کد خبر: ۸۳۳۱۵۷
تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۵

رشد ۴۳ درصدی مصرف برق با روشن شدن لوازم سرمایشی

معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: مقایسه دو روز مصرف برق کشور در شرایط اوج بار مصرف یعنی ۲۶ مرداد و غیر اوج یعنی ۳۰ آبان حاکی از ۳۰ هزار مگاوات اختلاف تقاضا و به عبارتی ۴۳ درصد رشد است که اگر بخواهیم این میزان تقاضا را از طریق تولید جبران کنیم به ۴۵ هزار مگاوات ظرفیت تولید جدید نیاز خواهد بود.
رشد ۴۳ درصدی مصرف برق با روشن شدن لوازم سرمایشی
آفتاب‌‌نیوز :

همایون حایری در گردهمایی مدیران صنعت آب و برق که بعد از ظهر امروز و همزمان با آغاز سال جدید برگزار شد، به تشریح برنامه‌ها و دستاوردهای صنعت برق پرداخت و اظهار کرد: در بخش سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی، برنامه‌های عبور موفق از تابستان و دوره اوج بار مصرف سال ۱۴۰۱ با تدوین ۱۰۰ برنامه، عبور از اوج بار مصرف سال ۱۴۰۲ با تدوین ۱۴۰ برنامه، تهیه و تدوین برنامه توسعه صنعت برق در دولت مردمی و همچنین تدوین سند چشم‌انداز سیستم برق ایران در افق ۱۴۲۰ را داشته‌ایم.

وی با بیان این که ۹۵ درصد از برنامه‌های گذر از اوج بار مصرف برق سال ۱۴۰۱ محقق و عملیاتی شده است، افزود: راندمان تولید برق در نیروگاه‌ها در سال گذشته به ۳۹.۱ درصد رسید و توان تولید ۶۱۰۰ مگاوات افزایش یافت.

حایری همچنین عبور موفق از زمستان سال ۱۴۰۱ را خاطرنشان کرد و گفت: در این سال ۱.۵ میلیارد لیتر سوخت نیروگاهی صرفه‌جویی شد و در پایان سال دستورالعمل تعیین سقف قیمت برق ابلاغ شد که کمکی به تولید برق نیروگاهی و بخش خصوصی خواهد بود.

معاون وزیر نیرو افزود: در سال ۱۴۰۲ نیز ۷۷۰۰ مگاوات نیروگاه به مدار آمده و ۱۴ هزار مگاوات اقدامات بهینه‌سازی مصرف برق را خواهیم داشت.

حایری افزود: در سالی که گذشت همچنین ۸ واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی به مدار آمد که این واحدها سوخت مازادی مصرف نمی‌کنند و صرفه‌جویی معادل دو میلیارد لیتر سوخت نیروگاهی را به همراه داشته‌اند.

معاون وزیر نیرو همچنین به آمادگی نیروگاه‌ها پیش از فرا رسیدن دوره گرم سال گذشته اشاره کرد و افزود: در سال جدید نیز به وزیر نیرو قول داده‌ایم تا پایان اردیبهشت‌ماه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی به اتمام برسد.

وی تأکید کرد: وقتی نیروگاه‌ها آمادگی داشته باشند با اطمینان خاطر به استقبال فصل گرم و موج‌های ناگهانی گرما خواهیم رفت.

حایری با اشاره به نمودار مقایسه‌ای مصرف برق کشور در دو روز اوج بار و شرایط عادی مصرف برق کشور یعنی ۲۶ مردادماه و ۳۰ آبان ماه سال گذشته، گفت: این مقایسه حاکی از جهش ۳۰ هزار مگاواتی مصرف برق در زمان اوج بار و مربوط به سیستم‌های سرمایشی است.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو افزود: اگر بخواهیم تأمین این ۳۰ هزار مگاوات را به نیروگاه ببریم، نیاز به ۴۵ هزار مگاوات افزایش ظرفیت خواهیم داشت، رقمی که معادل افزایش ظرفیت تولید کشور در طول ۳۰ سال است.

وی تأکید کرد: بر این اساس اگر بتوانیم در دوره اوج بار ۱۰ هزار مگاوات یعنی معادل یک‌سوم افزایش مصرف ناشی از فعالیت لوازم سرمایشی را صرفه‌جویی کنیم معادل ایجاد ۱۵ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی خواهد بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین