کد خبر: ۸۲۳۲۶۵
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۵
شمخانی:

گسترش روابط اقتصادی اولویت اصلی در همکاری با روسیه است

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان که برای شرکت در پنجمین نشست گفتگوی امنیتی منطقه‌ای به مسکو سفر کرده است، بعدازظهر امروز با «ایگور لویتین» دستیار رئیس جمهور روسیه دیدار و پیرامون همکاری‌های اقتصادی و پروژه‌های سرمایه گذاری مشترک با او گفتگو کرد.
گسترش روابط اقتصادی اولویت اصلی در همکاری با روسیه است
آفتاب‌‌نیوز :

در این دیدار دریابان علی شمخانی با ابراز خرسندی از روابط رو به رشد دو کشور در همه حوزه ها به ویژه حوزه اقتصادی به عنوان‌ اولویت اصلی روابط تهران - مسکو، اجرای پروژه‌های مشترک اقتصادی در چارچوب توافقات روسای جمهور دو کشور را گام بسیار مهمی در این حوزه برشمرد.

شمخانی با اشاره به تلاش مشترک دو کشور برای سرعت بخشیدن به تکمیل کریدور شمال - جنوب اظهار داشت: ساخت راه آهن رشت - آستارا به عنوان تکمیل کننده کریدورشمال - جنوب که قرار است با سرمایه گذاری روسیه انجام شود تحولی راهبردی در مبادلات تجاری و ترانزیت کالا در منطقه ایجاد خواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان بی اثرسازی تحریم‌های یک جانبه آمریکا را از دیگر نقاط مشترک مورد توافق تهران - مسکو برشمرد و بر اتخاذ راه کارهای اصولی در این مسیر تاکید کرد.

شمخانی گفت: ایجاد راه آهن اینچه برون- گرمسار نیز که در ردیف توافقات دو کشور محسوب می شود ضمن آن که اقدامی مهم در تکمیل زنجیره ترانزیت کالا در منطقه محسوب می شود در توسعه و شکوفایی استانهای ساحلی خزر بسیار تعیین کننده است.

«ایگور لویتین» دستیار ولادیمیر پوتین، نیز در این ملاقات با اشاره به نتایج سفر اخیر خود به تهران که در راستای تسریع در پیگیری و اجرای توافقات دو کشور در حوزه اقتصادی به ویژه تکمیل پروژه راه آهن شمال - جنوب قطعه رشت - آستارا صورت گرفت؛ بر اراده قاطع فدارسیون روسیه برای اجرای تعهدات خود تاکید کرد.

دستیار رئیس جمهور روسیه، حوزه انرژی و ترانزیت را در همکاریهای تهران - مسکو بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و همکاری در این زمینه را راهکار مناسبی برای بی اثرسازی تحریم های آمریکا برشمرد.

وی اظهار امیدواری کرد که سفر دریابان شمخانی به مسکو ضمن تقویت روابط همه جانبه، منجر به تسریع در اجرای توافقات دو کشور شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین