کد خبر: ۸۲۳۶۹۸
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۸

اعطای جایزه صلح یونسکو به مرکل

صدراعظم سابق آلمان به خاطر تصمیمش برای استقبال از بیش از ۱.۲ میلیون مهاجر در کشورش به رغم مخالفت‌ها در داخل و در بین شرکای اروپایی، جایزه صلح یونسکو را دریافت کرد.
اعطای جایزه صلح یونسکو به مرکل
آفتاب‌‌نیوز :

سازمان‌دهندگان این مراسم گفتند، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هنگامی که کشورش در سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ میلادی پناهجویانی را که از جنگ‌ها در سوریه، عراق، افغانستان و اریتره فرار کرده بودند، پذیرفت، شجاعت سیاسی را از خود نشان داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دنیس موک‌وگه، برنده جایزه صلح نوبل و رئیس هیات داورانی که این جایزه را اهدا کردند، مرکل را به خاطر باز کردن در‌های آلمان در زمانی که بسیاری دیگر از کشور‌ها ترسیده بودند، تحسین کرد.

وی گفت: شما به افکار عمومی و تصمیم‌گیرندگان نشان دادید که ما نه تنها باید از حقوق خود، بلکه در مواقع بحرانی از حقوق دیگران دفاع کنیم و هر جامعه‌ای بیش از هر زمان دیگری به احترام و حمایت از حقوق بشر بدون هیچ گونه تبعیضی نیاز دارد.

دنیس موک‌وگه افزود: ما انسانیت، روحیه همبستگی، اخلاق و رهبری الهام‌بخش شما را ستایش می‌کنیم.

مرکل در زمان دریافت این جایزه به بحران کنونی پناهجویان به ویژه جنگ در اوکراین پرداخت.

وی گفت: ما فکر می‌کردیم که دیگر دوران جنگ در اروپا به پایان رسیده است. اما از بیست و چهارم فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی که روسیه حمله به اوکراین را آغاز کرد، به این نتیجه غم‌انگیز رسیدیم که نه دوران جنگ تمام نشده است. این رویداد اروپا را از اساس به لرزه انداخته است.

مرکل ۶۸ ساله، سیاستمدار راست میانه که به مدت ۱۶ سال رهبری آلمان را برعهده داشت، از زمان واگذاری مسئولیتش به اولاف شولتس در دسامبر سال ۲۰۲۱ میلادی، در عرصه سیاست بسیار کمرنگ شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین