کد خبر: ۸۳۱۱۳۳
تعداد نظرات: ۹۰ نظر
تاریخ انتشار : ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۴
تعطیلات نوروز سال ۱۳۶۴ در پیش است، ولی گویا حسین هوس سفری دیگر را در سر دارد. او در پایگاه می‌ماند و به زادگاهش نمی‌رود. در جواب دوستانش هم که می‌گویند چرا به دیدن خانواده نمی‌روی؟ می‌گوید که در این شرایط بحرانی مردم هرلحظه به کمک ما نیاز دارند. وجدانم اجازه نمی‌دهد که این مردم را تنها بگذارم.
آفتاب‌‌نیوز :

امروز اول فروردین ماه سالروز شهادت (۱۳۶۴/۱/۱) سرلشکر خلبان حسین خلعتبری است. به همین مناسبت در ادامه مروری می‌شود بر زندگی این عقاب تیزپرواز ارتشی و متنی که در معرفی او نوشته شده است:

حسین خلعتبری سال ۱۳۲۸ در خطه سرسبز شمال و در روستای «بصل کوه» شهرستان رامسر متولد شد. پس از پایان دوران خدمت سربازی در نیروی هوایی با توجه به علاقه‌اش به پرواز در سال ۱۳۵۱ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و دوره‌های مقدماتی را با کسب امتیازات بالا به پایان رساند. برای طی دوره‌های تکمیلی به خارج از کشور سفر کرد. از آنجایی که حسین همیشه به فکر ضعفا و تهی دستان بود قبل از اعزام به دوره خارج از کشور، به دیدار خانواده رفت و به مادرش وکالت داد که: "مادر تمام حقوق ماهیانه‌ام را برای نیازمندان هزینه کن".

طی دوره خارج از کشور استعداد او در یادگیری و در پی آن هدایت هواپیما، باعث شده بود به عنوان دانشجوی ممتاز شناخته شود و نام او را تمامی اساتید به‌عنوان یک دانشجوی برجسته بر زبان آورند. در ضمن حسین دوره شلیک موشک ماوریک (تلویزیونی) را که یک موشک تاکتیکی هوا به سطح هدایت شونده است، با موفقیت طی کرد. دوره خلبانی حسین با دریافت گواهینامه خلبانی در هواپیمای اف- ۴ به پایان رسید و برای خدمت به ایران بازگشت و در پایگاه ششم شکاری بوشهر با درجه ستوان دومی مشغول به خدمت می‌شود.

درون نیروی هوایی زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد. حرف از آزادی و آزادگی است. می‌گویند که باید از اسارت طاغوت رها شد. کم‌کم زمزمه‌ها به فریاد تبدیل شد و هم‌صدای با ملت سرود آزادی از حنجره کارکنان نیروی هوایی به گوش همگان رسید. حسین نیز در این همخوانی شرکت داشت و بار‌ها تحت تعقیب بود.

پیروزی بزرگ رخ داد. اما خیلی زود حمله سراسری به ایران آغاز شد. در ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹، نیروی هوایی رژیم بعثی عراق با حمله همه جانبه به پایگاه‌های هوایی ایران، جنگ را آغاز کرد. بلافاصله بعد از حمله نیرو‌های بعثی صدام، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران دو عملیات را در کمتر از دو ساعت از حمله اولیه بعثی‌ها با رمز عملیات البرز و هدف پایگاه شعیبیه در استان بصره به اجرا گذاشت.

چهار فروند فانتوم اف-۴ به خلبانی شهید سرلشکر خلبان حسین خلعتبری مکرم، شهید سرلشکر خلبان سیدعلیرضا یاسینی، شهید سرلشکر خلبان داوود اکردای، شهید سرگرد خلبان حسن طالب مهر و تعدادی دیگر از تیزپروازان نیروی هوایی به پرواز درآمده و عملیات با انهدام اهداف تعیین‌شده به پایان می‌رسد.

عملیات کمان-۹۹

یکم مهرماه سال ۱۳۵۹ عملیات گسترده‌ای از سوی نیروی هوایی بانام کمان -۹۹ آغاز می‌شود که طی آن ۲۰۰ فروند هواپیما به پرواز درمی‌آیند و ۱۴۰ فروند از مرز عبور کرده و به عراق حمله می‌کنند.

در این عملیات بازهم حسین نقش عمده‌ای دارد. او از پایگاه ششم شکاری به پرواز درآمده و به‌عنوان فرمانده یک دسته هشت فروندی به پایگاه «الرشید» و «المثنی» در قلب بغداد حمله می‌کند.

حماسه ماندگار هفت آذر ۵۹ (عملیات مروارید)

نیروی دریایی رژیم بعث عراق که بار‌ها برای کشتی‌های مختلف ایرانی و حتی هواپیما‌های ایران دردسر ساز شده بود مقامات جمهوری اسلامی را به این فکر وا داشت که در یک حرکت بزرگ کار نیروی دریایی عراق را یک سره کرده و حاکمیت دریایی خود را به اثبات برساند. نیروی دریایی عراق نیز با در نظر گرفتن محاصره آبادان، تلاش می­‌کرد که از جنوب هم این محاصره را کامل کند.

با این شرایط بود که طرح حمله به اسکله‌های «البکر و الامیه» و انهدام ناوگان‌های دریایی عراق برنامه ریزی شد. نیروی هوایی مأموریت پیدا کرد که نیروی دریایی را پشتیبانی کرده و با هر نوع حرکتی در دریا و هوا مقابله کند. طبق هماهنگی‌های به عمل آمده از سوی نیرو‌های هوایی و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، مقرر شد در روز هفتم آذرماه سال ۵۹، نیروی دریایی با پشتیبانی نیروی هوایی به دو اسکله البکر و الامیه حمله کند. پایگاه هوایی بوشهر ازجمله پایگاه‌های درگیر در این عملیات بود. حسین که مهارت خاصی در شلیک موشک‌های ماوریک داشت با تجهیز هواپیمای خود به همراه دیگر خلبانان در این عملیات شرکت کرد.

موشک مأوریک بسیار موشک گران قیمتی بود. آن زمان (سال ۵۹) هشتاد هزار دلار خریداری شده بود. خلبان که روی هدف قفل می­‌کرد، بدون هدف را منهدم می‌­کرد. یعنی هر موشک قادر بود یک ناوچه را غرق کند و همان‌طور هم شد.

روز عملیات فرارسید و حسین به همراه تعدادی دیگر از خلبانان شجاع نیروی هوایی همچون شهید سرلشکر خلبان عباس دوران و شهید سرلشکر خلبان سیدعلیرضا یاسینی در دل آسمان جای می‌گیرند. حسین با مانور‌های دیدنی، خود را در بهترین موقعیت‌ها قرار می‌دهد و یکی پس از دیگری ناوچه‌های اوزای عراقی را غرق می‌کند. اینجاست که حسین کاری می‌کند که تا مدت‌ها حتی بعد از شهادتش افسران نیروی هوایی و دریایی عراق از شنیدن نام او لرزه به اندامشان می‌افتاد.

شهید سرلشکر خلبان یاسینی در این خصوص این‌گونه نقل می‌کند:

در قسمتی از این عملیات چند فروند از ناوچه‌های اوزای عراقی از ترس شکار نشدن توسط خلبانان شجاع نیروی هوایی در کنار کشتی‌های تجاری پنهان شده بودند که خلبانان ما متوجه آن‌ها می‌شوند. با هماهنگی انجام‌شده توسط خلبانان قرار شد یک سری از طرف خاک کویت و یک سری هم از دهانه فاو و خور عبدالله جلوی ناوچه‌های اوزا را منهدم کنند. درحالی که مشغول بررسی موضوع بودیم، خلبان کابین عقب، من را متوجه ناوچه اوزای عراق کرد که به آرامی از بغل یک کشتی تجاری جدا شده و به سمت دهانه خور در حال حرکت بود. به طرفش شیرجه می‌رفتم که ناوچه اوزا متوجه حضور من شد و بلافاصله خود را به کشتی بازرگانی رساند. در همین حین شهید خلعتبری فریاد زد:

- رضا ناوچه را در رادار دارم و آماده شلیک موشک به آن هستم؛ که در جوابش گفتم:

- دقت کن طوری بزنی که آسیبی به کشتی تجاری وارد نشود. زیرا ممکن است بهانه دست سایر کشور‌ها بیفتد و بگویند که ایران کشتی‌های تجاری را در خلیج‌فارس هدف قرار می‌دهد.

شهید خلعتبری اطمینان داد که ناوچه را طوری بزند که هیچ آسیبی به کشتی تجاری نرسد و سپس با یک فروند موشک ماوریک، چنان دماغه ناوچه را زد که چندین متر آن را از کشتی تجاری جدا کرد و آن را به قعر آب‌های خلیج فارس فرستاد. "

حسین به همراه دیگر خلبانان شرکت کننده در این عملیات توانستند ناو‌های اوزا، ناو‌های مین جمع کن، ناو نیرو بر و چندین اژدرافکن را هدف قرار دهند و نیروی دریایی عراق را منهدم کنند. بعدازاین عملیات بود که به او لقب "حسین ماوریک" شکارچی ناو‌های اوزا را دادند.

حمله به اچ- ۳ و حضور پررنگ شهید خلعتبری

در اواخر سال ۱۳۵۹ با توجه به این‌که عراق تمامی هواپیما‌های ذخیره خود را به دلیل سالم ماندن از حملات تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، به مجموعه پایگاه‌های الولید در نزدیکی مرز اردن انتقال داده بود، نیروی هوایی تصمیم می‌گیرد که این پایگاه‌ها را به هر طریق ممکن هدف قرار دهد.

طرح اولیه آماده می‌شود و تعدادی از برجسته‌ترین خلبانان نیروی هوایی برای این عملیات انتخاب می‌شوند و دلیل آن این بود که اگر فرمانده دسته پروازی مورد هدف قرار گرفت، خلبانان حاضر مهارت این را داشته باشند که خود هدف را پیدا و آن را منهدم کنند.

با توجه به مهارت و تخصص بالای حسین در هدایت هواپیمای اف-۴ او نیز در این عملیات پیچیده و مهم هوایی حضوری فعال و نقش‌آفرین داشت.

حضور مقتدرانه در دادگاه لاهه

شهید خلعتبری افسری نکته ­بین و باهوش بود. مدتی از جنگ گذشته بود که خلعتبری برای دفاع از حقوق ایران که درگیر جنگی ناخواسته شده بود، به‌عنوان نماینده ویژه ایران در دادگاه بین‌المللی لاهه حضور می‌یابد تا در برابر دولتمردان غربی و عربی، از حقوق کشور عزیزمان دفاع کند و در این امر خطیر با ابتکار عملی که در آنجا بروز داد، حقانیت ایران را در جنگ ثابت کرد.

در دادگاه بین‌المللی لاهه به‌عنوان نماینده نظامی ایران حضور داشت. قاضی دادگاه با خودکاری که در دست داشت به حالت شماتت به سمت او اشاره می­‌کند و می­‌گوید: شما متجاوزید، که ایشان به حالت خشم و به‌طور ناگهانی خودکار قاضی را از دست او می­‌گیرد. در مقابل اعتراض قاضی که گفت چرا خودکارم را از دستم گرفتی، شهید خلعتبری می­گوید: این خودکار ممکن است که ارزش مادی‌اش ناچیز باشد. وقتی من آن را از شما گرفتم شما را عصبانی کرد و از آن نگذشتی و در مقابل زور از خودت دفاع کردی! چطور ما از کشور و ناموسمان در مقابل تجاوز بگذریم و از خودمان دفاع نکنیم؟! قاضی لحظه­‌ای مکث کرد و گفت: حق با شماست.

باوجود اینکه مدت مأموریت او در دادگاه لاهه ۲ ماه بود، ادامه امور را به کاردار ایران در سوئیس سپرد و پس از ۱۵ روزبه کشور بازگشت و در پاسخ به این سؤال که چرا تا پایان مأموریت در آنجا نمانده، گفت: «نمی­‌توانم شب‌ها و روز‌ها را در سوئیس با آرامش طی کنم درحالی‌که جنگنده‌های دشمن آرامش را از هم‌وطنانم گرفته‌اند».

پرواز تا اوج

تعطیلات نوروز سال ۱۳۶۴ در پیش است، ولی گویا حسین هوس سفری دیگر را در سر دارد. او در پایگاه می‌ماند و به زادگاهش نمی‌رود. در جواب دوستانش هم که می‌گویند چرا به دیدن خانواده نمی‌روی؟ می‌گوید که در این شرایط بحرانی مردم هرلحظه به کمک ما نیاز دارند. وجدانم اجازه نمی‌دهد که این مردم را تنها بگذارم.

اولین روز عید سال ۱۳۶۴، خلعتبری و ستوان محمد زاده به‌عنوان شیفت آلرت پایگاه سوم شکاری همدان هستند. ناگهان صدای آژیر بلند می‌شود و در پایگاه اعلام اسکرامبل (حالت آماده باش) می‌شود.

حسین خلعتبری مکرم به همراه کمک خود ستوان "عیسی محمد زاده" با یک فروند هواپیمای F-۴ بانام رمز سلیمان-۳۱ برای مقابله با هواپیما‌های دشمن به پرواز درمی‌آید. در منطقه سقز کردستان با دو فروند میگ ۲۳ و یک فروند میگ ۲۵ دشمن درگیر می‌شود. یکی از میگ‌های ۲۳ را مورد هدف قرار می‌دهد که پس از برخورد موشک، میگ منهدم می‌شود. در همین حین از ایستگاه‌های رادار زمینی مرزی به اطلاع خلعتبری می‌رسانند که یک فروند میگ ۲۵ دشمن، در تعقیب آن‌هاست. در این نبرد که حتی تعقیب و گریز آن نابرابر است، میگ ۲۵ اقدام به شلیک یک تیر موشک می‌کند، موشک به هواپیمای فانتوم برخورد می‌کند. ستوان محمد زاده موفق می‌شود اجکت کند و از هواپیما جدا شود. ولی سرلشکر خلبان حسین خلعتبری فرصت اجکت پیدا نمی‌کند و بدین شکل قهرمان جنگ‌های دریایی شهید سرلشکر خلبان حسین خلعتبری از دنیا می‌رود و پیکر بدون سرش را همچون مقتدایش حسین­ بن­ علی (ع) به‌عنوان سند افتخاری تقدیم ملتش می‌کند.

پیکرش طبق وصیت خودش در قله میرزا کوچک خان (گلزار چهل شهیدان رامسر) به خاک سپرده می‌شود تا آن‌گونه که خود می‌خواست، روحش نیز پاسدار مرز و بوم وطن باشد.

آرامگاه دوم شهید

یک هفته بعد از خاک‌سپاری بدن مطهر شهید خلعتبری، کلاه خلبانی به همراه سر جداشده از تن شهید که درون آن قرار داشت، دورتر از منطقه سقوط هواپیما در سنقر کلیایی کردستان پیدا می‌­شود. از بیت امام (ره) کسب تکلیف می‌شود که آیا سر به پیکر او در رامسر ملحق شود که فرمودند: «نه صلاح نیست که نبش قبرکنید. سر مطهر شهید در همان محل (شهر سمگل) دفن کنید.» سر شهید خلعتبری را در همان مکان دفن کردند و این شهید دارای دو آرامگاه است.

فرازی از وصیت‌نامه

«.. در ولایت خودمان «شیرود» کوهی است که می‌گویند «میرزا کوچک خان» در آن جا علیه روسیه می‌جنگیده است. اگر افتخار شهادت پیدا کردم، آن چه از من باقی ماند حتی اگر ذره‌ای از گوشت بدنم باشد، را در کنار قله آن کوه دفن کنید تا روح من هم پاسدار این مرز و بوم باشد.

- تا مادامی که نیرو‌های دشمن در خاک کشور من هستند استراحت و گوشه‌نشینی را بر خود حرام می‌دانم اگر ذره‌ای از خاک وطنم به پوتین سرباز دشمن چسبیده باشد، آن را با خونم در خاک وطن می‌شویم و مرگ در این راه را افتخار می‌دانم و اگر ارزشمندتر از جانم هدیه‌ای داشتم، حتماً به این مردم خوب تقدیم می‌کردم».

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۹۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
4
147
روحش شادنامش تاابدجاودان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
خداوند باسیدالشهدا محشورش کند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
فثط کاش اندازه و نسبت سرو و بدن عکسی رو که با فوتوشاپ درست کردید رعایت میکردید.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
روحشان شاد و یادشان گرامی باد دلاور مردان نیروی هوایی ایران
ناشناس
| United States of America |
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
اشتباه منفی دادم
او یک قهرمان واقعی هست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
4
117
بزرگ مردی بود.
بزرگ مرد
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
جوانان چهل و پنجاه بودن که ایران را نگه داشتن چون احله دود ودم نبودن
مجتبی یادگاری از همدان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
3
102
افرین و صد افرین بر دلیر مردان و اسمان خراشان نیروی هوایی که اگر این عزیزان شجاعت به خرج نمیدادن الان کشورمان در دست رژیم صدام بود و معلوم نبود چه بلایی سرمان میامد خدا رحمتشان کند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
فکر نکنم بلایی بدتر از اینکه دوستان به سرمون اوردند می امد .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
4
91
روح شهدا شاد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
17
75
مرد غیرتی جمهوری اسلامی ایران
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
اگه غیرتی داشت از زمان پهلوی بود الان غیرت می بینی ؟...
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
روحش شاد
علیرضااحمدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
15
47
سلام به روح شهداازصدرتاکنون خدایا توبزرگتراز آنی که بگویم وبرزبان جاری کنم مراازدسته شهیدانی قرار بده که در راه خودت ودفاع ازخاک وناموسم پار پیروان اععمه ومرگ مرا به شهادت ختم کن انشاالله
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
22
43
شهیدی که از موقع شیرخوارگی اززبان مادر با بسم الله شیر نوشیده وتا لحظه آخر بیاد امام شهدا حسین بن علی نیز بشهادت میرسد .جانم بفدای مادری که اینگونه فرزندی پرورش داد .قطعا ویقینا امام حسین ع از داشتن این چنین پیروانی خوشحال خوهند بود ودر موقع مرگ روح این شهید را باخود به جنت خواهد برد.
علی۳۱
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
4
59
درودبرشرف تمام بزرگان ای که شهیدشدن یاجانبازشدن
مرنضی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
3
66
روحت شادسرلشکر
پاسخ ها
ملت
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
روحش شاد.
حیف ملت ایران اینگونه عزیزان با استعدادی را از دست دادن.
اکبرهادی زاده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
4
50
خدایش رحمتش کندخلبان بزرگ وشجاعی بودبسیاررشادت داشت روحش شادبادوامابعدسنقرکلیایی یکی ازشهرهای استان کرمانشاه می باشدباتشکر
عباس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
3
47
درود بر مدافعان آسمان و آب و خاک و هویت کشور ایران ، از ازل تا ابد ، یاد و خاطره تو همیشه در وجود ما زنده است و مایه افتخار این سرزمین هستید . روحت شاد
اسماعیل
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
1
51
افتخار می کنم که وطنم چنین شیران ودلاور مردانی داشته که دشمن حتی از نامشان هراس داشته و دارد
درودشان باد آن زنده‌یادان را
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
2
46
روحشان شاد که برای مردم و کشور کم نگذاشتند حتی جانشان و پیکرشان را هم دادند،چطور برخی بعد این خون ها دنیاطلبی پیشه کردند و مردم را فراموش کردند؟
مهر آب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
5
33
روحت شاد مردان بزرگ کشورم. خلعتبری های عزیز. خلبان با افتخار ایران وایرانی هستید.
شهرام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
4
29
خداوند روح بلندش رو به جنت شاد کنه انشاالله
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
25
27
سلام بر شهید حسین خلعتبری غیور مرد دلاور ایران زمین از توابع رامسر عزیز آفرین بر تو نکومرد و شیر مادر حلالت باد خیلی افتخار افریدی ...روحت شاد خدا روحتان را با سرور و سالار شهیدان کربلا حضرت امام حسین علیه السلام و سرافرازان میدان جنگ ۸سال جنگ واقعی محشور بدارد
شهید حسین جان بر کف راهت اینگونه ادامه پیدا کرد و ادامه دارد دلیر مردانی در
تمامی عرصه‌ های اجتماعی ،فرهنگی،علمی و پژوهشی و دلاوری های میدان ها ی چنگ های مثل ،داعشی،تکفیری ،وطن فروشی،
غارت اموال مردم ،خوب درخشیدند بخصوص در کنار رهنمودهای رهبر فید و عالی قدر هشت سال دفاع مقدس حضرت امام خمینی ره و ۳۳ سال با رهبر بزرگی مثل امام خامنه ای مدظله العالی ‌.که خدا حفظش پیروز در تمامی میدان ها شدند هر چند که انسان های بزرگی رو از دست دادیم مثل سردار سلیمانی، دانشمندانی زیادی و ...سلام و درود خدا بر شما و دیگر انسان های جان برکف ...در عرصه‌های مختلف
جای شهدا و شما واقعا خالیست ...روحت شاد...
یک رزمنده یک برادر ، یک جانباز
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
3
29
خدایا جواب خون این عزیزان را کی خواهد داد این ... و ...و دروغگو. روحشان شاد و نا متان تا ابد جاودان خدایا همه ما را با این شهیدان و اولیا محشور کن امین
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
21
11
واقعا تیتر زدن سابت آفتاب نمونه کامل وطن پرستی ه . خدا همه وطن فروش ها رو به راه راست هدایت کنه
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
3
12
شهر سنقر ار شهرهای استان کرمانشاه هست نه کردستان و شهری به نام سمگل نداریم نویسنده لطفاً دقت بفرمایید
پاسخ ها
یک همشهری
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
حسن آقا سقز نه سنقردرسته سنقر کردستان نیست ولی سقز استان کردستان است
دهکردی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
4
13
روح شهید سرباخته در راه وطن شاد قابل توجه کسانی که با رفتار عیر قانونی واختلاس به خون شهدا آهنگ می‌کنند فامیل خلعتبری از بستگان نسبی محمد ولی خان سپهدار تنکابنی که با سردار اسعد بختیاری در فتح تهران وسرکوب استبداد مشارکت داشتند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
1
34
روحش شاد. ای کاش مسولین ما روزی دو خط از کارها و سرگذشت چنین دلاورمردانی را میخواندند تا کمتر به فکر چپاول مردم بیفتند.
محمود
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
5
15
سلام و درود خدا بر شهدا و خانواده معظم شهدا از صدر اسلام تا کنون و الان تا روز قیامت
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
1
17
روحش شاد
مجتبی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
1
22
در جنگ است که مرد از نامرد و سره از ناسره تشخیص داده میشود. ارتشی واقعی یعتی همین. روح تمام شهدا ارتش مظلوم شاد.
فرزاد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
2
20
روحش شاد
یک شهروند
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
7
11
ما فقط میتونیم بگیم شرمند شهدا وخانوادشان هستیم از خداوند خواسته ای داریم ما را شهرمند شهدا نکند وشهدا دستمان را بگیرند وبه خانواده شهدا هم صبر عنایت فرماید
محمدرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
3
15
درود بر شرف و خون این شهید عزیز.از خواندن مطلب ارزشمند و کوتاه نحوه شهادت این دلاور مرد این شعر از مرحوم نادر ابراهیمی به ذهنم خطور کرد که سروده:
ما برای آنكه ایران گوهری تابان شود خون دلها خورده ایم
قلم و بیان در وصف این دلاوریها عاجز است.از تحریه آفتاب ممنونم که با انتخاب این مطلب روحمان را جلا بخشید و ما را با خاطره شرفمرد دیگری در عرصه بزرگان این مرز و بوم دوباره پیوند داد.
علیرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
2
12
سلام.وقتی زندگینامه ورشادت وشخصیت والای شهیدان را میخوانم گریه ام میگیرد.آیاانان که باید رهرو باشند بوده اند؟
Mp
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
3
17
روحشون شاد و یادشان گرامی باد.
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
2
21
عزیزانی مانند این شهید بزگوار جانشان را فدای مردم ووطن کردن روحشان شاد
علیرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
11
11
مملکت ما را این انسانهای باشرف وگمنام حفظ کرده اند، حالابعضی از این سلبریتی های ... که ادعای آنان گوش فلک را کر کرده جز...
عزیز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
4
15
درود بر شرف و وطن پرستی این شهید والا مقام و کلیه شهدا جنگ تحمیلی و مدافع حرم و وطن . اما لعن ونفرین برانهای که برای کسب ثروت به مملکت خیانت میکنند و اجناس را احتکار که کثیف ترین کار در دنیا و اسلام است . افرادی مثل خلعتبری آنطوراز مملکت دفاع میکنند جان خود را فدا و عدهای هم مملکت را غارت میکنن این کجا و آن کجا
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
1
10
خداونداروحش،راغریقه،رحمت،بگردان
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
1
11
درودبرتمام ایرانیهای که برای فرهنگ خاک وهویت ایران ازجانشان گذشتن ومیگذرن درودبرشرف این مردبزر که درراه وطن جان داد
مسعود
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
24
4
صدوصدها بارخدا رو شکر میکنم که در کشوروسرزمینی زندگی میکنم که این قدر به وطن،ناموس،اهمیت میدهند وبارشادت تاپای رسیدن به هدف،جان خودرااز دست میدهند ونام آنهاجاودانه میشود تاعبدبرای دفاع ازسرزمینم ایران اسلامی عزیز،انشالله که ماونسل جدیدماهم لیاقت داشته باشیم که سرخودرا درراه ایران،رهبرعزیزمان،پدرایران زمین امام خامنه ای،بدهیم،سلام وصلوات برهمه شهیدان سرزمینم،،،،
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
1
16
روحش شاد
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
2
12
خوشا به سعادت شما...
محمد کاظم راد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
17
6
جوانان عزیز شهید حسین خلعتبری رو به ياد داشته باشید و سر مشق یا سرلوحه زندگی خودتون قرار دهید اون همین چیزی که آمریکا بشدت واهمه دارد اگر دوست دارید مثل مختار هرمله زمان رو در هم بکوبید شهید حسین خلعتبری راه رو به ما نشان داد درود سلام به شهدای ۸ سال دفاع مقدس مخصوصا شهدای نیروی هوایی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
اول شما باید حرمله زمان را بشناسید تا بتوانید با آن مقابله کنید پس اول حرمله را درست بشناس
شمس رامسر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
2
10
رحمت خدا بر تفکّر این شهید ارزشمند و بزرگوار . روحشان شاد یادشان همواره مستدام
سرباز پارس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
2
16
درود بر ارواح پاک مدافعین دلیر ایران زمین .روح این دلیر مرد شاد وجاودانه.

چو ایران نباشد تن من مباد.
سید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
1
15
روحش شاد و یادش گرامی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
13
8
خدایش با مولایمان حسین ع مشهورش کند انشاالله
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
3
20
صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را
تا دگر مادر گیتی چو خلعتبری فرزند بزاید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
1
14
روح این شهید ملی شاد درود بیکران بر این سهید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
1
13
زندگینامه این قهرمانان ملی را باید به شکل های مختلف از جمله ساختن فیلم توسط صدا و سیما وسایررسانه ها برای مردم نمایش داد .تا راه آنها ادامه پیدا کند.ولی متاسفانه......
بختیاری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
0
15
روحش شاد ویادش جاودانه.....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
8
33
خلبانان دوره دیده زمان شاهنشاه اریامهر هست .روحش شاد .مدافعان ایران باستانی .سربلند باد پرچم شیر و خورشید ایرانیان
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
0
24
درود بر پدر ومادر و نظامی که اینچنن جوانانی تربیت کردن
مقداد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
0
13
روحش شاد دلاور
قشقایی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
1
25
چه بگم که دردها بسیار و انتظارها بی پایان ! بنده افسر بازشسته ارتش هستم و افسوس می خورم که کاش در دوران جنگ بودم و شهید می شدم و این وضعیت اسفناک بازنشستگان ارتش را نمی دیدم ولله جزء حقیقت چیزی نگفته ام
کامبیز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
1
18
درود و سلام خدا بر شهیدان گلگون کفن...طوری زندگی کنیم فردای قیامت شرمنده این شهیدان نباشیم...
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
0
14
روحش شاد ویادش گرامی
انسان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
4
2
در یک جمله باید گفت:شهدا شرمنده ایم خداوند شهدا و امام بزرگوار شهدا را با شهدای کربلا محشور بفرماید
بنیامین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
1
2
خداوند روح تمام شهدا شادکنه.روحشان شاد ویادشان گرامی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
2
2
سلام برشهیددومزار.سلام برمادرشهیدکه دلاوری به جهان اسلام تقدیم نمود.خوشابه سعادتت شهیدوالامقام خلعتبری.
محمد علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
0
2
روحش شاد
پاسارگاد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
0
1
درودبرشهیدان عزیزکشورمان
روحشان شادویادشون تاابدجاویدان
خوشابه حال ان روستایی که چنین بزرگ مردی راتقدیم وطنمان کرده
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
0
1
روحش شاد یادش گرامی
سید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
5
8
خودم جنگ بودم بچه ها زمان شاه تربیت وطن پرستی و شرفت داشتند
جاوید شاه
علی
|
Finland
|
۱۹:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
1
2
روحت شاد ای بزرگ مرد
فرزانه
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
0
3
روحت شاد و یادت گرامی فرزند غیور ایران.ما به امثال شمامدیونیم.تعظیم شایسته ی شماست
محمد علی مجدی نسب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
0
2
درود خدا بر روان پاک شهیدان وطن راهشان پر رهرو باد .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
1
7
روح شهید خلعتبری و کیان پیرفلک شاد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۴
0
2
یاد ونام این دلاور تا ابد جاودان روحش شاد
جواد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۴
0
2
درود بر او وروحش شاد
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۴
1
8
خدا لعنت کندان مسعولی را راحت نشستہ و حق این مردم را ضایع میکنی
منصورجعفرپور
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۴
0
2
افرین برعقاب ایرانی.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۴
0
2
روح همه شهدا شاد
محمد عادل راستگو
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۴
1
2
سلام و درود خداوند بر شهدا و امام شهدا
FARIDON.GH484
|
France
|
۱۵:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۴
0
2
روح ش شاد ولی میرزا کوچک خان با رضاخان جنگید نه با روسیه
طاها
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۴
0
3
خدا همه شهدا را قرین رحمت کند. واقعا مدیون شهدا هستیم.
ای کاش سیاسیون ما هم نصف نظامی های ما غیرت داشتند.
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
0
1
زنده یاد ...
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
0
7
باعث تاسف و شرمندگی است که یک سری ادم با خون این آدمها و با سو استفاده از این شهدا بعد از جنگ مشغول به چپاول ثروت ملت شدند.
اکبر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
0
2
روحت شاد شیر مرد
سردار بزرگ
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
0
3
اگرالان درارامش وآسایش هستیم مدیون شجاعت و جسارت این عزیزان هستیم،چگونه خیانت میکنید به خون پاک این قهرمانان
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
1
7
دوره های خلبانی در امریکا، امثال این خلبان بزرگ، خلبانهای به نام های کشوری شیرودی و...همگی با هزینه ی دولت وقت در آمریکا به فراگیری خلبانی مشغول بودند، دولت وقت نخبه ها رو بورس میکرد، و به خودش اجازه نمی داد که در نخبه های ایرانی در جای دیگه ای کار کنند، چه نظامی چه دولتی و...با جون دل این عزیزان وطن پرست بودند، کاری به سیاست ندارم، اما چرا امروز دولت ما خون این شهیدان رو پایمال میکنه؟ گور بابای آمریکا و اسراییل و عربستان، اما اونها باز دین دارند! اما چین و روسیه ی بی دین از ایران چی میخوان؟ جز منافع و خاک و دریا؟؟؟
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
0
4
آفرین به مردان بزرگ ایران
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
0
2
خداوند ایشان را بیامرزد و با اولیاء الهی محشورشان نماید .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
0
2
یادش بخیر زمانی مسوولین همانهایی که خواستار تداوم جنگ بودن در خاطرات خود بیان میکردند برای بازدید و بررسی اوضاع میدان نبرد به مناطق عملیاتی سفر میکردند در بازگشت به بیت در پایتخت دچار مشکلات گوارشی میشدند این سامانه قوی گوارش رزمنده ها بود که بیش از 8 سال شرایط سخت تغذیه را تحمل کرد و شعاریسم برنده میدان در چیدمان تجملات دنیا شد
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین