کد خبر: ۸۳۱۹۱۸
تاریخ انتشار : ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۸
وزیر امور خارجه در بدو ورود به روسیه گفت: یکی از موضوعات گفتگوی فردای ما و آقای لاوروف به برجام و بازگشت طرف‌ها به تعهداتشان بر می‌گردد.
آفتاب‌‌نیوز :

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور دیدار و رایزنی به روسیه سفر کرده، وارد مسکو شد.

وی در جمع خبرنگاران در خصوص اهداف این سفر گفت: ارزیابی ما از روابط تهران و مسکو به ویژه در یک سال و نیم گذشته کاملا مثبت است. به ویژه تبادل تجاری ما در بک و نیم سال گذشته بیش از سه و نیم برابر افزایش پیدا کرده است. پرونده‌های متنوع روابط دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، سیاسی، فرهنگی، گردشگری و امنیتی و دفاعی کاملا فعال شده و در همه این بخش‌ها دو طرف از پیشرفت مناسبات در راستای منافع دو ملت ابراز رضایت داریم.

وزیر خارجه در خصوص موضوعات مورد بحث در دیدار با لاوروف گفت: محور اصای مباحث ما پیگیری موضوعات دوجانبه است. هنوز موضوعات بسیاری در دستور کار ما قرار دارد که باید بیش از پیش فعال شود. در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین المللی هم گفتگو خواهیم کرد. از جمله موضوعات مطروحه‌ای که در دستور مشترک کار ما میتواند قرار گیرد تمرکز بر بحران‌هایی است که در منطقه وجود دارد.

امیرعبداللهیان درباره همکاری‌های پارلمانی دو کشور گفت: دیپلماسی پارلمانی یکی از موضوعات مهم در دستور کار روابط بین الملل و مناسبات دوجانبه دو کشور است. ما با توجه به اینکه پارلمان‌های دو کشور سازوکار مهمی تحت عنوان کمیسیون عالی همکاری‌های دو کشور را در دستور کار خودشان داشتند و اخیرا با سفر آقای والودین، رئیس محترم مجلس دومای روسیه این نشست با میزبانی آقای قالیباف برگزار شد در چارچوب دیپلماسی پارلمانی، دیپلماسی رسمی ما از ظرفیت پارلمان‌ها برای شتاب بخشی به مناسبات استفاده می‌کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: یکی از موضوعات گفتگوی فردا ما و اقای لاوروف به برجام و بازگشت طرف‌ها به تعهداتشان بر میگردد. در دور جدید گفتگو‌های ایران و ۴+۱ که توسط همکارانم در وین ماه‌ها به طول انجامید، روسیه نقش مهمی را ایفا کرد.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص همکاری‌های دفاعی دو کشور گفت: طبعا همکاری‌های دفاعی یکی از موضوعات مشترک در دستورکار تهران و مسکو است و همکاری ما علیه هیچ طرفی نخواهد بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین