کد خبر: ۸۳۲۱۳۸
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۶

گوترش آماده ملاقات با لاوروف در سازمان ملل است

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت که آنتونیو گوترش آمادگی دارد تا در جریان سفر مورد انتظار سرگئی لاوروف به نیویورک برای شرکت در نشست‌های ماه آوریل سازمان ملل با این وزیر خارجه روسیه دیدار داشته باشد.
آفتاب‌‌نیوز :

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد چهارشنبه در کنفرانس خبری خود گفت: چنانچه لاوروف به نیویورک بیاید و درخواست دیدار مطرح شود، دبیرکل با او ملاقات خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری تاس، دوجاریک افزود: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با وزرا، سران دولت‌ها و روسای جمهور میهمان ملاقات می‌کند. دبیرکل برای انجام وظایفش، با هر که نیاز به صحبت با او داشته باشد، گفت‌وگو می‌کند.

سخنگوی سازمان ملل در پاسخ به سوالی درباره موضع دبیرکل درباره ریاست آتی روسیه در شورای امنیت گفت: مسائل مربوط به ریاست شورای امنیت خارج از حیطه اختیارات دبیرخانه سازمان ملل است.

او افزود: مساله عضویت در نهادهای بین دولتی، نهادهای قانونگذاری این سازمان، موضوع قوانینی که براساس آنها این نهادها اداره می‌شوند و کشورهای عضو از طریق آن برای یک بار یا چند بار و اینکه بر کدام نهاد ریاست می‌کنند، صرفا در اختیار کشورهای عضو است.

هیئت اوکراین در سازمان ملل پیشتر علیه ریاست روسیه در شورای امنیت سازمان ملل که در ماه آوریل آغاز می‌شود، کمپین کرده بود. با این حال، رویه شورای امنیت فرصتی را برای رد کردن ریاست یکی از اعضای شورای امنیت، در صورت رسیدن نوبت ریاست آن عضو قید نکرده است.

واسیلی نبنزیا، فرستاده روسیه در سازمان ملل متحد پیشتر گفته بود که لاوروف قصد دارد در برخی رویدادها در مقر سازمان ملل در دوران ریاست روسیه در شورای امنیت شرکت کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین