کد خبر: ۸۳۲۱۲۳
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۱
سال گذشته ۵ وزیر کابینه از مجلس یازدهم کارت زرد گرفته‌اند که در این گزارش، اسامی وزرا و نمایندگان سوال‌کننده و سوالات مطروحه را می‌خوانیم.
آفتاب‌‌نیوز :

در سال گذشته (۱۴۰۱) برخی از وزرای دولت سیزدهم از نمایندگان مجلس یازدهم کارت زرد دریافت کردند که در این گزارش اسامی آن‌ها، نمایندگان سؤال‌کننده و سؤال مطرح‌شده از وزرا را می‌خوانید.

*ماجرای کارت زرد در مجلس چیست؟

ماجرای کارت‌های زرد به وزرا به مجلس هشتم برمی‌گردد زمانی که نمایندگان تصمیم گرفتند برای تقویت بعد نظارتی قوه مقننه سازوکاری بنا کنند تا براساس آن هرگاه احساس کردند وزیری انتظاراتشان را پاسخ نمی‌دهد، بتوانند دست به جیب شوند و کارت زرد را به او نشان دهند و اگر کار به سومین کارت زرد برسد، استیضاح او را کلید بزنند.

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس در صورتی که یک سؤال از وزیر در صحن علنی مطرح شود، پس از توضیحات وزیر، در صحن علنی رأی‌گیری می‌شود و اگر نصف به‌علاوه یک نمایندگان حاضر از توضیحات وزیر قانع نشده باشند، به‌عنوان یک اخطار یا کارت زرد به وزیر محسوب می‌شود.

ماده ۲۱۱ آیین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید: چنانچه در هر دوره مجلس، سه بار با رأی اکثریت نمایندگان حاضر، سؤالات نمایندگان از هر وزیر وارد تشخیص داده شود طرح استیضاح وزیر درصورت رعایت مفاد اصل هشتاد و نهم (۸۹) قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

*۵ وزیر کابینه سیزدهم که از مجلس کارت زرد گرفتند

سال ۱۴۰۱ وزرای جهاد کشاورزی، ورزش و جوانان، بهداشت و درمان، صنعت، معدن و تجارت و ارتباطات با توجه به عملکردشان از سوی وکلای‌ملت به پارلمان فراخوانده شده‌اند تا در جلسه علنی مجلس پاسخگوی محور‌های سؤالات مطروحه باشند که نمایندگان از توضیحات برخی از وزرا قانع شده و برای حل مسائل به آن‌ها فرصت داده‌اند و از توضیحات ۵ وزیری که نامشان ذکر شد قانع نشدند و به آن‌ها کارت زرد داده‌اند.

بر اساس این گزارش نمایندگان در سال گذشته از توضیحات آقای سید رضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت پیرامون سوال محمد وحیدی نماینده بجنورد درباره دلیل ضعف عملکرد وزارت صمت در کنترل قیمت کالا‌ها و عدم توانایی در پشتیبانی از صاحبان صنایع و بهره‌برداران معدن، قانع نشدند و به وی کارت زرد دادند.

فاطمی‌امین از وزرای بود که ۲ کارته شد، وی آذر ماهسال گذشته برای توضیح درباره سوال جلال رشیدی کوچی نماینده مرودشت درباره وضعیت بازار خودرو و افزایش قیمت به مجلس رفته بود که نمایندگان توضیحات وزیر درباره سوال نماینده مرودشت را قانع‌کننده ندانستند و بدین ترتیب وی برای بار دوم از مجلس کارت زرد گرفت.

یکی دیگر از وزرا که از مجلس کارت زرد گرفت ساداتی نژاد بود که پاسخ‌های وزیر جهاد کشاورزی در مورد سوال محمد صفایی نماینده گناباد درباره علت تخلفات گسترده مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، قانع‌کننده نبود و وزیر از مجلس کارت زرد گرفت.

*سجادی ۲ کارته شد

سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان نیز برای توضیح پیرامون سوال احمد راستینه نماینده شهرکرد در رابطه با عدم اجرای قانون شرح وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان به مجلس فراخوانده شده بود که اظهارات وی پیرامون سوالات مطروحه نیز برای بهارستان نشینان قانع کننده نبود و وزیر ورزش هم از مجلس کارت زرد گرفت.

سجادی نیز مانند وزیر «صمت» در سال گذشته ۲ کارته شد، وزیر ورزش که برای پاسخ به سوال مجتبی یوسفی نماینده اهواز درباره سوء مدیریت دربرنامه‌های ورزش حرفه‌ای و به طور خاص فوتبال و هزینه‌های نامتعارف و عدم برخورد با سوء استفاده کنندگان از بیت المال در قرارداد‌های مربیان خارجی تیم فوتبال و باشگاه‌های پر طرفدار استقلال و پرسپولیس و بستن قرارداد نجومی با برخی بازیکنان و مربی‌های خارجی و عدم پیگیری به موقع حقوقی و محکومیت‌های مکرر و پرداخت جریمه‌ها از بیت المال و دیپلماسی ضعیف ورزشی به مجلس رفته بود که توضیحات وزیر در جلسه علنی برای وکلای ملت قانع کننده نبود و در نهایت سجادی برای دومین بار از مجلس کارت زرد گرفت.

همچنین در سال گذشته فتح‌الله توصلی نماینده کبودرآهنگ در مجلس نیز سوالی از بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت و درمان در مورد وضعیت بهداشت و درمان در شهر‌ها و روستا‌های کشور را طرح کرده بود که توضیحات وی پیرامون این سوال نیز برای وکلای ملت قانع‌کننده نبود و وی چهارمین وزیری بود که از مجلس کارت زرد گرفت.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات نیز از جمله وزرایی بود که در سال ۱۴۰۱ برای پاسخ به سوال عباس مقتدایی نماینده اصفهان درباره علت عدم اجرای قانون درخصوص تبدیل وضعیت ایثارگران شرکت مخابرات از سوی وزیر و شرکت مخابرات به مجلس فراخوانده شده بود که آقای زارع‌پور در جلسه علنی پیرامون موضوع سوال توضیحاتی ارائه کرد که پاسخ‌های وی نیز از سوی نمایندگان قانع کننده تشخیص داده نشد و آن‌ها به وزیر ارتباطات نیز کارت زرد دادند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین