کد خبر: ۸۳۰۰۲۴
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۳

گفتگو‌های پکن صفحه جدیدی را در روابط ایران و عربستان باز کرد

سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری خود بر نقش چین در حصول توافق میان ایران و عربستان تاکید کرد.
گفتگو‌های پکن صفحه جدیدی را در روابط ایران و عربستان باز کرد
آفتاب‌‌نیوز :

وانگ ون‌بین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه در کنفرانسی خبری درخصوص توافق ایران و عربستان گفت: در پاسخ به ابتکار رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ درخصوص روابط همسایگی خوب میان ایران و عربستان، هیات هایی از دو کشور اخیرا گفت‌وگوهایی را در پکن برگزار کردند که نتایج حائز اهمیتی را رقم زد. توافقی حاصل و بیانیه‌ای سه جانبه منتشر شد. ایران و عربستان توافق کردند تا روابط دیپلماتیک را از سر بگیرند. سه کشور از آمادگی خود برای تلاش در زمینه تقویت صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی خبر دادند.

وی ادامه داد: همانطور که وانگ یی اعلام کرد این پیروزی برای گفت‌وگو و صلح محسوب می‌شود. گفت‌وگوهای پکن صفحه جدیدی را در روابط ایران و عربستان سعودی رقم زد و مسیر را برای حصول صلح و ثبات در خاورمیانه رقم زد. مهم نیست که مسئله تا چه حد پیچیده و یا چالش‌ها تا چه حد سخت باشند، گفت‌وگو از جایگاه برابر و پایه احترام متقابل به راه‌حلی قابل قبول منتهی خواهد شد.

به‌ دنبال سفر بهمن‌ماه سیدابراهیم رئیسی به پکن و گفتگوهای انجام‌شده میان رییس‌جمهوری چین با همتای ایران، دریابان شمخانی از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رییس‌جمهوری، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فی‌مابین تهران-ریاض با همتای سعودی خود آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، روز جمعه ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، مساعد بن‌ محمد العیبان، وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و وانگ ئی،‌ عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین