کد خبر: ۸۳۰۴۹۱
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۸
آمار تکان دهنده از خسارت نجومی روسیه و ایران در سال ۲۰۲۲ برای یک تصمیم اینترنتی!
گران‌ترین انسداد اینترنت را روسیه در سال ۲۰۲۲ داشته است و ایران از این حیث در رتبه دوم قرار دارد. شرکت آلمانی استاتیستا آماری منتشر کرد که براساس آن، به دلیل محدودیت اینترنت و فیلترینگ در ایران، ۷۷۳ میلیون دلار خسارت وارد شده و ۷۲ میلیون نفر تحت تأثیر این محدودیت‌ها آسیب دیده اند.
آفتاب‌‌نیوز :

استاتیستا به نقل از Top ۱۰ Vpn مدعی شد فیلترینگ و قطع اینترنت در ایران ۷۷۳ میلیون دلار خسارت اقتصادی به‌دنبال داشته است.

مجموعه Top ۱۰ Vpn از سال ۲۰۱۶ درزمینه آزمایش و بررسی خدمات VPN فعالیت می‌کند. آن‌ها تحقیقات و توصیه‌هایی برای استفاده از VPN ارائه می‌کنند تا به محافظت از حریم خصوصی و امنیت اینترنت کمک کنند.

به نوشته دیجیاتو، حال شرکت تحقیقاتی استاتیستا با استفاده از داده‌های منتشرشده توسط Top ۱۰ Vpn، روسیه، ایران و قزاقستان را سه کشوری معرفی کرده است که بیشترین خسارت را از محدودیت در دسترسی در اینترنت دیده‌اند.

خسارت نجومی فیلترینگ و اختلال اینترنت به ایران؛ ۲۳ هزار میلیارد تومان| وزیر ارتباطات: قابل استناد نیست، من هم اطلاعی ندارم!

روسیه با آغاز جنگ با اوکراین، محدودیت و مسدودسازی برخی پلتفرم‌ها را در دستور کار خود قرار داد که به اعتقاد Top ۱۰ Vpn گران‌ترین انسداد اینترنت در سال ۲۰۲۲ بوده است؛ تصمیمی که نزدیک به ۲۲ میلیارد دلار خسارت به این کشور وارد ساخته و ۱۱۳ میلیون روسی را تحت تأثیر قرار داده است.

ایران با خسارت ۷۷۳ میلیون دلاری ناشی از فیلترینگ و اختلال اینترنت در رتبه دوم قرار دارد که این خسارت بر زندگی ۷۲ میلیون کاربر ایرانی اثر گذاشته است. اگر میانگین قیمت دلار در ایران طی سال ۲۰۲۲ را حدود ۳۰ هزار تومان در نظر بگیریم، ضرری ۲۳ هزار میلیارد تومانی به اقتصاد وارد شده است.

این محدودیت‌ها همچنین ۴۱۰ میلیون دلار به اقتصاد قزاقستان، ۲۴۱ میلیون دلار به میانمار و ۲۲۰ میلیون دلار به ازبکستان خسارت وارد کرده است.

در گزارش Top ۱۰ Vpn به فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ از ابتدای مهرماه سال ۱۴۰۱ نیز اشاره شده که تقاضا برای VPN را بیش از سه هزار درصد افزایش داده است. این مجموعه تعطیلی شبکه‌های اجتماعی در ایران طی سال ۲۰۲۲ را حدود ۴۸۶۳ ساعت تخمین زده.

این شرکت همچنین کشور‌هایی را که حداقل یک قطعی بزرگ اینترنت را در سال ۲۰۲۳ تجربه کرده‌اند، فهرست کرده است که ایران با خسارت ۱.۴ میلیون دلاری در رتبه ششم بین ۸ کشور قرار دارد.

خسارت نجومی فیلترینگ و اختلال اینترنت به ایران؛ ۲۳ هزار میلیارد تومان| وزیر ارتباطات: قابل استناد نیست، من هم اطلاعی ندارم!

خسارت قطع اینترنت و فیلترینگ بار‌ها از سوی فعالین اقتصادی و کارشناسان گوش‌زد شده، بااین‌وجود هنوز هیچ تغییری در نظر مراجع تصمیم‌گیر ایجاد نشده است.

وزیر ارتباطات: آمار دقیقی از خسارات «محدودیت اینترنت یا فیلترینگ» نداریم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص این آمار به شفقنا گفت: درخصوص خسارت‌های ناشی از محدودیت‌های اینترنت یا فیلترینگ تاکنون ده‌ها ارزیابی از سوی منابع خارجی صورت گرفته که قابل استناد نیستند.

خسارت نجومی فیلترینگ و اختلال اینترنت به ایران؛ ۲۳ هزار میلیارد تومان| وزیر ارتباطات: قابل استناد نیست، من هم اطلاعی ندارم!

عیسی زارع‌پور بیان کرد: ممکن است که عده‌ای به دلیل این محدودیت ها، خسارت دیده باشند که دولت هم تدابیر لازم را دیده و آیین نامه حمایت از کسب و کار‌ها و سکو‌های اینترنتی را در آبان ماه تصویب کردیم تا بخشی از ضرر و زیانی که به کسب و کار‌ها وارد شده، جبران شود.

زارع‌پور درخصوص آمار دقیق خسارات حاصل از محدودیت‌های اینترنتی گفت: در این مورد ارزیابی صورت نگرفت تا بتوانیم آمار دقیقی در این خصوص اعلام کنیم.

سقوط چشمگیر سرعت اینترنت ایران

همچنین در گزارش ماه فوریه اسپید تست، جایگاه ایران در هر دو فهرست کشور‌هایی با بیشترین سرعت اینترنت موبایل و ثابت با کاهش روبرو شد.(جزئیات بیشتر)

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین