کد خبر: ۸۳۲۴۳۱
تاریخ انتشار : ۱۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰

فرانسه در آتش، ماکرون به چین می‌رود

رئیس‌جمهوری فرانسه که با اعتراضات گسترده و ادامه‌دار مردم کشور علیه تغییر قانون بازنشستگی درگیر است، قصد دارد طی روز‌های آتی با سفر به چین دست‌کم وجهه خارجی خود را احیا کند.
آفتاب‌‌نیوز :

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه که در اوایل ماه میلادی گذشته از لایحه جنجالی اصلاح قانون بازنشستگی کشورش حمایت تمام قدی به عمل آورد و به هر دری زد تا حرفش را به کرسی بنشاند، ‌ظاهرا اجازه نمی‌دهد تظاهرات گسترده ناشی از تصویب این لایحه به برنامه شلوغ مراودات دیپلماتیکش آسیبی بزند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اما خواه و ناخواه این اعتراضات تاثیر خود را بر ارتباطات دیپلماتیک ماکرون گذاشته است؛ از جمله لغو شدن سفر شاه انگلیس به فرانسه که برای پاریس مایه خجالت بسیار بود.

سفیر یکی از کشورهای اروپایی در فرانسه به رویترز گفت: میزبان نخستین سفر خارجی شاه انگلیس بودن فرصت ارزشمندی است، اما اگر نتوانی از عهده‌اش بر بیایی دردسر می‌شود.

یک دیپلمات دیگر اتحادیه اروپا گفت: واضح است که اعتراضات دارد ماکرون را ضعیف می‌کند. تخمین خسارات وارده دشوار است، اما بی‌شک او دارد ضعیف می‌شود.

در روزهایی که ماکرون به چین سفر می‌کند، اتحادیه‌های کشورش یازدهمین دور اعتصابات سراسری خود را آغاز خواهند کرد، اما او در چین خواهد کوشید جایگاه رهبری خود در اروپا را پس گرفته و ابتکار عمل در جنگ اوکراین را در اختیار بگیرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین