کد خبر: ۸۳۰۹۳۴
تاریخ انتشار : ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۴
جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه ادعا کرد که آمریکا هرگونه درخواست برای توقف درگیری‌ها در اوکراین پس از سفر شی جین پینگ رئیس جمهور چین به روسیه را "غیرقابل قبول" خواهد دانست.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش "اسپوتنیک", کربی در یک مصاحبه تلویزیونی ادعا کرد: اگر در پایان این دیدار، نوعی درخواست برای آتش‌بس وجود داشته باشد، این غیرقابل قبول خواهد بود، زیرا چنین درخواستی تنها تصرفات روسیه را تا به امروز تأیید خواهد کرد و به ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه زمان بیشتری برای بازسازی، آموزش مجدد، استقرار و تلاش برای برنامه‌ریزی حملات جدید در زمان انتخابی خواهد داد.

کربی خطاب به چین گفت: ما امیدواریم که شی با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین تماس بگیرد و با او صحبت کند، زیرا معتقدیم چینی‌ها باید دیدگاه اوکراین را درنظر بگیرند.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در خصوص اتحاد روسیه و چین جهت به چالش کشیدن جهان تک‌قطبی با محوریت آمریکا گفت، «شکی نیست» که مسکو و پکن «در برابر این نظم بین‌المللی مبتنی بر قواعد که آمریکا و بسیاری از متحدان و شرکای ما از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون بر اساس آن پیش رفته اند، مخالفت می‌کنند. آن‌ها این نظام را نمی‌خواهند. این دو کشور مایلند قوانین بازی را در سطح جهانی بازنویسی کنند و همکاری و روابط خود را افزایش داده‌اند.»

پیش از این، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره گزارش وال استریت ژورنال مبنی بر تماس احتمالی رئیس جمهور اوکراین با همتای چینی خود برای اولین بار از زمان آغاز جنگ، به خبرنگاران گفت: این مسأله بسیار خوبی خواهد بود. ما از ارتباط حمایت می‌کنیم و حمایت کرده‌ایم.

هنوز تماس میان روسای جمهور چین و اوکراین تایید نشده است، اما چین گانگ، وزیر امور خارجه چین و دیمیترو کولبا، همتای اوکراینی وی روز پنجشنبه تلفنی گفتگو کردند.

وزارت خارجه چین پنجم اسفند ماه جاری از طرح ۱۲ ماده‌ای خود برای صلح در اوکراین که شامل آتش‌بس و پایان تحریم‌های غرب علیه روسیه است، رونمایی کرد.

به دنبال رونمایی چین از سند ابتکاری خود برای حل و فصل سیاسی بحران اوکراین در یک سالگی شروع این جنگ، زلنسکی رئیس جمهور اوکراین گفت که قصد دارد با شی جین پینگ همتای چینی خود دیدار کند.

دیمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین در گفتگو با شبکه تلویزیونی الشرق با تاکید بر اینکه کشورش طرح صلح پکن را رد نکرده و درحال بررسی آن است، ابراز امیدواری کرد که رئیس جمهور چین با زلنسکی دیدار کند.

وزیر امور خارجه اوکراین درباره طرح صلح چین در نیویورک در گفتگو با خبرنگاران، آن را جالب دانست و گفت که هرگونه پیشنهاد خارجی باید همسو با قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل باشد.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل نیز درباره طرح پیشنهادی صلح چین در خصوص جنگ اوکراین گفت: من فکر می‌کنم طرح پیشنهادی چین یک مشارکت و ایفای نقش مهم است.

آسوشیتدپرس نیز گفت، چین در این طرح بر آغاز گفتگو‌های صلح میان مسکو و کی‌یف، آتش‌بس، پایان تحریم‌های غرب علیه روسیه، اتخاذ تدابیری برای تضمین امنیت تاسیسات هسته‌ای، ایجاد گذرگاه‌های بشردوستانه برای خروج غیرنظامیان و گام‌هایی در راستای تضمین صادرات غلات تاکید کرده است.

طرح صلح چین همچنین بر مواضع این کشور مبنی بر «تضمین موثر حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی» همه کشور‌ها تاکید و خواستار پایان «ذهنیت جنگ سرد» شده است.

پیشنهاد چین برای توقف درگیری‌ها، آتش‌بس و از سرگیری گفتگو‌های مستقیم میان روسیه و اوکراین که در قالب یک سند ۱۲ ماده‌ای از سوی وزارت خارجه چین منتشر شده با واکنش‌های متفاوت غرب روبرو شده است. بلومبرگ در گزارشی این پیشنهاد را مداراجویانه برای روسیه قلمداد کرده و مدعی شده است که درخواست چین از شانس کمی برای جلب حمایت گسترده در غرب برخوردار است.

در این گزارش آمده است که برخی پیشنهاد‌های مطرح شده در قالب سندی که بیشتر بیانگر موضع چین است در صورت اجرا، مزایای آشکاری را برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به همراه خواهد داشت.

از جمله این پیشنهاد‌ها آتش‌بسی است که نیرو‌های روسیه را در خاک اوکراین نگاه خواهد داشت. درخواست برای پایان فوری همه تحریم‌هایی که با توجه به حق وتوی روسیه به تایید توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد نرسیده از جمله دیگر پیشنهاد‌های گنجانده شده در این سند است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین