کد خبر: ۸۲۳۴۱۵
تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۴
تیمی از ستاره شناسان بین المللی یک سیاره جدید کشف کرده اند که اندازه آن مشابه زمین است.
آفتاب‌‌نیوز :

آن‌ها وجود سیاره خارج ازمنظومه شمسی K ۲-۴۱۵ b را تایید کرده اند که دور یک ستاره کوتوله مدار می‌زند و در فاصله ۷۲ سال نوری از زمین قرار دارد.

به گزارش اینترستینگ انجینرینگ، در تحقیق مذکور که در سرور arXiv منتشر شده، محققان توضیح داده اند که از یک روش به نام «سرعت شعاعی» استفاده کردند. در اصل گرانش سیارات خارج از منظومه شمسی لرزش‌های کوچکی در نور منتشر شده از ستاره میزبان را به وجود می‌آورد.

این لرزش‌ها رنگ نور را تغییر می‌دهند و در نتیجه ستاره شناسان می‌توانند آن‌ها را از زمین ردیابی کنند.

سرعت شعاعی یکی از چند روش مختلفی است که ستاره شناسان برای ردیابی سیارات خارج از منظومه شمسی به کارمی گیرند. روش‌های دیگر شامل عکاسی مستقیم و روش ترانزیت است که کاهش نور ستاره در فواصل زمانی معین را رصد می‌کند. این امر نشان دهنده گذر یک سیاره خارج از منظومه شمسی از جلوی ستاره و میدان دید ابزار رصد است.

محققان این پژوهش موقعیت مکانی نسبی K ۲-۴۱۵ b را نسبت به ستاره میزبان اندازه گرفتند و متوجه شدند فاصله آن‌ها کمتر از مسافت میان خورشید و زمین است. این بدان معنا بود که مدار سیاره دور ستاره ۴ روز طول می‌کشد.

چنین فاصله کمی میان سیاره و ستاره به معنای آن است که احتمال وجود حیات در آن اندک است. هرچند ستاره میزبان آن بسیار خنک‌تر از خورشید است. البته سیاره مذکور اتمسفر دارد و به همین دلیل می‌توان مطالعات بیشتری روی آن انجام داد.

محققان هنگام تحلیل داده‌های تلسکوپ کپلر ستاره جدیدی یافتند و با بررسی داده‌های ماهواره TESS اکتشاف ستاره و سیاره تایید شد.

البته احتمال دارد سیارات دیگر دور ستاره میزبان K ۲-۴۱۵ نیز مدار بزنند. به عبارت دیگر محققان احتمالا به تحقیق در این منطقه از کهکشان ادامه دهند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین