کد خبر: ۸۲۳۴۰۳
تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۵
حمام میرزا رسول یکی از بنا‌های تاریخی شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی است که اگرچه اطلاع دقیقی از تاریخ ساخت آن در دست نیست، اما بر اساس نظریه کارشناسان تاریخی از دوره قاجار به یادگار مانده است.
آفتاب‌‌نیوز :

این حمام تاریخی در مرکز شهر مهاباد و در نزدیکی بازار قدیمی میدان آرد در محل تقاطع خیابان طالقانی و خیابان سید نظام و در نزدیکی مسجد جامع مهاباد واقع شده است که یکی از شلوغ ترین خیابان‌های شهر مهاباد است. این حمام تاریخی به سان اغلب بناهای تاریخی شهر مهاباد همانند مسجد جامع این شهر با آجرهای سرخ رنگ زیبایی ساخته شده که جلوه زیبایی به بنا داده است. این منطقه از گذشته‌های دور بسیار پرتردد بوده به طوری که حمام بر سر راه سه بازار اصلی شهر با نام‌های بازار جولکان، بازار قیصریه و سرای کریم خان قرار داشته است.

قرارگیری حمام در این نقطه صرفاً جهت سهولت دسترسی همگان به حمام بوده و نشان از اهمیت آراستگی و نظافت در بین مردم داشته است. حمام از جنس سنگ و آجر با ملاط گچ و ساروج است و به غیر از تزئینات آجرچینی که به نظر می‌رسد متعلق به دوره قاجار است تزئینات دیگری در آن به چشم نمی‌خورد. ورودی اصلی این حمام از داخل بازار بوده است که متأسفانه در طول زمان مسدود شده و اکنون تغییر کاربری داده است. ورودی فعلی حمام نیز در سال‌های بعد ساخته شده است. به سان اغلب حمام‌های ایرانی با عبور از دالان ورودی وارد فضای سربینه می‌شویم. در فضای سربینه گنبدی تعبیه شده است که دارای نورگیرهایی برای تأمین نور مورد نیاز حمام در طول روز است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین