کد خبر: ۸۲۹۵۵۲
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴
وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی از اظهار نظر درباره توافق ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک خودداری کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

خبرگزاری تاس نوشت، دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی به این خبرگزاری گفت که رژیم اسراییل فعلا درباره توافق میان ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک که با میانجیگری چین انجام شد، اظهار نظر نمی‌کند.

بنابر گزارش تاس، بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز هنوز درباره این موضوع اظهار نظر نکرده است. او طی سفر اخیرش به ایتالیا که جمعه گذشته انجام شد، باری دیگر تاکید کرد که رژیم اسراییل به دنبال عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی است.

روزنامه نیویورک تایمز روز گذشته در گزارشی درباره دیدگاه رژیم صهیونیستی درباره این توافق نوشت: چین در زمانی عربستان سعودی و ایران را به یکدیگر نزدیک کرد که اسراییل امیدوار بود آمریکا آن را به عربستان نزدیک کند. اسراییل که در اواخر دوران ریاست‌جمهوری ترامپ، طی توافقی موسوم به توافق ابراهیم با امارات متحده عربی و بحرین، کشورهای حاشیه خلیج فارس روابط دیپلماتیک برقرار کرد، مشتاقانه می‌خواهد با عربستان سعودی هم توافق کند. چنین اتفاقی تغییری اساسی در وضعیت اسراییل در همسایگی پر خصومت آن ایجاد کرده و به طور موثری به دهه‌ها انزوای آن در جهان عرب پایان می‌دهد.

این روزنامه در ادامه نوشت: امید و آرزوهای اسراییل برای ایجاد ائتلافی ضدایرانی با عربستان سعودی در منطقه از هم گسیخته است.

به‌ دنبال سفر بهمن‌ماه سید ابراهیم رئیسی به پکن و گفتگوهای انجام شده میان رییس جمهور چین با رییس جمهور ایران، دریابان شمخانی از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رییس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فی‌مابین تهران-ریاض با همتای سعودی خود آغاز کرد.
در پایان این مذاکرات، روز جمعه ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، مساعد بن‌محمد العیبان، وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و وانگ ئی،‌ عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.
توافق میان تهران و ریاض با واکنش‌های گسترده مقامات رسمی و رسانه‌ها و مطبوعات بین‌المللی همراه بوده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین