کد خبر: ۸۳۲۸۳۶
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۹

خبر خوش برای اصفهانی‌ها/ آب "سد خمیران" سر ریز شد

فرماندار تیران و کرون از سر ریز شدن آب سد خمیران از توابع این شهرستان خبر داد و گفت: با توجه به حجم بارش‌های فصل زمستان و بهار در این منطقه آب در رودخانه‌های فصلی جاری شده است.
خبر خوش برای اصفهانی‌ها/ آب
آفتاب‌‌نیوز :

علی محمدی کیا اظهار کرد: آب‌های چشمه مرغاب و بارندگی‌های بالادست تیران و کرون در پشت سد شهید منتظری روستای خمیران قرار می‌گیرد. از این منبع آبی برای آبیاری کشاورزی و همچنین تغذیه قنوات و چاه‌های آب چند شهرستان پایین دست استفاده می‌شود.

فرماندار تیران و کرون با بیان اینکه بارش‌های سال زراعی فعلی در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بود، تصریح کرد: کاهش بارندگی طی سه سال گذشته میزان آب این سد را کاهش و در یک مقطع یک ساله شرایط سختی را کشاورزان سپری کردند.

وی وضع نرمال بارندگی سالانه در این شهرستان را ۲۵۰ میلی‌متر اعلام کرد و گفت: از ابتدای پاییز تا ۱۳ فروردین‌ماه میزان بارش این شهرستان ۱۴ میلی‌متر بیشتر بوده که البته بیش بینی ادامه نزول رحمت پروردگار در روز‌های بهاری را می‌کنیم.

محمدی کیا به ظرفیت ۷ میلیون مترمکعبی سد خاکی روستای خمیران اشاره کرد و گفت: سخاوت آسمان در این سال باعث شد تا حجم آب افزایش و از دهانه سد سرازیر شود.

به گفته وی، در حال حاضر آب در رودخانه فصلی جاری بوده و در صورت مدیریت صحیح این منبع توسط توزیع‌کنندگان آب کشاورزی، امسال نیازی به بازگشایی آب سد نداشته و همین سر ریز پاسخگو خواهد بود.

فرماندار تیران و کرون معتقد است، تحول در وضعیت بارش‌های این منطقه و جریان آب در رودخانه فصلی علاوه بر اینکه به کشاورزی کمک می‌کند در ایجاد جاذبه گردشگری و نشاط شهر نیز اثر دارد.

وی چشمه‌های جوشان آب در این شهرستان را از فرصت‌های ناب گردشگری طبیعی عنوان کرد و یادآور شد: حجم بالایی از هم استانی‌ها و هم‌وطنان از این چشمه‌ها واقع در روستای کرد علیا، مرغاب و احمدرضا برای تفریح استفاده می‌کنند.

محمدی کیا، سد روستای خمیران را عامل اصلی برای ایجاد روستای گردشگری معرفی کرد و ادامه داد: امکان راه‌اندازی ورزش‌های آبی در این منطقه فراهم بود که نیازمند مساعدت مسئولان آب منطقه‌ای است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین