کد خبر: ۸۲۹۵۰۲
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۳
ظرف دو هفته قیمت دلار ۱۶ هزار تومان ریخت. اما علت کاهش قیمت دلار چیست و آیا این ریزش ادامه دارد؟
آفتاب‌‌نیوز :

هفته دوم اسفند قیمت دلار به قله قیمتی خود رسید و رکورد بی‌سابقه‌ای را ثبت کرد. اما این افزایش قیمت چندان پایدار نبود و از همان روز، کاهش قیمت دلار آغاز شد و از روز گذشته شدت گرفت.

آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهد که قیمت دلار امروز ۲۱ اسفند ماه در بازار آزاد در محدوده ۴۴ هزار تومان در نوسان است. قیمت دلار از هفتم اسفند ماه تا امروز ۱۶ هزار تومان و از روز گذشته تا کنون حدود ۵ تا ۶ هزار تومان کاهش داشته است.

روند کاهش قیمت دلار با سفر رئیس آژانس انرژی اتمی به ایران آغاز شد. اما گزارش مثبت رافائل گروسی فقط توانست دلار را تا ۵۰ هزار تومان کاهش دهد و دلار برای ریزش بیشتر مقاومت کرد.

اما از عصر جمعه خبر توافق ایران و عربستان عاملی شد برای ریزش شدیدتر قیمت دلار ظرف یک روز. به نحوی که قیمت دلار تنها ظرف چند ساعت حدود ۴ هزار تومان کاهش پیدا کرد.

علت ریزش قیمت دلار چیست؟

اولین علت سفر رئیس سازمان انرژی اتمی به ایران بود. گروسی زمانی به ایران آمد که پرونده هسته‌ای ایران وارد فاز تازه‌ای شده بود و احتمال می‌رفت که در نشست شورای حکام قطعنامه جدیدی علیه ایران صادر شود. چراکه اعلام شده بود ایران به اورانیوم غنی شده ۸۴ درصدی دست یافته و گروسی برای راستی‌آزمایی این ادعا به ایران آمد.

خروجی سفر گروسی به ایران مثبت بود و ایران و آژانس توافق جدیدی را ثبت کردند. جلسه شورای حکام هم بدون صدور قطعنامه جدید علیه ایران به پایان رسید. حالا آژانس در روز‌های آتی مجددا به ایران سفر می‌کند تا برخی از موارد را با مقامات ایران چک کند.

مقامات ایران می‌گویند این سفر، گامی بلند در راستای رسیدن به توافق هسته‌ای است، اما به نظر می‌رسد که آمریکا چنین نظری ندارد، چون در روز آخر نشست شورای حکام، آمریکا بیانیه‌ای علیه ایران صادر و در آن غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را محکوم کرد.

تاثیر توافق ایران و عربستان بر قیمت دلار

سفر گروسی قیمت دلار را در کانال ۵۰ هزار تومان نگه داشت و باعث ریزش بیشتر آن نشد. اما خبر توافق ایران و عربستان علت کاهش قیمت دلار بود.

توافقی که در پکن حاصل شد و به نظر می‌رسد تاثیر اقتصادی و سیاسی ویژه‌ای برای هر دو کشور دارد. شاید اولین دستاورد توافق ایران و عربستان را بتوان ورود درهم به اقتصاد ایران دانست. آن هم در روز‌هایی که تحریم‌ها روند ورود دلار را به ایران سخت کرده است.

قیمت درهم تاثیر مستقیمی بر قیمت دلار می‌گذارد و عرضه گسترده‌تر درهم و کاهش قیمت آن می‌تواند منجر به کاهش قیمت دلار شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین