کد خبر: ۸۳۳۴۶۵
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰

بازگشت شرایط به حالت عادی در منطقه مرزی اسرائیل با غزه و لبنان

بعد از حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به نوار غزه منابع از آرامش شکننده در اراضی فلسطینی خبر دادند، ارتش به ساکنان اطراف غزه گفته نیازی نیست در پناهگاه بمانند.
بازگشت شرایط به حالت عادی در منطقه مرزی اسرائیل با غزه و لبنان
آفتاب‌‌نیوز :

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اشاره کرد: در سایه ارزیابی وضعیت مرز‌های مشترک با غزه به ساکنان منطقه «غلاف غزه» دستور داده شده که دیگر نیاز نیست در پناهگاه‌ها بمانند.

به گزارش فلسطین الیوم، پیشتر کانال ۱۲ اسرائیل به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داده بود، انتظار می‌رود ارتش به زودی در غلاف غزه بازگشت آرامش را اعلام کند. اگر حمله‌ای از غزه و لبنان صورت نگیرد ارتش مجددا حملات را از سر نخواهد گرفت.

ارتش اسرائیل از ساکنان شهرک‌های اطراف نوار غزه خواست به زندگی عادی خود بازگردند.

میدل ایست نیوز به نقل از «الجزیره» گزارش داد، ارتش اسرائیل دستورات اضطراری برای ساکنان شهرک‌های هم مرز با نوار غزه را لغو کرده و از آن‌ها خواست به زندگی عادی خود بازگردند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد: از ساکنان شهرک‌های اطراف نوار غزه خواستیم با شنیدن آژیر‌های هشدار به مدت ۱۰ دقیقه وارد پناهگاه‌ها شوند.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز گزارش دادند، رئیس ستاد ارتش اشغالگر اقدام به ارزیابی وضعیت امنیتی درباره لبنان و نوار غزه کرد.

براساس این گزارش، ارتش اشغالگر نیرو‌های زمینی و توپخانه‌ای خود را در شمال و جنوب تقویت کرده است.

آویخای ادرعی پیشتر در توئیتی اعلام کرده بود، ارتش شب گذشته زیرساخت‌ها و اهداف دیگر حماس را در جنوب لبنان هدف قرار داد. ارتش هرگز به حماس اجازه حمله از لبنان را نمی‌دهد. ما دولت لبنان را مسؤول هرگونه عملیاتی می‌دانیم.

ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد، ۴۴ موشک از نوار غزه به شهرک‌های «غلاف غزه» از جمله یک موشک به منزلی در سدیروت شلیک شد؛ اما تلفاتی نداشت.

ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که سه پایگاه در لبنان و ۱۰ پایگاه را در نوار غزه مورد هدف قرار داده است.

در مقابل خبرنگار المیادین در جنوب لبنان گزارش داد، جنگنده‌های اشغالگر مواضع غیرنظامی زراعی را بمباران کردند نه نظامی را. خساراتی گسترده نیز به زمین‌های کشاورزی در روستای القلیله در جنوب لبنان در نتیجه حملات اسرائیل وارد شده است.

گردان‌های شهید ابوعلی مصطفی، شاخه نظامی جبهه خلق اعلام کرد، مقر اطلاعات کسوفیم، کفاره عزه، مقر ابوصفیه را با چندین خمپاره سنگین طی امروز جمعه هدف گرفت.

این گردان‌ها تاکید کرد، مقر نظامی ابومطیبق را با چندین خمپاره در ساعت هشت و ده دقیقه بامداد امروز هدف گرفته است.

این گردان‌ها اعلام کرد، این گروه به صورت یکپارجه در قالب اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت وارد نبرد با اشغالگران شده است.

پیشتر اتاق مشترک گروه‌های مقاومت فلسطین بر آمادگی خود برای مقابله و پاسخگویی با تمام قوا به هرگونه تجاوز، و دفاع از مردم فلسطین تاکید کرد.

میدل ایست نیوز به نقل از خبرگزاری فلسطینی «سما» گزارش داد، اتاق مشترک گروه‌های مقاومت فلسطین در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد: با توجه به تهدیدات دشمن برای مقاومت ما و مردم ما در غزه، ما بر آمادگی مقاومت برای مقابله و پاسخ با تمام قوا در برابر هر تجاوزی، و دفاع از مردم خود در تمام نقاط تاکید می‌کنیم.

این نهاد افزود: دشمن جنایتکار باید از تجاوزات وحشیانه خود به مسجد الاقصی و نمازگزاران دست بردارد و صدور بحران‌های داخلی خود به مردم و مقدسات ما را متوقف کند.

از طرفی دیگر، مصر تماس‌هایی را برای ممانعت از درگیری نظامی گسترده در نوار غزه برقرار کرده است.

منابع مصری آگاه می‌گویند، میانجی گران عرب شب گذشته با بحران طولانی مواجه شدند. این اقدام بعد از آن صورت گرفت که آمریکا در قبال موضع رژیم صهیونیستی انعطاف پذیری نشان داده و از طرح‌های این رژیم برای پاسخ به حملات صورت گرفته از جنوب لبنان موافقت کرد. این اقدام باعث پیچیده‌تر شدن اوضاع شد به طوریکه قاهره با مشکلات زیادی در قانع کردن طرف اسرائیلی به ممانعت از پاسخ به شلیک موشک‌ها از جنوب لبنان مواجه شد.

مصر طی دو روز گذشته از طرف آمریکایی خواست بر رژیم صهیونیستی برای توقف یورش‌ها به مسجد الاقصی فشار بیاورد.

مصر اعلام کرد که ادامه این یورش‌ها پیامد‌های خطرناکی به دنبال خواهد داشت که به طرف‌های منطقه‌ای اجازه می‌دهد که از آن برای گشودن جبهه‌های جدید استفاده کنند.

مصر در تماس‌ها با طرف اسرائیلی اعلام کرد که گسترش پاسخ رژیم صهیونیستی موجب ایجاد سناریو‌های پیش بینی نشده خواهد شد.

آمریکا و رژیم صهیونیستی به درخواست قاهره برای عدم پاسخ قوی به شلیک موشک از جنوب لبنان پاسخ رد دادند و از قاهره خواستند پیام‌هایی را درباره لزوم «همکاری نکردن مقاومت فلسطین با طرح‌های طرف‌های منطقه‌ای» منتقل کند. پیام‌های رژیم صهیونیستی شامل تهدیداتی برای جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی است.

رژیم صهیونیستی تهدید کرده که در صورت ادامه حملات طی ساعات آینده اهدافی را مورد حمله قرار خواهد داد و به حمله به پایگاه‌های وابسته به حماس و جهاد اکتفا نخواهد کرد.

جنبش‌های حماس و جهاد نیز طی تماس‌های اخیر تهدیدات رژیم صهیونیستی را رد کرده و پیام‌های تهدیدآمیزی را برای این رژیم ارسال کردند.

آن‌ها اعلام کردند که آماده درگیری نامحدود هستند و در اصل این خود رژیم صهیونیستی است که بعد از یورش به مسجد الاقصی و اقدامات تحریک آمیز این گزینه را انتخاب کرده است.

این دو جنبش تأکید کردند که هدف قرار دادن فرماندهان، یک خط بدون بازگشت است.

رهبری حماس و جنبش جهاد اسلامی اعلام کردند که از حمایت هر طرف منطقه‌ای برای پاسخ به نقض‌های رژیم صهیونیستی استقبال می‌کنند.

جنبش حماس همچنین با پیشنهاد‌های رژیم صهیونیستی برای دادن بسته تسهیلات معیشتی در نوار غزه مخالفت کرد.

منابع پیش بینی کردند که طی ساعات آتی اوضاع به صورت تدریجی آرام شود و تنش‌ها بیشتر از این نشود.

این منابع اعلام کردند، آنچه در ساعات گذشته رخ داد در راستای تبادل پیام‌ها بود و نشان‌دهنده تمایل واقعی برای درگیری فراگیر نیست.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین