کد خبر: ۸۲۳۰۳۰
تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۳
با اشاره به اعتراضات اخیر و حمایت تهران از مسکو
بورل به طور مرتب با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران گفتگو می‌کند. بورل در همین خصوص مدعی شد: ببینید، می‌توانم آخرین مکالمه خود را (با او) به شما بگویم: مجازات اعدام را متوقف کنید. سرکوب را متوقف کنید ... اگر به همین روش ادامه دهید، رسیدن به هر نوع ترتیبات سیاسی را غیرممکن می‌کنید».
آفتاب‌‌نیوز :

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گفت که منتقدان تلاش‌های او برای احیای توافق ایران شاید «به حد کافی متوجه خطرات ایران هسته‌ای» نیستند. وی افزود: «تا جایی که می‌دانم، جایگزینی برای این توافق به منظور جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران وجود ندارد».

او در ادامه مواضه اخیرش در حمایت از اعتراضات ایران، در این مصاحبه بر این موضوع اصرار داشت که نقشش به عنوان «هماهنگ‌کننده دیپلماسی هسته‌ای، مانع فشار بر تهران به دلیل اقداماتش در داخل یا خارج نمی‌شود».

به نوشته وال استریت ژورنال، بورل به طور مرتب با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران گفتگو می‌کند. بورل در همین خصوص مدعی شد: ببینید، می‌توانم آخرین مکالمه خود را (با او) به شما بگویم: مجازات اعدام را متوقف کنید. سرکوب را متوقف کنید ... اگر به همین روش ادامه دهید، رسیدن به هر نوع ترتیبات سیاسی را غیرممکن می‌کنید».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سپس در اشاره به ادعای مقام‌ها و رسانه‌های آمریکایی درباره قصد ایران برای ارائه موشک‌های بالستیک به روسیه به منظور استفاده در اوکراین که بار‌ها از سوی مقام‌های ایرانی و روس رد شده، گفت انجام چنین اقدامی، «گامی بسیار بیش از حد خواهد بود»، اما او معتقد است که تهران اکنون متوجه این موضوع است. طبق این گزارش، برخی دیپلمات‌های غربی مدعی هستند به نظر می‌رسد در داخل ایران بحث‌هایی در این خصوص که چه باید کرد، در جریان است.

به نوشته وال استریت ژورنال، بورل در این خصوص گفت: «باید بگویم هر بار که با ایرانی‌ها حرف می‌زنم، می‌گویند این کار را نخواهند کرد. اما بعد باید به آن‌ها توصیه کنم که اگر این کار را بکنید، همه چیز از جمله برجام بسیار دشوارتر خواهد شد».

به ادعای این گزارش، بورل گفت که با توجه آنچه «سرکوب داخلی و حمایت تهران از مسکو» خواند، نمی‌داند «آیا واشنگتن در صورتی که تهران از خواسته‌های مرتبط با توافق خود بکاهد، با احیای توافق هسته‌ای موافقت خواهد کرد یا خیر».

مقام‌های آمریکایی در هفته‌های اخیر بار‌ها اذعان کردند که بجای تمرکز بر گفتگو‌های مرتبط با برجام، بر حمایت از اعتراضات اخیر در ایران تمرکز کرده‌اند.

بورل بار دیگر با طرح اتهامات درباره کمک ایران به روسیه گفت که «اگر ایران گام دیگری در حمایت نظامی خود از روسیه بردارد، انگیزه اروپا و آمریکا برای احیای توافق بسیار کمتر خواهد شد».

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین