کد خبر: ۸۳۲۳۹۵
تاریخ انتشار : ۱۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۶
برنامه جهانی غذا هشدار داده است که اگر میلیارد‌ها دلار بودجه مضاعف به خوراک میلیون‌ها انسان گرسنه اختصاص داده نشود، جهان در ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده با موج گسترده‌ای از مهاجرت، کشور‌های بی‌ثبات و انسان‌هایی مواجه خواهد بود که از گرسنگی مفرط رنج می‌برند.
آفتاب‌‌نیوز :

دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس از بودجه‌ای که آمریکا و آلمان در سال گذشته به این سازمان اختصاص دادند تشکر کرد و در مقابل، از چین، کشورهای حاشیه خلیج فارس، میلیاردرها و دیگر کشورهای جهان خواست تا حمایت‌های خود را به میزان چشمگیری افزایش دهند.

او که قرار است به زودی مسند ریاست بزرگترین نهاد بشردوستانه سازمان را به سیندی مک‌کین، دیپلمات آمریکایی دهد، در این گفت‌وگو یکی از نگرانی‌های بسیار بزرگ خود را این دانست که برنامه جهانی غذا نتواند ۲۳ میلیارد دلار بودجه لازم برای کمک به میلیون‌ها انسان نیازمند را تامین کند.

بیزلی گفت: بی‌پرده بگویم، با وضعیت فعلی اگر ۴۰ درصد این بودجه هم تامین شود تعجب می‌کنم!

او در سال گذشته توانست ۱۴.۲ میلیارد دلار بودجه جمع‌آوری کند، مبلغی که بیش از دو برابر آمار مشابه در سال ۲۰۱۷ بود، یعنی وقتی او روی کار آمد. این ۱۴.۲ میلیارد دلار میان ۱۲۸ میلیون تن در بیش از ۱۲۰ کشور جهان تقسیم شد.

مدیر برنامه جهانی غذا گفت که در سال گذشته توانسته کاری کند که کمک‌های آمریکا در سال گذشته از ۳.۵ میلیارد دلار به ۷.۴ میلیارد دلار افزایش یافته و کمک‌های آلمان هم که همین چند سال پیش ۳۳۰ میلیون دلار بود، به ۱.۷ میلیارد دلار برسد. با این حال او شک دارد که این دو کشور در سال جاری هم چنین افزایشی در کمک‌های خود اعمال کنند.

بیزلی می‌گوید که دیگر کشورها باید همین حالا دست به کار شوند و در صدر آن‌ها چین قرار دارد که دومین اقتصاد بزرگ جهان است و با این وجود سال گذشته تنها ۱۱ میلیون دلار کمک کرده است.

دیوید بیزلی از تلاش‌های چین برای ریشه‌کن کردن فقر در داخل این کشور قدردانی کرد، اما با بیان اینکه سهم چین از کمک‌های سال گذشته کمتر از یک درصد بوده، گفت که انتظارات از چین بیشتر است.

او با بیان اینکه این کمک وظیفه اخلاقی چین است، گفت که پکن باید تعامل بیشتری با جهان چندقطبی داشته و تمایل بیشتری برای ارائه کمک‌های ضروری نشان دهد.

بیزلی گفت: چین عملکرد فوق‌العاده‌ای در رفع مشکل خوراک مردم خود داشته و حالا به کمکش نیاز داریم تا همین کار را در دیگر نقاط جهان، از جمله آفریقا هم انجام دهیم.

وی همچنین به درآمدهای نفتی کشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره کرد و از کشورهای مسلمانی که با شرق آفریقا ارتباط دارند خواست تا کمک‌هایشان را افزایش دهند.

بیزلی گفت که ثروتمندترین میلیاردرها در دوران کرونا سودهای هنگفتی به جیب زده‌اند و حالا «به جایی بر نمی‌خورد» که در حل بحران‌های کوتاه مدت یاری دهند، گرچه صدقه هرگز راه حل بحران غذایی در دراز مدت نیست.

انتظار او از ثروتمندان در دراز مدت این است که از تجربه و موفقیت خود برای رفع بزرگترین نیاز جهان، یعنی تامین غذای هشت میلیارد شهروند زمین کمک بگیرند.

این مقام سازمان ملل هشدار داد: جهان باید درک کند که ۱۲ تا ۱۸ ماهه آینده حیاتی است و اگر بودجه لازم را تامین نکنیم، شاهد مهاجرت گسترده و کشورهای بی‌ثبات خواهیم بود.

او گفت که سازمان تحت امرش مجبور شده ۵۰ درصد از بودجه چهار میلیون تن در افغانستان را قطع کند و این‌ها کسانی هستند که قحطی در یک قدمی‌شان است.

بیزلی هشدار داد: ما حالا پول نداریم که به آسیب‌پذیرترین اقشار کمک کنیم، پس در و ضعیت بحرانی قرار داریم و ممکن است اگر احتیاط نکنیم زمین به جهنم بدل شود.

او به کشورهای اروپایی و غرب هشدار داد که با وجود جنگ اوکراین، آن‌ها بازهم نباید از جنوب و جنوب شرقی خود، جایی که آفریقا واقع شده، غافل شوند.

مدیر برنامه جهانی غذا و گفت که با ۴۰۰ تریلیون دلار ارزش سرمایه جهان، هیچ کودکی نباید از گرسنگی بمیرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین