کد خبر: ۸۲۷۸۷۰
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۶
آماده هستیم که کار را به پیش ببریم/ می‌خواهیم یک گفتگوی جدی با ایران داشته باشیم
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان اینکه آماده هستیم که کار را با ایران به پیش ببریم، گفت: ما به همراه ایران باید در خصوص برخی مسائل شفاف سازی کنیم و بابت تضمین ها و اطمینان ها از برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران همکاری کنیم.
آفتاب‌‌نیوز :

رافائل گروسی روز شنبه در نشست خبری خود در تهران که پس از دومین دور مذاکراتش با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران انجام شد، اظهار داشت: خوشحالم که به تهران برگشتم؛ در این دیدار بسیار مهم همانطور که آقای معاون رئیس جمهور توضیح دادند، آماده هستیم که کار را پیش ببریم؛ دیشب این فرصت و افتخار را داشتم تا در جلسه‌ای با حضور دانشمندان نخبه ایرانی شرکت کنم که جلسه بسیار تأثیرگذاری برای من بود.

وی با بیان اینکه مذاکراتش با ایران از دیروز آغاز شده و امروز نیز ادامه یافته است، درباره جزئیات این مذاکرات گفت: دو مساله بسیار مهم است؛ مساله اول اینکه که توقعات بالاست؛ حضور این تعداد از مطبوعات در اینجا نشان دهنده این است که چقدر این مساله اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه این توقع و علاقه‌مندی بالا در سطح جهان نیز دیده می شود، افزود: کار مشترک ما و جمهوری اسلامی ایران که داریم به جلو می‌بریم، درباره مسائلی است که ما به همراه ایران باید در خصوص آنها شفافیت سازی کنیم و تضمین ها و اطمینان هایی بابت برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران قرار داده شود. بخش دوم که بسیار مهم است، مربوط به همکاری‌های فنی و علمی است که می‌تواند بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس انجام شود. من شب گذشته در جلسه‌ با آقای اسلامی در این خصوص بحث کردم و اینکه چطور آژانس می تواند از یک رویدادی که در سال های گذشته برگزار می شد، حمایت کند تا در آینده به صورت بین المللی برگزار شود.

حمله به تاسیسات هسته‌ای را محکوم می‌کنیم

در ادامه این نشست خبری، پرسش های خبرنگاران از مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شد؛ گروسی در پاسخ به سوالی درباره تهدیدهای رژیم صهیونیستی علیه تاسیسات هسته ای ایران اظهار داشت: در اینجا باید دو موضوع از هم جدا شود؛ اشاره به حمله به نیروگاه اتمی مسئله‌ای است که رایج شده و آن هم به خاطر حمله به اوکراین است که در حال حاضر در جریان است و باعث می شود تا یکسری خاطرات از گذشته به یاد ما بیاید؛ در کنفرانس های عمومی آژانس این تهدیدها و حمله به تاسیسات و نیروگاه های اتمی محکوم شده است.  بنابراین هرگونه اقدام نظامی علیه نیروهای نظامی کاملا محکوم و غیرقانونی است و خارج از روند ساختاری است که ما طبق آن عمل می کنیم؛ امیدوار هستیم که بتوانیم از نیروگاههای اتمی که منظورم نیروگاه اوکراین و تاسیسات اتمی دیگر است، محافظت کنیم.

می خواهیم با ایران یک دیالوگ جدی و سیستماتیک داشته باشیم

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه با بیان اینکه «من همیشه از دیدار با آقای اسلامی استقبال می کنم» اظهار داشت: ما می‌خواهیم با ایران یک دیالوگ و گفتگوی جدی و سیستماتیک داشته باشیم.

گروسی با بیان اینکه از سفر قبلی اش به ایران مدت زیادی گذشته است، افزود: خوشحال هستم که این اتفاق افتاد و توانستم به ایران بیایم و بتوانم با همکاران خود گفتگو کنم؛ اما هنوز کار ما تمام نشده است؛ تمام همکاران ما الان که ما اینجا صحبت می کنیم، آنها هم با یکدیگر صحبت می‌کنند و کار می‌کند تا مسائل را حل و فصل کنند.  البته قرار است من با مقامات دیگر جمهوری اسلامی ایران هم دیدار داشته باشم و در پایان روز می توانم قضاوت بیشتری از رضایت خودم داشته باشم اما می‌توانم بگویم که یک بسته کاری مبتنی بر صداقت و همکاری برای من بسیار مهم است.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داد: کار با ایران و همکاری با ایران ادامه دارد.

همه کشورها باید عضو NPT باشند

در ادامه از گروسی درباره بازرسی ها از تاسیسات هسته ای ایران و در عین حال عدم نظارت بر برنامه اتمی رژیم صهیونیستی سوال شد که وی در پاسخ گفت:‌ البته سوال مهم است؛ مسئله این است که آژانس بازرسی هایی که از کشورها و تأسیسات هسته‌ای آنها انجام می‌دهد ، بر پایه توافقات قانونی و حقوقی است که با آنها دارد. جمهوری اسلامی ایران عضو معاهده ان پی تی است و کشورهایی که عضو این پیمان هستند، توافقات پادمانی با آژانس دارند.  از جامعه ایران می خواهم که این را درک کند که ما بر پایه همین توافقات و امنیتی است که بازرسی های خودمان را انجام دهیم؛ من را مقصر ندانید؛ من به عنوان مدیرکل آژانس که بخواهم با یک کشوری با انصاف بیشتری رفتار کنند و با یک کشوری بی انصافی کنم؛ من نیستم که مشخص می کنم از کجا باید بازرس بازرسی شود در پایه توافقاتی که با کشورها داریم این کار را انجام می دهیم.

وی تصریح کرد: البته کشورهایی هستند که عضو (ان پی تی ) نیستند و اسرائیل جزو آنها است؛ بنابراین البته ما با آنها توافق متفاوتی داریم البته مربوط به اسرائیل نمی شود بلکه به کشورهای دیگر هم است می‌خواهم این را خدمت شما روشن کنم که این من نیستم که تشخیص می‌دهند و مشخص می‌کنم که با کدام کشور ها شدیدتر برخورد کرد و برخی دیگر نباید برخوردی داشت.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: اجازه بدهید در پایان بگویم از نظر من بسیار مهم است که همه کشورها در جهان باید عضو معاهده ان پی تی باشند.

اعضای آژانس گزارش‌های ایران را منتشر می‌کنند؛ نمی توانم همه اعضا را چک کنم

از گروسی درباره اینکه چرا آژانس نمی تواند جلوی درز اطلاعاتی مربوط به برنامه هسته ای ایران را در رسانه ها بگیرد، سوال شد که وی اظهار داشت:‌ البته من قبل از هر چیزی اعلام کنم که هر وقت که این خبر مبنی بر گزارشات محرمانه به گوشم نمی خورد بسیار عصبانی و ناامید می‌شوم و برای من یک تجربه خوشایند نیست اما به من حق بدهید به عنوان مدیرکل نمی توانم همه اعضا را چک بکنم زیرا این گزارش ها دست همه اعضا است و آنها این کار را انجام می‌دهند.

وی در عین حال افزود: با شما موافق هستم، (این کار) خوب و خوشایندی نیست که بخواهم از آن رضایت داشته باشم بلکه این مسئله نشان می‌دهد که چقدر مهم و ضروری است؛ ما با یکدیگر دیالوگ و مکالمه مستقیم داشته باشیم که اجازه ندهیم شایعات و گمانه‌زنی‌ها قوت پیدا کند. ما همیشه باید در تماس مستقیم با یکدیگر باشیم.  همکارانمان روی این مسائل صحبت می کنند وما کار خودمان را انجام می دهیم که ببینیم به چه نتیجه ای می رسیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین