کد خبر: ۸۳۰۴۵۰
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۶
بزرگ‌ترین خانه خشتی جهان در رفسنجان

عکس| کبوترخان؛ قطب بستنی ایران

اگر به شکم‌گردی و امتحان غذا‌ها و خوراکی‌های خوشمزه در سفر علاقه دارید روستای کبوترخان در نزدیکی رفسنجان را به دلیل بستنی‌های خوشمزه‌اش از دست ندهید.
عکس| کبوترخان؛ قطب بستنی ایران
آفتاب‌‌نیوز :

کرمان یکی از مقاصد گردشگری در ایام نوروز است. حتی در تعطیلات نوروزی افرادی هم که به سمت جنوب حرکت می‌کنند، به دلیل دوری مسیر و مسافت زیاد معمولا ترجیح می‌دهند که یکسره به سمت مقصد نروند؛ برای همین یکی دیگر از استان‌های بین راهی بسته به مسیرشان تا جنوب را برای استراحت و گردش انتخاب می‌کنند؛ یکی از آن‌ها می‌تواند کرمان باشد.

بیشتر افراد در سفربه کرمان نیز از نقاط گردشگری معروف آن دیدن می‌کنند. این در حالی است که برخی نقاط که شاید کمتر شناخته شده هستند، یک ویژگی جذاب داشته و ارزش توقف داشته باشند؛ مانند کبوترخان در رفسنجان کرمان.

کبوترخان در مسیر رفسنجان به کرمان قرار دارد. زمانی که از این روستای کوچک عبور می‌کنید تعداد زیاد بستنی فروشی‌ها، آن هم در یک خیابان شما را متعجب و جذب می‌کند.

عکس| کبوترخان؛ قطب بستنی ایران

دلیل این موضوع هم این است که کبوترخان به بستنی‌هایش معروف است و قطب بستنی کشور است. البته بستنی‌های کبوترخان شبیه بستنی‌های جا‌های دیگر نیست، چون دامداری در این روستا رونق دارد و به تبع همیشه به شیر تازه دام‌های خود دسترسی دارند. مانند بستنی ملاثانی در اهواز که با شیر گاومیش تهیه می‌شود چربی بستنی‌های کبوترخان هم زیاد است. در واقع بیشتر در ترکیب این نوع بستنی‌ها خامه غالب است؛ بنابراین قبل از امتحان آن بهتر است معده‌تان خیلی پر نباشد.

با این توصیف در سفر خود به کرمان، روستای کبوترخان را در نزدیکی رفسنجان از دست ندهید. روستایی که شهرت بستنی‌هایش سبب شده حتی بار‌ها در آن جشنواره بستنی هم برگزار شود.

در کبوترخان می‌توانید سری هم به کاروانسرای آن بزنید.

عکس| کبوترخان؛ قطب بستنی ایران

بازدید از رفسنجان

بعد از کبوترخان می‌توانید سری هم به رفسنجان بزنید، شهری که بزرگ‌ترین خانه خشتی جهان در روستای قاسم آباد آن قرار دارد. این خانه تاریخی ۸۶ اتاق شامل هفت دری، پنج دری، سه دری و پستو دارد. شاید تعجب کنید صاحب این خانه چه کسی بوده که چنین خانه بزرگی داشته است. صاحب این خانه از بزرگ‌ترین تاجران زمان خود به نام حاج آقا علی بوده است.

آب انبار مرادی و بادگیر معین هم که قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد، از دیگر دیدنی‌های رفسنجان هستند.

اگر به طبیعت‌گردی هم علاقه دارید «دره راگه» را در مسیر انار به رفسنجان از دست ندهید. زیرا بهترین زمان برای بازدید از این دره در فصل بهار است.

عکس| کبوترخان؛ قطب بستنی ایران

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین