کد خبر: ۸۳۳۱۷۴
تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۷

مشاهده خرس قهوه‌ای در همدان پس از نیم قرن

سازمان حفاظت محیط زیست از تایید مشاهده خرس قهوه‌ای در منطقه شکارممنوع همدان خبر داد.
مشاهده خرس قهوه‌ای در همدان پس از نیم قرن
آفتاب‌‌نیوز :

سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: روز ۸ فروردین، جوانی به نام "فرشید مومیوند" از اهالی روستای توانه در حین طبیعت گردی در ارتفاعات گرین متوجه وجود خرس شده و مبادرت به فیلمبرداری از آن و ارسال گزارش به معاونت طبیعی اداره کل می‌کند که همزمان با انتشار فیلم در فضای مجازی شهرستان، کارشناسان حفاظت محیط زیست استان و شهرستان نیز به بررسی موضوع می‌پردازند.

در روز ۱۵ فروردین، وجود فضولات و اثر پنجه خرس تأیید شد و برای کسب اطلاعات بیشتر و اطمینان از تعداد و زاد و ولد خرس‌ها، اقداماتی از جمله نصب دوربین‌های تله‌ای انجام خواهد گرفت.

آخرین بار، حدود نیم قرن گذشته گونه خرس قهوه‌ای توسط افراد بومی در منطقه نهاوند مشاهده شده بود و در صورتی که گزارشات و مستندات تکمیل شده و به مقدار کافی داشته باشیم، منطقه شکار ممنوع گرین، به علت شرایط زیستگاهی مستعد به حفاظت شده یا پناهگاه حیات وحش ارتقای سطح خواهد داد.

منطقه شکارممنوع گرین و ارتفاعات گرین، به علت داشتن پوشش جنگلی مناسب، پناهگاه‌های مناسب زیستگاه حیواناتی مانند خرس و شرایط اقلیمی مساعد، مستعد حضور گونه‌های متنوع جانوری از جمله خرس است به طوریکه دره‌ای در این منطقه به نام خرس راه وجود دارد که مسیر حرکت خرس‌ها بوده است.

حضور عشایر و دام‌ها از تهدیدات این منطقه است بنابراین از تمامی شهروندان، عشایر ساکن در منطقه، دامداران و اهالی روستاهای پیرامون درخواست می‌کنیم در صورت مشاهده گونه ارزشمند خرس قهوه‌ای، از نزدیک شدن و هرگونه اذیت و آزار و یا شکار جدا خودداری کرده و با شماره ۱۵۴۰، تماس گرفته و حفاظت محیط زیست را در حفظ و حراست از گونه‌های حیات وحش یاری کنند چراکه محیط زیست متعلق همه زیستمندان آن و نسل‌های بعدی است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین