کد خبر: ۸۳۳۹۴۵
تاریخ انتشار : ۲۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۶

کنعانی: گام‌های ابتدایی تعیین سفیر بین ایران و عربستان انجام شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به توافقات اخیر ایران و عربستان برای از سرگیری روابط و بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و ریاض اظهار کرد: بر اساس توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان، هیئت فنی عربستان سعودی در روز شنبه وارد تهران شد و این هیئت در تهران و مشهد، اکنون مشغول بررسی شرایط و زمینه سازی برای بازگشایی سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد است.
کنعانی: گام‌های ابتدایی تعیین سفیر بین ایران و عربستان انجام شده است
آفتاب‌‌نیوز :

اولین نشست سخنگوی وزارت امور خارجه در سال ۱۴۰۲ برگزار شد.

ناصر کنعانی در ابتدای این نشست فرا رسیدن لیالی قدر را تسلیت گفت.

وی همچنین گفت: کارنامه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۱، کارنامه‌ای توام با موفقیت‌های بسیار چشم‌گیر و برجسته بود. سال ۱۴۰۱ در حوزه دیپلماسی یک سال پرتلاشی را پشت سر گذاشتیم.

کنعانی همچنین فرا رسیدن روز قدس را گرامی داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به توافقات اخیر ایران و عربستان برای از سرگیری روابط و بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و ریاض اظهار کرد: بر اساس توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان، هیئت فنی عربستان سعودی در روز شنبه وارد تهران شد و این هیئت در تهران و مشهد، اکنون مشغول بررسی شرایط و زمینه سازی برای بازگشایی سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد است

و‌ی در این ارتباط افزود: همچنین ان‌شاءالله طی چند روز آینده شاهد عزیمت هیات ایرانی به عربستان برای زمینه سازی جهت بازگشایی سفارت ایران در ریاض و کنسولگری کشورمان در جده خواهیم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در این نشست گفت: امیدواریم با توجه به شرایط جدید در منطقه، ما شاهد شکل‌گیری روند آتش‌بس پایدار در یمن و آماده شدن زمینه برای شکل‌گیری روند صلح پایدار متناسب با منافع ملت یمن با مشارکت تمام طرف‌های یمنی در این کشور باشیم.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد تعیین سفرا بین ایران و عربستان گفت: در ارتباط با تعیین سفرا بین دو کشور گام‌های ابتدایی انجام شده است و روند در حال انجام است.

وی همچنین گفت: بازگشایی سفارت خانه‌های ایران و عربستان و نمایندگی‌های دو کشور در جده و مشهد نیازمند انجام اقدامات اجرایی است که این اقدامات اجرایی در حال انجام است و ان‌شاءالله با انجام این اقدامات اجرایی شاهد تبادل سفر خواهیم بود.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه توافق اخیر ایران و عربستان با بازخورد‌های مثبتی در سطح منطقه مواجه شده است، گفت: حتما توافق اخیر ایران و عربستان، تاثیر مثبت و ایجابی در تقویت همکاری‌ها برای افزایش صلح و ثبات و تقویت مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور و منطقه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: فضای جدید مناسبات بین ایران و عربستان، دارای تاثیرات مثبت و ایجابی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با روابط ایران و عراق نیز گفت: روابط دو کشور در حال حاضر در ریل مناسبی قرار دارد و ما شاهد همکاری‌های سازنده دو کشور در حوزه‌های مختلف هستیم.

وی ادامه داد: در حوزه‌های اقتصادی نیز شاهد روابط بسیار گرم و نزدیک بین تهران و بغداد با تامین منافع دو کشور هستیم و حجم مبادلات دو کشور بسیار قابل توجه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: افق پیش روی روابط دو کشور ایران و عراق را افقی خوب و دلگرم‌کننده می‌بینیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین