کد خبر: ۸۲۲۹۰۵
تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۲

راه‌های درمان «رگ به رگ شدن»

علائم رگ به رگ شدن در ورزشکاران شامل درد، تورم، کبودی و ناتوانی در حرکت مفصل است.
راه‌های درمان «رگ به رگ شدن»
آفتاب‌‌نیوز :

اگر فکر می‌کنید دچار رگ به رگ شدن هستید با پزشک خود تماس بگیرید به خصوص اگر درد آنقدر شدید است که نمی‌توانید روی پای شما وزن ایجاد کند. رگ به رگ شدن خود را با پیروی از قانون RICE یا استراحت، یخ، فشرده‌سازی و ارتفاع درمان کنید؛ استراحت کافی داشته باشید، از هر گونه فعالیتی که باعث درد می‌شود اجتناب کنید و سعی کنید پای خود را ثابت نگه دارید. سعی کنید به پای خود وزن وارد نکنید و در صورت لزوم، از عصا استفاده کنید.

یخ گذاشتن روی پای خود را تا زمانی که علائم شما فروکش کند ادامه دهید. یخ به کاهش تورم و التهاب کمک می‌کند و همچنین مقداری درد را تسکین می‌دهد. فشرده سازی به کاهش تورم پای شما پس از رگ به رگ شدن کمک می‌کند. پای خود را محکم بپیچید، اما گردش خون خود را قطع نکنید. اگر باند شما گیره دارد از آن‌ها برای نگه داشتن در جای خود استفاده کنید و در غیر این صورت از نوار پزشکی برای محکم کردن آن بهره‌مند شوید.

بر اساس این مطلب که از سوی محسن مردانی کیوی، متخصص صدمات ورزشی تهیه شده و توسط فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: تا جایی که ممکن است پای خود را بالاتر از سطح قلب خود نگه دارید؛ به طور مثال دراز بکشید و پای خود را روی ۲ یا ۳ بالش قرار دهید تا بالای سینه شما قرار گیرد. دارو‌های بدون نسخه باید برای کنترل درد و تورم کافی باشد. هر دارویی را طبق دستورالعمل روی بطری یا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

همچنین باید رگ به رگ شدن شدید را با استراحت، یخ، فشرده سازی و بالا بردن ارتفاع درمان کنید. با این حال، در حالی که پیچ خوردگی کمتر جدی می‌تواند در عرض ۲ تا ۴ هفته یا کمتر بهبود یابد، پیچ خوردگی شدید ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا بهبود یابد. وزن پای خود را کاهش دهید و در طول فرآیند بهبودی از درمان RICE استفاده کنید.

رگ به رگ شدن شدید آسیب قابل توجهی به رباط وارد می‌کند. برای بهبودی پای شما باید تا حد امکان بی حرکت باشد. پزشک به شما گچ یا چکمه بی‌حرکتی می‌دهد و به شما اطلاع می‌دهد که چه مدت آن را بپوشید. جدی‌ترین رگ به رگ شدن ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. اگر آسیب شدید رباط دارید، پزشک اصلی شما احتمالا شما را به یک متخصص ارجاع می‌دهد و پس از بازسازی جراحی شما باید به مدت ۴ تا ۸ هفته چکمه بپوشید.

قبل از وزن دادن به پای خود با پزشک خود مشورت کنید به خصوص اگر دچار رگ به رگ شدن متوسط یا شدید هستید. زمانی راه رفتن را شروع کنید که بتوانید وزن را بدون احساس درد تحمل کرده و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید.

پزشک شما ممکن است یک کفش سفت را برای حمایت از پای شما در طول دوران نقاهت توصیه کند اگر نه هر زمان که وزن را روی پای خود تحمل می‌کنید، کفش‌هایی با کف سفت بپوشید. در صورت احساس درد شدید، فورا وزن خود را از پای خود برداربد و برای رفع ناراحتی آن را به مدت ۲۰ دقیقه در یخ قرار دهید. در صورت افزایش ناگهانی درد و تورم پس از یک فعالیت با پزشک خود تماس بگیرید.

پیچ خوردگی بد می‌تواند منجر به آرتریت و سایر مشکلات مفصلی در آینده شود و اگر آسیب قابل توجهی به رباط وارد کرده‌اید برای جلوگیری از عوارض باید به فیزیوتراپ مراجعه کنید. اگر پزشک شما را به فیزیوتراپیست معرفی نکرد از او بخواهید که حرکات کششی و ورزش‌هایی را که به آسیب خاص شما کمک می‌کند توصیه کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین