کد خبر: ۸۳۳۲۵۸
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۸

افزایش ۸۰ درصدی نرخ تورم رستوران و هتل در اسفند ۱۴۰۱

هزینه خانوار‌های کشور برای استفاده از هتل و رستوران در دوازده ماه منتهی به اسفند سال ۱۴۰۱ نسبت به میانگین قیمت در دوازده ماه منتهی به اسفند سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۸۰ درصد افزایش یافته است.
افزایش ۸۰ درصدی نرخ تورم رستوران و هتل در اسفند ۱۴۰۱
آفتاب‌‌نیوز :

بررسی‌های تورمی کالا‌ها و خدمات مصرفی نشان می‌دهد گروه رستوران و هتل با تورم میانگین ۸۰ درصدی بیشترین افزایش قیمت را در آخرین ماه زمستان سال گذشته داشته است.

نرخ تورم در سال ۱۴۰۱
بانک مرکزی در گزارشی با بررسی شاخص کالا‌ها و خدمات مصرفی در مناطق شهری کشور به ارائه آمار تورم سالانه اسفند سال گذشته پرداخته است. بررسی این آمار حاکی از آن است که نرخ تورم دوازده ماه منتهی به اسفندماه ۱۴۰۱ نسبت به دوازده ماه منتهی به اسفندماه ۱۴۰۰ معادل ۴۶.۵ درصد اعلام شده است. به عبارت دیگر تورم کل سال ۱۴۰۱ بر اساس داده‌های بانک مرکزی برابر با ۴۶.۵ درصد بوده است.

رکورد زنی تورم میانگین هتل و رستوران در اسفند ۱۴۰۱
بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که بالاترین تورم میانگین ثبت‌شده در اسفند پارسال مربوط به گروه هتل و رستوران بوده است. جزئیات این آمار روایت از آن دارد که رستوران و هتل با ثبت تورم سالانه ۸۰ درصد بیشترین درصد تغییر قیمت را در مقایسه با سایرین داشته است.

نرخ تورم سالانه یا تورم میانگین، یعنی رشد میانگین شاخص در دوازده ماه منتهی به هر مقطع در مقایسه با موقعیت مشابه خود در سال قبل. بررسی این تورم از این نظر مورد اهمیت است که به باور کارشناسان علامت ماندگارتری از تورم را نشان می‌دهد. این بدان معناست که هزینه خانوار‌های کشور برای استفاده از هتل و رستوران در دوازده ماه منتهی به اسفند سال ۱۴۰۱ نسبت به میانگین قیمت در دوازده ماه منتهی به اسفند سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۸۰ درصد افزایش یافته است.

کدام گروه‌ها بیشترین و کمترین تورم سالانه در اسفند ۱۴۰۱ داشته‌اند؟
با توجه به اینکه هریک از این گروه‌های کالایی و خدماتی دارای ضرایب اهمیت متفاوتی در سبد هزینه‌ای خانوار‌های شهری دارد، مقایسه تورم میانگین گروه‌های دوازده‌گانه اصلی در اسفندماه پارسال نشان می‌دهد بعد از گروه هتل و رستوران، گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی و گروه مسکن به ترتیب با ۵۴.۶ و ۴۸.۳ درصد بیشترین افزایش قیمت را نشان می‌دهند.

در این میان گروه ارتباطات با تورم میانگین ۱۹.۳ درصدی کمترین تورم میانگین را در اسفند سال گذشته به ثبت رسانده است. به بیان ساده‌تر هزینه خانوار‌های شهری برای استفاده از ارتباطات در دوازده ماه منتهی به اسفند سال ۱۴۰۱ نسبت به میانگین قیمت در دوازده ماه منتهی به اسفند سال ۱۴۰۰ تنها ۱۹ درصد افزایش یافته است. گروه دخانیات نیز با تورم میانگین ۲۸.۸ درصدی در رتبه بعدی کمترین تورم میانگین در ماه پایانی سال گذشته قرار می‌گیرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین