کد خبر: ۸۳۰۵۶۶
تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۱
سفر نتانیاهو به رم سفری فراتر از لذت بردن از بهترین اسپرسو و تجربه خرید

پشت پرده سفر اخیر نتانیاهو به اروپا چیست؟

سفر اخیر نتانیاهو به کشور‌های اتحادیه اروپا به خصوص ایتالیا سفری فراتر از لذت بردن از بهترین قهوه‌های اسپرسو و تجربه خرید در رم است. او هدف روشنی دارد: تشویق اروپایی‌ها به اجرای مجدد محدودیت‌ها علیه ایران. او این کار را با استناد به جاه طلبی‌های هسته‌ای ایران و گرم‌تر شدن روابط آن کشور با روسیه انجام می‌دهد.
آفتاب‌‌نیوز :

نخست‌وزیر اسرائیل یک ماه اخیر را در پایتخت‌های اروپایی گذرانده است. با سفر به پاریس در ماه گذشته، با سفر به رم در چند روز گذشته و با سفر برلین در اواخر هفته و سفر به لندن که در آینده‌ای نزدیک صورت خواهد گرفت.

به گزارش روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحرونوت، به گفته مقام‌های امنیتی اسرائیلی هدف از این بازدید‌های اروپایی جلب حمایت هر چه بیش‌تر از سوی اروپایی برای منزوی کردن بیش‌تر ایران در جامعه بین المللی از طریق تجدید تحریم‌ها و تحریم تسلیحاتی ایران با حمایت ناتو است. نتانیاهو این اقدامات را با این امید انجام می‌دهد که تلاش ایران برای پیشرفت‌های هسته‌ای و اقدامات منطقه‌ای آن کشور از طریق گروه‌های نیاتی در سوریه و لبنان متوقف شود.

نتانیاهو ظاهرا تلاش کرده به همتایان اروپایی خود بگوید که محموله‌های تسلیحاتی که از ایران خارج شده اند اکثرا روانه مسکو می‌شوند تا به کارزار آن کشور در جنگ علیه اوکراین کمک کنند. نتانیاهو می‌گوید که این موضوع به خودی خود تمام اروپا را به خطر می‌اندازد.

او به اروپایی‌ها گفته که همکاری‌های فنی و نظامی روسیه و ایران از جمله برای بهبود دقت و برد پهپاد‌های حامل بار و موشک‌های ضدهوایی ساخت ایران به منظور هدف قرار دادن منافع اوکراین طراحی شده است. ایران در ازای آن یک منبع جدید از جنگنده‌های روسی دریافت می‌کند. تمام این موارد نه تنها به طولانی شدن جنگ در اوکراین دامن می‌زند بلکه باعث می‌شود ایران مسیر‌های کشتیرانی از خلیج فارس به اروپا را به خطر بیندازد و در نتیجه توانایی اسرائیل برای دفاع موثر از خود را به خطر خواهد انداخت.

در ادامه این سفر آرزوی نتانیاهو برای تحریم تسلیحاتی علیه ایران که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد تعیین شده بود مطرح می‌شود اقدامی که می‌تواند تلاش‌های ایران را برای تامین توانایی‌های نظامی لازم به منظور ایجاد چنین تهدیدی یا توسعه بیش‌تر برنامه هسته‌ای آن کشور مختل سازد. چنین تحریمی پیش‌تر ۱۳ سال پیش اعمال شده بود، اما از آن زمان به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت اوباما به منظور حصول توافقی برای جلوگیری از توسعه سلاح هسته‌ای ایران حذف شد. در همان پیمان که با عنوان برجام شناخته می‌شود مفاد موسوم به "بازگشت فوری" وجود دارد سازوکاری که از طریق آن می‌توان تمام تحریم‌های پیشین را بازگرداند البته به شرطی که ایران از برجام خارج نشود.

پس از آن که ترامپ تصمیم امریکا را برای خروج از برجام عملی ساخت ایران نیز فعالیت‌های هسته‌ای خود را تشدید نمود. در حال حاضر حتی اگر روسیه و چین سازوکار اعمال محدودیت را در شورای امنیت وتو کنند امریکا و متحدان اروپایی آن کشور می‌توانند این محدودیت‌ها را به طور مستقل اجرا کنند بنابراین، هرگونه وتوی روسیه یا چین را خنثی خواهند ساخت.

پس از آن که مشخص شد ایران مقادیر کمی اورانیوم را تا سطح ۸۴ درصد غنی کرده تلاش‌های نتانیاهو مشروعیتی را اخذ کرد که او نسبت به آن امیدوار بود. حتی اگر سطح غنی سازی از ۹۰ درصد فراتر نرود باز هم برای طبقه بندی به عنوان مواد شکافت پذیر به منظور تسلیح کلاهک هسته‌ای کافی می‌باشد.

اگر روابط امریکا و اسرائیل در بهترین شرایط بود "جو بایدن" رئیس حمهور امریکا می‌توانست نتانیاهو را برای گفتگوی جدی در مورد چگونگی پیشروی به عنوان یک جبهه متحد در برابر ایران به کاخ سفید دعوت کند.

با این وجود، روابط دو کشور در چنین سطحی قرار ندارد. در میانه حملات اسرائیل به کرانه باختری و حضور شرکای نتانیاهو در دولت ائتلافی که آشکارا ایده با خاک یکسان کردن روستا‌های فلسطینی را مطرح می‌کنند بایدن عجله‌ای برای صحبت با نتانیاهو و یا بازدید از اسرائیل ندارد.

او "جیک سالیوان" مشاور امنیت ملی خود، ژنرال "مارک میلی" رئیس ستاد مشترک ارتش و "لوید آستین" وزیر دفاع را برای گفتگو با نتانیاهو و "یوآو گالانت" وزیر دفاع اعزام کرد. با این وجود، هیچ یک از آن افراد به آن اندازه در جایگاه و موقعیتی نیستند که بتوانند تصمیماتی را که نتانیاهو به آن علاقه دارد اتحاذ کنند.

بی میلی و سردی امریکایی‌ها تنها مانعی نیست که نتانیاهو باید با آن مقابله کند. در شرق جهان "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه روابط آن کشور با ایران ر ا گسترش داده است. رابطه ایران و روسیه شکوفا شده است. روس‌ها نمی‌خواهند چیزی در مورد تحریم‌های وضع شده علیه خود و ایران بشنوند.

در این میان، نتانیاهو تمایلی به قرار گرفتن در سمت به زعم خود بد پوتین را ندارد. اقدام تلافی جویانه روسیه علیه اسرائیل می‌تواند در قالب ممنوعیت استفاده از حریم هوایی روسیه توسط هوانوردی اسرائیل صورت گیرد که باعث می‌شود ماهیت پرواز‌های تجاری اسرائیل به جنوب شرق آسیا و شرق تغییر کند. روس‌ها هم چنین می‌توانند با ایجاد اختلال در فرکانس‌های ارتباطی و انجام حملات سایبری علیه اسرائیل اقدام کنند.

با این وجود، نتانیاهو می‌خواهد کیک خود را بخورد. او ناامیدانه قصد دارد تلاش‌های ایران را مختل کند، اما نمی‌تواند این کار را از نزدیک انجام دهد. بنابراین، او از اروپایی‌ها درخواست می‌کند و امیدوار است آنان اقدامات سنگین را برایش انجام دهند.

به همین منظور "امانوئل مکرون" رئیس جمهور فرانسه و "اولاف شولتز" صدراعظم آلمان می‌توانند در مورد درخواست‌های نتانیاهو در رابطه با ایران محتاط باشند. این بدان معناست که دلیل رسمی سفر‌های اروپایی او حفظ روابط خوب با اروپایی هاست و نباید روس‌ها را نگران سازد.

علاوه بر این، درخواست‌های اسرائیل برای فعال سازی بند بازگشت فوری پیش‌تر توسط "یائیر لاپید" نخست وزیر وقت اسرائیل مطرح شد و استقبال نتانیاهو از این تلاش‌ها بهانه‌ای عالی برای او و همسرش به منظور گذراندن تعطیلات آخر هفته در اروپا به دور از اعتراضات معترضان آشفته در داخل اسرائیل فراهم می‌سازد.

با این وجود، تاکنون هیچ پیشرفت قابل توجهی صورت نگرفته است. هیچ یک از رهبران اروپایی تمایل واقعی برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران یا انجام هرگونه حرکت مستقل در این زمینه را از خود نشان نداده اند. این کافی نیست. نتانیاهو چیزی بیش‌تر می‌خواهد و می‌توان مطمئن بود که در آینده قابل پیش بینی تلاش‌های بیش تری را برای پافشاری بر خواسته‌های خود انجام خواهد داد.

منبع: فرارو
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین