کد خبر: ۸۲۸۲۰۶
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۷
سلول‌های خون‌ساز سرطانی با تأثیر بر مغز استخوان، منبع سلول‌های بنیادی را برای تولید سلول‌های سرطانی خون در اختیار می‌گیرند
آفتاب‌‌نیوز :

سرطان خون (لوکمیا)، یکی از انواع معمول سرطان است که همچنان در تشخیص و درمان آن، چالش‌هایی وجود دارد. سرطان خون معمولاً در مغز استخوان آغاز می‌شود؛ محلی که سلول‌های خونی تولید می‌شوند.

زمانی که فردی به سرطان خون مبتلا است، تعداد گلبول‌های سفید خون وی افزایش می‌یابد و این سلول‌ها کارکرد طبیعی خود را از دست می‌دهند، به نحوی که قادر به دفاع مناسب از بدن در برابر عوامل بیماری‌زا نیستند. نوع گلبول سفیدی که تحت تأثیر قرار گرفته است، می‌تواند نوع سرطان خون را متمایز کند.

دکتر مهدی احمدی‌فر، نسترن صحرائی و مینا مبین رهنی از دانشگاه علم و فرهنگ و پژوهشگاه رویان طی جهاد دانشگاهی در یک مقاله مروری، فعالیت سلول‌های بنیادی خون‌ساز که پیش‌سازهای بالقوه سرطان خون هستند را مورد بررسی قرار دادند.

پژوهشگران در این مقاله مروری شرح دادند که سلول‌های خون‌ساز سرطانی با تأثیر بر مغز استخوان، منبع سلول‌های بنیادی را برای تولید سلول‌های سرطانی خون در اختیار می‌گیرند. همچنین، مسیرهای پیام‌رسان تنظیم‌کننده تولید سلول‌های خونی مانند Wnt و همچنین بیان و عملکرد غیرطبیعی میکرو آران‌ای‌ها (microRNA) در سرطان خون مورد بررسی قرار گرفت. نویسندگان مقاله مذکور به تجزیه و تحلیل عوامل سلولی و مولکولی مؤثر در ابتلا به سرطان خون پرداختند.

در این مقاله مروری که در نشریه بین‌المللی Health Biotechnology and Biopharma منتشر شده است، پیشنهاداتی برای پژوهش‌های بیشتر در زمینه سرطان و ایمنولوژی ارائه شد که می‌تواند منجر به کشف درمان‌های جدید و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن در برابر سلول‌های سرطانی شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین