کد خبر: ۸۳۲۸۵۲
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۲

قیمت جهانی طلا کاهش یافت

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۲۲درصد کاهش به ۱۹۸۰دلار و ۲۲سنت رسید.
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
آفتاب‌‌نیوز :

کاهش ارزش دلار در روز گذشته تقاضا برای طلا به‌عنوان یک پشتوانه ایمن را افزایش داد و قیمت آن را بیش‌از ۱ درصد بالا برد. سقوط ارزش دلار به‌دنبال خبر کاهش تولید اوپک‌پلاس صورت گرفت که ترس از طولانی شدن تورم را زنده کرد و باعث بی‌اعتمادی نسبت‌به پاسخ بانک‌های مرکزی شد.

به گزارش رویترز، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۲۲ درصد کاهش به ۱۹۸۰ دلار و ۲۲ سنت رسید.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در اوآندا با اشاره به اختلال بانکی در سطح جهانی که قیمت طلا را ۸ درصد در ماه گذشته افزایش داد گفت: «ما مرتب با وقایع بزرگی مواجه می‌شویم که سرمایه‌گذاران را عصبی کرده است».

وی اضافه کرد: تصمیم شگفت‌آور اوپک‌پلاس باعث شده است طلا باز هم به‌عنوان پشتوانه‌ای در برابر تورم بالا شناخته شود.

درست است که همواره از طلا به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن در زمان تورم بالا یاد می‌شود، اما افزایش نرخ بهره جهت مهار قیمت‌ها تقاضا برای این سرمایه غیرسودده را پایین آورده بود. کاهش تولید اوپک‌پلاس در روز دوشنبه باعث کاهش شدید ارزش دلار هم شد که خرید طلا را برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا ارزان‌تر می‌کند.

یکی دیگر از عوامل افزایش تقاضا برای طلا کاهش شدید فعالیت کارخانه‌ای در آمریکا تا پایین‌ترین رقم طی ۳ سال گذشته در ماه مارس بود، بدین ترتیب نرخ سود ده‌ساله خزانه‌داری آمریکا به روند نزولی خود ادامه می‌دهد.

البته تحلیلگران هنوز هم انتظار دارند بالا رفتن نرخ بهره می‌تواند مانع بهبود قیمت طلا شود. احتمال افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا طلا را در شرایط بی‌ثباتی قرار داده است و می‌تواند آن را تا ۱۹۰۰ دلار پایین بیاورد.

قیمت نقره امروز با ۰.۰۴ درصد افزایش به ۲۴ دلار و ۳ سنت رسید و پلاتین با ۰.۳۷ درصد کاهش ۹۸۸ دلار و ۵۲ سنت معامله می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین