کد خبر: ۸۳۲۶۴۷
تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۶

رئیس جمهوری سابق کوزوو امروز در دادگاه لاهه

رئیس جمهوری سابق کوزوو امروز (دوشنبه) در دادگاه لاهه به اتهام ارتکاب جنایات جنگی محاکمه می‌شود.
رئیس جمهوری سابق کوزوو امروز در دادگاه لاهه
آفتاب‌‌نیوز :

هاشم تاچی، رئیس جمهوری سابق کوزوو به کارزاری خونین و قتل و شکنجه در جنگ استقلال کوزوو از صربستان از ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ متهم شده است.

دادستان‌ها می‌گویند تاچی که در دوران جنگ به لقب "مار" معروف بود، همچنین مسئول کشتار بیش از ۱۰۰ تن از اعضای ارتش آزادی بخش کوزوو است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محاکمه تاچی ۵۴ ساله و سه تن از اعضای دولت سابق وی ساعت ۷ صبح به وقت گرینویچ امروز آغاز می‌شود و شامل اظهاراتی از سوی دادستانی و وکلای قربانیان است. همچنین وکلای مدافع رئیس جمهوری سابق کوزوو از روز سه شنبه در دادگاه حضور می‌یابند.

هر کدام از مظنونان این پرونده جنایات جنگی به شش فقره جنایت علیه بشریت و چهار فقره جنایت جنگی شامل شکنجه، قتل، رفتار بی رحمانه، تعقیب و ناپدید شدن‌های اجباری روبرو هستند.

دیگر متهمان این پرونده سخنگوی ارتش آزادی بخش کوزوو و دو تن از نزدیکترین متحدان سیاسی تاچی هستند.

هاشم تاچی در محاکمه‌ای مربوط به سال ۲۰۲۰ گناهکار شناخته نشد. وی در آن زمان از سمت ریاست جمهوری کوزوو استعفا کرد و خودش را به دادگاه‌های ویژه کوزوو که توسط اتحادیه اروپا و در هلند تاسیس شد، تسلیم کرد.

دعوی مطرح شده علیه تاچی، وی و دیگر متهمان را به دست داشتن در حملات سیستماتیک و گسترده علیه افرادی متهم می‌کند که مخالف ارتش آزادی بخش کوزوو هستند.

قربانیان شامل صدها تن از غیرنظامیان و افرادی هستند که اصلا در اقدامات خصمانه دست نداشتند. این جرایم بین مارس ۱۹۹۸ و سپتامبر ۱۹۹۹ به وقوع پیوسته و محل وقوع آن هم در کوزوو و در شمال آلبانی بوده است.

دیده‌بان حقوق بشر نیز اعلام کرده که این دادگاه نشان دهنده ضرورت جدی برای اعمال قانون و عدالت آن هم قریب به ۲۵ سال پس از پایان جنگ در کوزوو است.

"هیو ویلیامسون"، مدیر آسیای میانه و اروپایی دیده‌بان حقوق بشر نیز گفته است: این دادگاه پس از چندین سال فرصتی مغتنم برای قربانیان است تا بفهمند چه اتفاقی افتاده و نشان دهنده مصونیت فراگیری است که همچنان عوامل درگیری کوزوو از آن برخوردارند.

نیروهای ارتش آزادی بخش کوزوو به رهبری هاشم تاچی با نیروهای صرب که به دنبال استقلال استان جنوبی بودند در یک درگیری شدید که بیش از ۱۳ هزار کشته برجای گذاشت، دخیل بودند.

ناتو با حملات هوایی خود در نهایت صرب‌ها را مجبور به عقب نشینی کرد.

تاچی پس از کنار گذاشتن سلاح، به عرصه سیاست پیوست و باعث شد تا جو بایدن، معاون وقت رئیس جمهوری آمریکا از او بابت این کار استقبال کند و تاچی را "جورج واشنگتن کوزوو" بنامد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین