کد خبر: ۸۳۱۲۶۷
تاریخ انتشار : ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۵
لیندا توماس گرینفیلد سفیر آمریکا در سازمان گفت که ایالات متحده آمریکا عمیقا از خشونت مداوم در سرزمین‌های اشغالی و کرانه باختری نگران است.
آفتاب‌‌نیوز :

لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت خاورمیانه و نیز فلسطین گفت: سال ۲۰۲۲ مرگبارترین سال از زمان انتفاضه دوم بوده است. سال ۲۰۲۳ در حال عبور از این سطح خیره کننده خشونت است.

این عضو کابینه دولت بایدن ادامه داد: آمریکا از تشدید حملات خشونت‌آمیز فلسطینی‌ها علیه اسرائیلی‌ها و حملات خشونت‌آمیز شهرک نشینان اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری نگران است. ما با همه اعمال خشونت آمیز و همچنین تحریک به خشونت مخالفیم. ما همچنان از طرف‌ها می‌خواهیم تنش‌ها را کاهش دهند و از اقدامات یکجانبه و لفاظی‌های غیر مفید خودداری کنند.

وی اضافه کرد: با نزدیک شدن به ماه رمضان و عید فصح و عید پاک، ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که صلح را حفظ کنند. آمریکا همچنان بر این باور است که راهکار دو کشوری بهترین روش برای اطمینان از زندگی مسالمت آمیز اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها در کنار هم است.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی، سفیر رژیم صهیونیستی را در پی مصوبه پارلمان این رژیم که امکان بازگشت اشغالگران را به شهرک‌های تخلیه‌شده در شمال کرانه باختری و نوار غزه فراهم می‌کند، احضار کرد.

ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سه شنبه شب به وقت محلی اعلام کرد که وزارت امور خارجه دولت بایدن، سفیر اسرائیل در واشنگتن را احضار کرد تا نگرانی ایالات متحده را در مورد قوانین تصویب شده توسط کنست (پارلمان اسرائیل) در مورد لغو جنبه‌های مهم قانون جدایی (قطع تماس) در سال ۲۰۰۵ اعلام کند.

به گفته معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در واشنگتن دی سی با مایکل هرتزوگ سفیر اسرائیل در واشنگتن که به وزارت خارجه احضار شده بود، گفتگو و نگرانی دولت بایدن را در خصوص قوانین تصویب شده توسط کنست که جنبه‌های مهم قانون جدایی سال ۲۰۰۵ از جمله ممنوعیت ایجاد شهرک سازی در شمال کرانه باختری را لغو می‌کند، ابراز کرد.

به گفته این مقام وزارت خارجه آمریکا، آن‌ها همچنین در مورد اهمیت پرهیز همه طرف‌ها از اقدامات یا لفاظی‌هایی که می‌تواند منجر به تشدید تنش‌ها در آستانه ماه مضان و عید پاک شود، گفتگو کردند.

پیش از این، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: ایالات متحده قویا از اسرائیل می‌خواهد از اجازه بازگشت شهرک‌نشینان به مناطق تحت پوشش قانون جدایی (قطع تماس) جلوگیری کند.

ودانت پاتل، نارضایتی دولت بایدن را از تصمیم رژیم موقت صهیونیستی برای اجازه دادن به شهرک نشینان برای ورود به اراضی خصوصی فلسطینیان در کرانه باختری اعلام و ابراز نگرانی کرد. ما به صراحت اعلام کرده ایم که پیشبرد شهرک سازی برای صلح و راهکار دو کشوری مشکل ایجاد می‌کند. این تصمیم کنست (پارلمان اسرائیل) همچنین نقض آشکار تعهد اسرائیل به آمریکا است. نزدیک به ۲۰ سال پیش، کنست تعهد (آریل) شارون به جورج بوش (رئیس جمهور پیشین آمریکا) برای تخلیه شهرک‌های غیرقانونی در شمال کرانه باختری را وتو کرد.

وی با بیان اینکه تصویب این طرح تنها با ۳۱ رای نگران کننده است، تصریح کرد: اقدام جدید کنست قبل از ماه رمضان و عید پاک، تحریک‌آمیز بوده و نتیجه عکس دارد.

پارلمان رژیم صهیونیستی طرح لغو قانون موسوم به قانون قطع تماس را به تصویب رساند که با لغو یک قانون مصوب سال ۲۰۰۵ امکان بازگشت اشغالگران به شهرک‌های تخلیه‌شده در شمال کرانه باختری و نوار غزه را فراهم می‌کند.

این قانون در سال ۲۰۰۵ اجرایی شد و دستور برچیدن ۲۱ شهرک صهیونیست‌نشین در شمال کرانه باختری و نوار غزه و تخلیه شهرک‌نشینان و اسرائیلی و ارتش رژیم از این منطقه را صادر کرده بود. روزنامه تایمز اسرائیل گزارش داده است طرح لغو برخی از بند‌های «قانون قطع تماس» با ۳۱ رأی موافق و ۱۸ رای مخالف به تصویب رسید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ۲۰ فوریه ۲۰۲۳ / اول اسفند ۱۴۰۱ با صدور بیانیه‌ای رسمی، طرح رژیم صهیونیستی برای گسترش شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی فلسطین را محکوم کرد؛ اقدامی که پس از ۶ سال از آخرین قطعنامه این شورا صورت گرفت و آمریکا نیز در نقش مخالف متحد دیرینه اش ظاهر شد.

آخرین بار، در دسامبر ۲۰۱۶ دولت باراک اوباما رئیس‌جمهور ایالات متحده، به قطعنامه‌ای در شورای امنیت که از رژیم صهیونیستی خواسته بود شهرک‌سازی را متوقف کند، رای ممتنع داد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین