کد خبر: ۸۳۳۵۴۸
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۹

هوای قابل قبول تهران طی امروز

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (۱۹ فروردین) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد اما کاهش تندی باد و آغاز تردد خودروها باعث کاهش کیفیت هوا خواهد شد.
هوای قابل قبول تهران طی امروز
آفتاب‌‌نیوز :

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران حاکی از آن است که در صبح روز شنبه (۱۹ فروردین‌ماه) کاهش تندی باد و آغاز تردد خودروها سبب افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد خواهد شد.

افزایش نسبی تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد. این شرایط جوی تا اواخر وقت شنبه ادامه خواهد داشت و وزش باد نسبتاً شدید سبب پراکندگی آلاینده‌ها و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق می‌شود.

تداوم ناپایداری و وزش باد مؤثر تا صبح روز یکشنبه (۲۰ فروردین‌ماه) برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق را به‌دنبال خواهد داشت.

در طول روز به‌تدریج بر تندی باد افزوده خواهد شد و شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را فراهم می‌کند، هرچند احتمال گسیل گردوخاک با وزش باد نسبتاً شدید در برخی ساعات در مناطق مستعد دور از انتظار نخواهد بود.

با تداوم وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی یکشنبه از میزان غلظت ذرات معلق کاسته خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌ قبول قرارمی‌گیرد.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۶۷ و در شرایط قابل قبول قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۶۳ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین