کد خبر: ۸۳۳۲۳۲
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۸
«ماکرون و فون درلاین» در برابر «لی و شی»

روز داغ ارتباط اروپایی‌ها با چینی‌ها

رئیس‌جمهور فرانسه که هم‌زمان با رئیس کمیسیون اروپا به چین سفر کرده است، امروز (پنجشنبه) گفتگو‌هایی را با رهبران چینی در پکن آغاز کرد؛ گفتگو‌هایی که می‌تواند آینده روابط اتحادیه اروپا با چین را پس از سال‌ها تیرگی بهبود ببخشد.
روز داغ ارتباط اروپایی‌ها با چینی‌ها
آفتاب‌‌نیوز :

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه پیش از دیدارش با شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین که قرار است طی امروز برگزار شود، در "تالار بزرگ خلق"، ساختمانی دولتی که مخصوص دیدار‌های تشریفاتی است، مورد استقبال لی چیانگ، نخست‌وزیر جدید چین قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماکرون پس از ورودش به پکن در اواخر روز چهارشنبه گفت که اروپا باید در برابر افت روابط تجاری و دیپلماتیک با پکن که به دلیل مسائلی از جمله تایوان و روابط نزدیک پکن-مسکو که با طرز تفکر غرب در تضاد است، مقاومت پیشه کند.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز در اولین سفر خود به چین از زمان شروع ریاستش در ۲۰۱۹، اظهار کرد که اروپا باید در روابطش با پکن "خطرزدایی" کند.

در دوران تصدی فون در لاین، روابط اروپا با چین عمدتا به دلیل تحریم‌های تلافی‌جویانه و عدم محکومیت حمله روسیه به اوکراین توسط پکن، تیره شده است.

گلوبال تایمز، روزنامه دولتی چین در این خصوص امروز در سرمقاله‌ای نوشت: انتظار می‌رود سفر ماکرون به چین نتایج ملموسی را برای همکاری‌های آتی میان چین و فرانسه و همچنین افزایش اعتماد سیاسی به همراه داشته باشد. این نکته شایان ذکر است که عوامل مختلفی در اروپا و آمریکا توجه زیادی به سفر ماکرون دارند و نفوذ خود را در جهات مختلف اعمال می‌کنند. به عبارت دیگر، همه نمی‌خواهند سفر ماکرون به چین با موفقیت سپری شود.

پس از گفتگو‌ها میان ماکرون و لی، این نخست‌وزیر جدید چین قرار است میزبان یک ناهار کاری با فون در لاین باشد. سپس ماکرون و فون در لاین بعد از ظهر به طور جداگانه گفتگو‌هایی را با شی پیش از گفتگو‌های سه‌جانبه برگزار خواهند کرد.

ماکرون و فون در لاین هر دو تاکید کرده‌اند که چین را متقاعد کنند تا از نفوذش نسبت به روسیه برای ایجاد صلح در اوکراین استفاده کند و یا دست کم مانع پکن از حمایت این درگیری شوند.

فون در لاین امروز صبح پس از دیدارش با نمایندگان اتاق بازرگانی اروپا در پکن در توییتی نوشت: چین شریک تجاری مهمی است، اما کسب و کار‌های اتحادیه اروپا با موانع تبعیض‌آمیز بسیاری مواجه هستند.

وی همچنین افزود: روابط اتحادیه اروپا-چین پیچیده و گسترده هستند. چگونگی مدیریت این روابط بر شکوفایی و امنیت این اتحادیه تاثیر خواهد گذاشت. بنده در پکن هستم تا درباره این روابط و آینده آن گفتگو کنم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین