را در دست اجرا و برنامه ریزی داریم.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره وضعیت تولید رادیودارو‌ها در کشور گفت: تا ۱۰ سال پیش عمده رادیودارو‌ها برای تشخیص بوده است، اما حالا بخش درمانی رادیودارو‌ها هم فعال شده و ما از ۱۰ سال پیش به این سمت رفتیم. با خودکفا شدن در انواع ایزوتوپ‌ها سعی می‌کنیم در این حوزه فعال شویم.

اسلامی درباره ساخت پروژه بیمارستان البرز گفت: امیدواریم ایبن بیمارستان تا سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری برسد و همچنین مرکز تترا (بزگترین مرکز تولید رادیودارو) در دست ساخت است.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره تولیدات این سازمان در حوزه کشاورزی اظهار کرد: برای باغ‌های زیتون و نخلستان‌های خرما و مگس مدیترانه و کرم گلوگاه انار که با افت کش‌های شیمیایی مشکلات و آفتهایشان قابل حل نبود، با پرتودهی هسته‌ای این مشکلات حل شد. مثلا توانستیم بالای ۹۷ درصد، تهاجمی شدن مگس مدیترانه را کنترل کنیم. با یک همت عالی در نیرو‌های سازمان در این بخش با فناوری ماکرو ویو توانستیم سامانه‌ای برای آفت کشی حبوبات (اولین و کوچکترین سامانه برای آفت کشی حبوبات) طراحی کنیم.

وی در ادامه درباره ضرورت تهیه و تدوین سند راهبردی در سازمان انرژی اتمی گفت: رسیدن به ۲۰ درصد از تولید برق کشور از طریق هسته‌ای را در این سند داریم. این سند در بخش پرتو‌ها نیز محیط زیست، پزشکی و سلامت، امنیت غذایی و آب و خاک را در برمی‌گیرد.

رییس سازمان انرژی اتمی، خودکفایی برای ساخت انواع تجهیزات در صنعت هسته‌ای را از دیگر برنامه‌ها و اهداف سند راهبردی دانست و گفت: طبق ضوابط پادمان همه کشور‌ها حق دارند فناوری هسته‌ای داشته باشند تا از حوزه هسته‌ای صلح آمیر خارج نشوند. ایران نیز عضو پادمان و عضو ان پی تی و متعهد به آن‌ها است.

اسلامی خاطرنشان کرد: ما سه درصد ظرفیت هسته‌ای دنیا را داریم، اما ۲۵ درصد بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران انجام می‌شود. حتی یک مورد هم نبوده که بگویند ما از مسیر صلح آمیز انحراف داشته‌ایم. آژانس مکلف است فناوری صلح آمیز هسته‌ای را در اختیار همه قرار دهد و وظیفه دارد از این موضوع حمایت و پشتیبانی کند، اما مساله ایران، سیاسی و از سر دشمنی است. این‌ها نمی‌خواهند ایران به فناوری هسته‌ای دست یابد. اسامی اتهامات و مکان‌هایی که درباره آن‌ها سوال می‌کنند را ۲۰ سال است که می‌گویند و حاصل همه این اتهامات، سند برجام شد که ایران پذیرفت در ازای لغو تحریم‌ها و بسته شدن پرونده اتهامات، ظرفیت‌های هسته‌ای اش را محدود کند و میزان اورانیوم غنی شده اش هم محدود شود تا اعتمادسازی شود؛ البته برای مهلتی معین.

وی ادامه داد: سند برجام در شورای امنیت، قطعنامه ۲۲۳۱ شد و طبق این سند آژانس هر سه ماه عملکرد این سند را به شورای حکام و هر شش ماه به شورای امنیت گزارش می‌دهد. اکنون آژانس هر سه ماه هم درباره برجام و هم عملکرد پادمانی ایران گزارش می‌دهد. در عملکرد پادمانی ایران مشکلی نیست، اما آن‌ها مسایل پی ام دی را دوباره بیرون آورده و درباره آن‌ها گزارش می‌دهند.

او درباره چرایی درز اطلاعات هسته‌ای ایران و در پاسخ به این سوال که با وجود اینکه قبلا یکی از بازرسان سابقه داشته که مواد مشکوک به داخل تاسیسات برده است و با این وضعیت چرا همکاری‌ها ادامه دارد؟ گفت: همکاری ما در قالب برجام طبق قانون راهبردی است و در بخش فعالیت‌های پادمانی هم ما در همان چارچوب فعالیت می‌کنیم.

وی گفت: موارد بیرون از پادمان که سیاسی و دیکته شده از حنجره آژانس و شخص مدیرکل بیرون می‌آیند، مورد اعتراض ما بوده و اتفاقا دیروز نامه‌ای به آژانس دادیم که یک بازرس که خودش با نماینده ارشد پادمان فرستاده شده و از تاسیسات ما بازدید کرده، اشتباه کرده و گزارش نادرستی داده است، ولی باز مدیرکل آژانس این مساله را رسانه‌ای کرد! این رفتار غیرحرفه‌ای است و پذیرفته نیست و امیدواریم این رویه توسط مدیرکل آژانس تداوم نیابد، زیرا این کار برای اعتبار وی و آژانس پذیرفته نیست.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره آینده صنعت هسته‌ای ایران گفت: هیچ ماست فروشی نمی‌گوید ماست من ترش است، اما من می‌گویم به لطف الهی آینده صنعت هسته‌ای ایران درخشان است. جوانان ما مستعد و علاقه‌مند و عاشق کشور هستند. ظرفیتی که در حال ایجاد آن هستیم، فرصت زیادی ایجاد می‌کند که مردم زودتر از این فرایند بهره‌مند شوند. سند راهبردی ما نمایشی نیست و یک برنامه جدی و راهبردی است. برای جوانانی که به این حوزه علاقه دارند فراخوان می‌دهیم که وارد حوزه مورد علاقه شان شوند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۵
1
16
چرا پیشرفت این قطار به سمت و برای مردم نیست
محمد علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۵
1
17
یک کلمه قطار یاد گرفتن تازگیا قطار پیشرفت قطار هسته ای قطار علم قطار تکنولوژی قطار دمکراسی قطار ازادی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۵
1
17
پس اورانیوم با غنای ۶۰ درصد میخواهید چکار؟!...
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین