کد خبر: ۸۲۳۵۲۷
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۹
براساس اعلام وزارت کشور در جریان اعتراضات اخیر، ۲۰۰ نفر کشته شده‌اند
در حالی که در جریان اعتراضات اخیر برخی خبرنگاران و روزنامه نگاران بازداشت شده اند، در پاسخ به این اینکه ۹۳ خبرنگار در اعتراضات ایران بازداشت شده‌اند، بیان کرد: ما نمی‌توانیم بازداشت روزنامه نگاران در ایران را تایید کنیم. برچسب زدن مجدد به فردی که بازداشت شده، بسیار ساده است. شما می‌توانید در هر لحظه آن شخص مورد نظر را مدافع حقوق بشر، روزنامه نگار و هر چیز دیگری بنامید. هیچ خبرنگاری در جریان ناآرامی‌ها بازداشت نشد.
آفتاب‌‌نیوز :

وزیر امور خارجه ایران موافقت رهبر انقلاب با عفو محکومان ناآرامی‌های اخیر در کشور را ناشی از توجه ایشان به رأفت و رحمت اسلامی توصیف و تاکید کرد که متاسفانه رسانه‌های غربی در پوشش خبری وقایع مشابه در دنیا استاندارد دوگانه دارند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با رادیو ملی آمریکا (NPR) که بخشی از آن منتشر شده است در پاسخ به سوالی درباره موافقت رهبر انقلاب اسلامی با عفو و تخفیف مجازات تعداد قابل توجهی از متهمان و محکومان در ایران و ادعای خبرنگار این رسانه مبنی بر اینکه ده‌ها هزار نفر در جریان ناآرامی‌های اخیر در کشور بازداشت شده‌اند، گفت: بسم الله الرحمن الرحیم. اجازه دهید در همین ابتدا تصریح کنم که وقتی می‌گویید ده‌ها هزار نفر بازداشت شده‌اند، خب این دقیقاً درست نیست.

وی ادامه داد: و من، این را قاطعانه می‌گویم. در جریان این ناآرامی‌ها هیچ دانشجویی در دانشگاه‌ها یا محوطه دانشگاه‌ها بازداشت نشد. در واقع کسانی که بازداشت شدند، افرادی بودند که در اغتشاشات خیابانی نقش داشتند. همان‌طور که گفته شد، صد‌ها نفر هیجان‌زده شدند و بر همین اساس دست به شورش زدند. به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، این افراد - صد‌ها نفر از بازداشت‌شدگان - مورد عفو قرار گرفتند. رهبر معظم انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به مسئله رأفت و رحمت دارند و بنابراین، فرمان این است که همه این بازداشت‌شدگان به غیر از کسانی که مرتکب قتل یا سایر جرایم جدی شده‌اند، آزاد شوند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار رادیو ملی آمریکا که با استناد به ادعا‌های سازمان‌های حقوق بشری مدعی شد که هزاران نفر در ناآرامی‌های اخیر ایران بازداشت و صد‌ها نفر نیز کشته شده‌اند، اظهار داشت: من گمان می‌کنم که ما شاهد نوعی اغراق در این اعداد و ارقام، حتی اگر توسط گروه‌های حقوق بشری گفته شده باشد، هستیم. تعداد کشته‌شدگان در جریان ناآرامی‌ها نیز درست بیان نشده است. می‌بینید که در جریان این اغتشاشت اتفاق مهمی رخ داده است، اما با وجود تنش شدید، پلیس اجازه حمل سلاح گرم نداشت.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: با این حال، تسلیحات آمریکایی و اسرائیلی از برخی از کشور‌های همسایه ما با ثبات کمتر وارد شد. کاری که آن‌ها انجام دادند، این بود که در میان اوباش و توده‌ها ویرانی ایجاد کردند و در واقع به تسلیحات مورد نظر متوسل شدند.

وی در پاسخ به این ادعا که ۹۳ خبرنگار در ناآرامی‌های ایران بازداشت شده‌اند، بیان کرد: ما نمی‌توانیم بازداشت روزنامه نگاران در ایران را تایید کنیم. برچسب زدن مجدد به فردی که بازداشت شده، بسیار ساده است. شما می‌توانید در هر لحظه آن شخص مورد نظر را مدافع حقوق بشر، روزنامه نگار و هر چیز دیگری بنامید. هیچ خبرنگاری در جریان ناآرامی‌ها بازداشت نشد.

حسین امیرعبداللهیان ادامه داد: ببینید همین دو هفته پیش در ایران اتفاقی افتاد که قرار بود یک کلاهبردار از کشور فرار کند. کاری که او برای کمک به فرارش انجام داد این بود که ویدئو‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد که در آن مدعی شد یک معترض است و تحت شکنجه قرار گرفته است، اما در واقع او یک کلاهبردار بود. در نهایت مشخص شد که او تهدید شده است و سپس توسط پلیس دستگیر شد.

وی با اشاره به نحوه مواجهه رسانه‌ها و دولت‌های غربی با موارد مشابهی همچون قتل شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی به دست صهیونیست‌ها تاکید کرد: ببینید، غرب با دقت و موشکافی ناآرامی‌ها را هدف قرار داده است. اجازه بدهید این سوال را از شما بپرسم؛ روی ماجرای مهسا امینی مانور زیادی توسط رسانه‌های غربی صورت گرفت، اما وقتی صحبت از شیرین ابوعاقله می‌شود، آیا واقعاً چنین پوشش خبری انجام گرفت؟

او همچنین در پاسخ به خبرنگار رادیو ملی آمریکا که در سوال خود درباره نارضایتی مردم ایران از وضع موجود در کشور، جمهوری اسلامی را رژیم خطاب کرد، گفت: اولاً این یک رژیم در ایران نیست. ما یک حکومت مستقل، مشروع و قانونی داریم. بنابراین، به شما توصیه می‌کنم که از کلمات صحیح استفاده کنید.

براساس گزارش خبرگزاری ایسنا؛ وی افزود: ما می‌پذیریم که در ایران نیز مثل همه جای دنیا مشکلاتی وجود دارد. در ماه سپتامبر، زمانی که در نیویورک بودم، اتفاقاً این فرصت را داشتم که کمی در این شهر پرسه بزنم و ایستگاه‌های مترو را در ساعات پس از نیمه شب ببینم. من در واقع با برخی از شهروندان صحبت کردم و پاسخ‌هایی که من از اتباع آمریکایی گرفتم بدتر از پاسخی بود که شما از ایرانی‌ها گرفتید. بنابراین، تا حد زیادی به این بستگی دارد که کدام نمونه از جامعه را برای اطلاعات خود انتخاب می‌کنید. این، بخش مهمی از دموکراسی در ایران را تشکیل می‌دهد، اینکه مردم می‌توانند آزادانه نظرات خود را بیان کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۱۳
سردار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
1
116
آنچه سرمنشا تمام مسائل این مملکت هست ، همین کذب گویی ها ست.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
3
84
هندونه زیر بغل مردم نزارید این شخص در ایران نبوده ببینه چه مشکلاتی بر سر مردم و جوانان آمده، از اسمش پیدا است میگن وزیر امور خارجه نه داخله، پس رنگ کشور بزرگ ایران را نمیدونه جه رنگی، اغراق هم زیاد میکنه با ...به این مقام رسیده وگرنه مسائل خارجی نمیدونه چی هست.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
3
64
بگن بعدش اعدام بشن
عادل از قطب شمال
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
3
94
این احتمالأ داره راجب کشور فرانسه صحبت میکنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
2
91
حرفهای او بیشتر خوراک تبلیغاتی و برای بیرون از مرزهاست، مردم ایران بر واقعیات بهتر و بیشتر واقفند!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
0
55
کسی بازداشت نشد چون با دروغ خیلی فاصله داریم
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
2
65
آزادی نظرت رو بگی ولی بعدش نمی دونیم سالم بمونی یا نه
رستم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
3
73
جناب وزیر گفتند که در نیویورک پرسه شبانه زده و با آمریکائیها صحبت کرده اند و انتقاد اون مردم رو بیشتر از ایرانیها از حکومتشان دیده اند . ای کاش ایشون میتونستند در خیابانهای تهران هم پرسه بزنند و صحبت مردم رو بشنوند. دوم اینکه ایشون توجه نکردند که استانداردهای اون مردم با این مردم متفاوته یعنی اگر یک آمریکایی در مورد نبود ازادی صحبت میکنه متفاوت از انتظار آزادی یک ایرانی هست. وقتی یک آمریکایی از مشکل اقتصادی صحبت میکنه متفاوت از مشکل اقتصادی مورد نظر یک ایرانیه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
1
82
این آدم یا از فضا اومد، یا خیلی ...از کشور خود خبر نداره، ولی از اسرائیل خبر داره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
1
64
بله؟؟؟؟ دوباره بگو؟؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
1
76
از زمان طفولیت و از اولین چیزهایی که پدران و مادران و معلمین مان به ما آموختند این بود که دروغگو دشمن خداست . یعنی کسی به ایشان این مورد را نگفته است یا ایشان به آن توجهی نمیکنند ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
1
73
ادعای عجیب امیرعبداللهیان: هیچ خبرنگاری در ناآرامی‌ها بازداشت نشد| تعداد کشته‌شدگان ناآرامی‌ها هم درست بیان نشده| مردم می‌توانند آزادانه نظرات خود را بیان کنند.
آقای سایت محترم آفتاب لطفا" اگر امکان دارد بفرمایید در باره کدام کشور این مطالب را بیان نموده اند ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
1
86
اجازه حمل سلاح گرم نداشتند?
گلوله پلاستیکی و ساچمه ای و جنگی رو با چی شلیک کردند?
سلاح ولرم?
دریغ از ذره ای, فقط ذره ای, شرم!
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین